Príznaky zápalu močových ciest nesmiete podceňovať

Zápal močových ciest

Infekcia močových ciest je veľmi časté ochorenie a podľa štatistík stretne každú ženu najmenej raz za život.

Zápal močových ciest
https://www.gettyimages.com

Symptómy sa môžu pohybovať od veľmi jemných a nenápadných až po veľmi zreteľné a bolestivé.

Najčastejšia je infekcia močových ciest, dokonca až z 80 percent, vyvolaná baktériou Escherichia coli, ktorá normálne žije v našom zažívacom trakte. Táto baktéria je pre človeka prospešná, pokiaľ sa však dostane do močového ústrojenstva, môže spôsobiť problémy.

Zápal močových ciest môže byť spôsobený aj zadržiavaním močenia, nedostatočným prísunom tekutín alebo ochabnutým svalstvom po pôrode, pri tehotenstve alebo menopauze. Riziko infekcie močových ciest takisto stúpa pri nechránenom pohlavnom styku, pri striedaní sexuálnych partnerov a análnom sexe.

Toto ochorenie rozhodne nie je nič príjemné, ale pri včasnom odhalení prvých príznakov sa môžete vyhnúť ďalším zdravotným komplikáciám.

Ktoré symptómy nás najčastejšie upozornia na to, že s močovými cestami nie je všetko úplne v poriadku?

Neustále nutkanie na močenie

Beháte do kúpeľne častejšie ako obvykle? Ak ste výrazne nezvýšili prísun tekutín, môže byť neustála potreba močenia jedným z prvých príznakov infekcie močových ciest. Typická je tiež produkcia len malého množstva moču.

Charakteristickým znakom infekcie je tiež náhla potreba močiť, kedy máte pocit, že už moč neudržíte ani o pár sekúnd dlhšie.

Bolesť alebo pálenie pri močení

Príčinou rezavej a pálivej bolesti pri vylučovaní moču je zapálená močová trubica. Pálenie pri močení však nemusí vždy poukazovať len na zápal močových ciest.

Niekedy môže byť tiež príznakom niektorých sexuálne prenosných chorôb, ako sú kvapavka a chlamýdie, alebo vaginálne podráždenie. Známym a veľmi nepríjemným prejavom zápalu močových ciest je aj hrdzavá bolesť pri domočovaní.

Zapáchajúci moč

Normálny moč by mal byť čistý a mať svetložltú farbu. Ak tomu tak nie je, je pravdepodobné, že sa vo vašom tele niečo deje.

Zakalený moč môže byť spôsobený rôznymi stavmi vrátane vaginálneho výtoku, dehydratácie a pohlavne prenosných chorôb..

Prekvapiť vás takisto môže nepríjemný zápach moču, ktorý môže nastať aj po konzumácii niektorých pokrmov (napríklad špargle), alebo po užití niektorých liekov. Pri infekcii močových ciest býva zápach veľmi silný a nemali by ste to ignorovať.

V moči je krv

Ružový či  červený moč vás môže vydesiť, ale zvyčajne sa nejedná o život ohrozujúci príznak. Naopak je to pomerne častý prejav zápalu močového mechúra, aj keď samozrejme existujú aj iné dôvody, prečo sa to môže stať.

Niektoré sú veľmi banálne, ako je konzumácia červenej repy, iné vážnejšie od obličkových kameňov po určité druhy rakoviny. Pri zápale močového mechúra môže za červenkastú farbu moču krv, ktorá sa do nej dostane z dôvodu podráždenej sliznice močových ciest. Ak spozorujete krv vo vašom moči, určite by ste o tom mali informovať svojho lekára.

Bolesti chrbta

Bolesť dolnej, hornej i bočnej časti chrbta môže sprevádzať infekcia močového mechúra. Tieto veľmi výrazné bolesti však môžu tiež upozorňovať na to, že sa infekcia rozšírila do obličiek.

Tento príznak sa obvykle nevyskytuje sám o sebe, preto spozornite, ak sa zároveň necítite dobre a máte ďalšie symptómy zápalu močového mechúra.

Cítite bolesť alebo tlak v podbrušku

Ďalšou oblasťou, ktorá môže byť pri zápale močových ciest citlivá, je panvovú oblasť alebo spodná časť brucha. Tento bolestivý pocit sa podobá predmenštruačným a menštruačným bolestiam. Môžete tiež pociťovať kŕče, tupé alebo ostré bolesti či tlak okolo močového mechúra.

Ak vás trápi len bolesť v podbrušku a žiadne ďalšie príznaky infekcie močového mechúra ste nepostrehli, môže sa tiež jednať o zápal slepého čreva. Pre ten je typická bolesť v pravom podbrušku. Podobná bolesť v panvovej oblasti môže tiež súvisieť s črevnými zápalmi.

Je vám zle a máte zvýšenú teplotu

Keď sa vaše telo snaží brániť infekcii, je normálne, že sa necítite vo svojej koži. Bežná je v tomto prípade únava a slabosť.

Môžete pociťovať nevoľnosť alebo zvracať z ťažkej bolesti, ale toto nie sú obvyklé príznaky infekcie močových ciest. Pri infekcii močového mechúra tiež nie je úplne bežné mať vysokú teplotu. V pokročilejšom štádiu sa však môže objaviť teplota presahujúca 38 ° C, triaška, červeno sfarbený moč s väčším podielom krvi, výtok z pošvy a spomínaná bolesť chrbta v oblasti bedier.

Väčšinou to znamená, že sa infekcia rozšírila z močového mechúra ďalej a zasiahla pravdepodobne aj obličky alebo prostatu. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom