Kedy psíka nestrihať, ako sa starať o ušká či pazúriky a ako môže uškodiť nášmu maznáčikovi nosenie gumičiek? Odpovede nájdete v článku.
Chcete mať vášho domáceho maznáčika ako zo škatuľky? Ako sa o neho starať a aké chyby v starostlivosti oň najčastejšie robíme?
Zuby a uši
Na čistenie zubov našich nemých miláčikov je najlepšia enzymatická pasta a veterinárna kefka, a to už od malého šteniatka. Mnohí z nás na starostlivosť o chrup často zabúdame alebo s ňou začíname neskoro. Váš psík si potom ťažko zvyká na tento rituál a ak ústnu hygienu psa podceníme, môže hroziť paradentóza či nepríjemný zápal ďasien.
Nezabúdať ani na uši. Tu stačí len odstrániť nečistoty z vonkajšieho zvukovodu. Žiadne špáranie vatovými tyčinkami vo vnútri uška. Hrozí totiž vznik ušnej zátky a iných zdravotných komplikácií.
Pazúre
Pozor, nenechávajte ich veľmi narásť. Pazúre sa prirodzene stáčajú a začali by zarastať do labky. Pokiaľ má váš psík dostatok pohybu na pevnom povrchu, väčšinou sa mu na správnu dĺžku obrúsia samé. Správna dĺžka znamená: Keď pes stojí, pazúre by mali siahať tesne nad zem. U bytových psov, ktoré sa zdržiavajú väčšinou na mäkkých povrchoch, ako je koberec, samoobrusovanie nefunguje. Ako spraviť psiu pedikúru? Skúsený chovateľ ju zvládne aj sám. Tí menej skúsení sa radšej obráťte na veterinára či psí salón krásy. Ľahko by ste mohli nepriehľadný pazúrik zastrihnúť viac a spôsobiť vášmu maznáčikovi bolestivé zranenie.
Srsť
Starostlivosť o srsť záleží od plemena. Niektoré rasy, ako sú napríklad sibírsky husky, aljašský malamut alebo čau-čau, veterinári neodporúčajú strihať vôbec, pretože po zbytočnom strihaní sa môže na niekoľko mesiacov zastaviť rast chĺpkov v dôsledku teplotnej zmeny na povrchu kože psa, ktoré strihanie vyvolá.
Psíka je však potrebné pravidelne prečesávať kefou. Táto činnosť totiž odstraňuje odumreté chlpy, masíruje kožu a prekrvuje ju. V podstate prečesávanie funguje ako prevencia dermatologických problémov psa. Dlhosrsté plemená je treba rozčesávať denne, aby sa netvorili zlepené chumáče, pod ktorými sa zvykne koža vášho psíka zapariť, čo môže spôsobiť plesne a ekzémy. Pozor dajte aj na nosenie gumičiek. Váš maznáčik síce vyzerá rozkošne, ale pokiaľ dlhú srsť zvieraťa upevníte príliš silno, môže dojsť k permanentnému poškodeniu folikúl chlpov a k strate srsti. Žiaľbohu sa niekedy stane, že vypadané chlpy už nenarastú.