Puchnú vám ruky alebo nohy? Môže za to týchto 5 prekvapivých príčin

nohy
Puchnú vám ruky alebo nohy? Môže za to týchto 5 prekvapivých príčin Gettyimages

Opúchanie nôh a rúk je často spájané s letom a horúcimi dňami. Tento problém vzniká najmä pri dlhom státí alebo sedení, počas cestovania či v práci. Niekedy je však príčina naliatych nôh oveľa závažnejšia. Prečítajte si, čo všetko môže byť za puchnutím končatín.

Choré žily

Žily zabezpečujú prúdenie krvi z tela naspäť do srdca. Ak začnú pracovať nesprávne, krv prestane byť odvádzaná a hromadí sa najmä v končatinách. Dochádza k opúchaniu a pocitu ťažkých nôh. Ochorenie žíl je spôsobené napríklad v dôsledku nedovieravosti chlopní, alebo ak sú steny žíl oslabené. V akom stave sú vaše žily, má na svedomí hneď niekoľko faktorov. Predispozícia pre vznik žilového problému môže byť aj vrodená, prípadne spôsobená životným štýlom alebo inou chorobou. Taktiež sa žily viac opotrebujú s pribúdajúcim vekom.

Lieky na opuch končatín nájdete v týchto e-shopoch

Hromadenie lymfy

Lymfedém je ochorenie, ktoré vzniká narušením činnosti lymfatického obehu. Ten v tele zdravého človeka rozvádza pomocou systému žíl a kapilár lymfatickú tekutinu. Ak lymfa nedostatočne prúdi a odteká, začne sa hromadiť hlavne v dolných končatinách. Následne vzniká opuch s názvom lymfedém. Príčin vzniku tohto ochorenia je hneď niekoľko. Môže k nemu dôjsť pri liečbe rakoviny, po operácii nôh aj vybraním lymfatických uzlín. Lymfedém môže vzniknúť aj v dôsledku vrodenej poruchy lymfatického systému. Okrem opuchu je toto ochorenie sprevádzané aj zmenou farby kože, bolesťou či únavou nôh.

Tehotenstvo

Opuch nôh a rúk nemusí hneď znamenať, že vo vašom tele nie je niečo v poriadku. Napríklad počas tehotenstva je opúchanie nôh veľmi časté. Stáva sa to, keď plod v maternici tlačí na niektoré žily a zablokuje tak sčasti ich prietok. Treba sa mať ale na pozore, pretože niekedy tento jav môže naozaj signalizovať závažný problém, medzi inými aj preeklampsiu. Pri nej dochádza k ochoreniu ciev placenty a medzi prvé príznaky choroby patrí práve nadmerné opúchanie nôh. Členky, lýtka i ruky spuchnú aj bez námahy, pokojne hneď ráno po zobudení.

Pozrite si aj tieto produkty na opuch končatín

Opuch ako vedľajší účinok liekov

Užívanie liekov so sebou vždy nesie riziko. S ich pomocou sa zbavíte jedného problému, ale pokojne môžu spôsobiť iný. Nežiaduce účinky liekov sú rôzne a nemusia vzniknúť u každého. Práve napúchanie končatín je častým vedľajším efektom mnohých z nich. Môžu to byť niektoré hormonálne lieky, antikoncepcia i obyčajné tabletky proti bolesti. Preto si radšej pred užitím liečiva v príbalovom letáku skontrolujte, či práve tento liek nespôsobuje, že sú vaše nohy tak často naliate. Ak užívate lieky na predpis, konzultujte tento problém s lekárom.

Nesprávne fungovanie orgánov

Narušenie správnej činnosti hneď niekoľkých orgánov v ľudskom tele môže zapríčiniť opúchanie končatín. Ak je v tele nízka hladina bielkovín, napríklad v dôsledku zlej funkcie pečene či obličiek, začne sa voda ukladať v lýtkach a členkoch. Taktiež pri ochoreniach srdca, kedy je krv nedostatočne prečerpávaná do tela, sa opäť hromadia tekutiny a vznikajú opuchy. V neposlednom rade môže byť tento problém spôsobený aj chronickými pľúcnymi chorobami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom