Prítomnosť týchto štyroch rastlín vo vašom domove vám prinesie šťastie

Rastlina

Nie je žiadnym tajomstvom, že rastliny sú nevyhnutnou súčasťou našich životov. Rastliny majú tiež priamy vplyv na naše zdravie tým, že pohlcujú oxid uhličitý a iné škodliviny zo vzduchu a pritom produkujú kyslík. Zaujímavé je aj to, ako uvádzajú súčasné štúdie, že rastliny, a prevažne tie interiérové, majú priamy vplyv aj na našu náladu a psychickú pohodu. Ľudia si zdobia svoje domovy rastlinami už tisíce rokov. Dôležitou témou sa to však stáva až v súčasnosti, keď vnútri trávime oveľa viac času ako kedykoľvek v minulosti. Keď si uvedomíme, koľko ľudí sa identifikuje ako “vysedávači na pohovke”, snaha o spríjemnenie našej domácností je možno jednou z najdôležitejších vecí, ktoré pre svoje zdravie a šťastie môžeme urobiť.

Peniaze nerastú na stromoch ,ale šťastie možno áno

Dôvodov, prečo rastliny zlepšujú našu náladu, môže byť niekoľko. Ten najvýraznejší je ten, že predsa len vyzerajú lepšie ako koberec či časť nábytku. Jedna štúdia zistila zaujímavú koreláciu medzi množstvom námahy, ktorú treba vynaložiť na starostlivosť o rastlinu, a psychologickými efektami na toho, kto sa o ňu stará. Konkrétne zistila, že ľudia, ktorí trávia veľa času okolo rastlín, majú lepšie vzťahy s inými ľuďmi, a preto zažívajú aj väčší pocit šťastia. Títo ľudia tiež s väčšou pravdepodobnosťou pomôžu ľuďom s nejakým problémom a ich vzťahy sú navyše komplexnejšie a trvácnejšie. Ďalšia štúdia zistila, že ľudia starajúci sa o rastliny zažívajú väčší pocit šťastia a majú nižšie úrovne stresu, úzkosti  a depresie.

A ktoré štyri rastliny majú na šťastie ľudí najlepší vplyv?

1. Fikus lýrovitý

fikus

Fikus lýrovitý je neuveriteľne všestranná rastlina, ktorá sa v poslednej dobe stáva stále obľúbenejšou interiérovom dizajne. Jeho listy patria medzi najfotogenickejšie, preto je tak populárny. Okrem toho výborne čistí vzduch, zlepšuje jeho kvalitu a dodáva do miestnosti množstvo kyslíka. Tiež zo vzduchu odstraňuje mnohé alergény. Fikus nevyžaduje príliš časté polievanie a v interiéroch sa mu darí dobre, hlavne ak má dostatok svetla. Vie absorbovať mnoho nepriameho svetla. Neodporúča sa však dávať ho priamo na okno, ale ani do tmavých kútov. Čiže ani príliš veľa ani príliš málo svetla.

2. Lopatkovec

lopatkovec

Lopatkovec, “rastlina peňazí a šťastia” čiže tiež “ľalia mieru”. Je to nádherná rastlina, ľahko sa o ňu stará a máva krásne kvety. Na zozname NASA zaujíma prvé miesto medzi rastlinami, ktoré čistia a detoxikujú vzduch od látok, ako sú benzén, formaldehyd, trichlóretylén či amoniak. Vhodným miestom pre túto  rastlinu  je spálňa, kde sa najlepšie využijú jeho perfúzne účinky. Starostlivosť o neho je jednoduchá, stačí ho pravidelne zalievať a raz za 6 až 8 týždňov prihnojiť. Je mierne toxický, ak sa zje vo väčšom množstve, preto pozor na neho pred deťmi.

3. Filodendron

filodendron

Filodendron čiže monstera skvostná je známa svojimi atypickými listami a estetikou. Ide o výborný doplnok do akejkoľvek miestnosti. Podobne ako “ľalia mieru” aj ona absorbuje veľké množstvo formaldehydu z ovzdušia. Monstera skvostná vyžaduje dostatok svetla, tepla a nepriameho svetla. Zalievajte ju pravidelne.

4.Zelenec chocholatý

zelenec chocholatý
zelenec chocholatý www.gettyimages.com

Ako jedna z najobľúbenejších rastlín je zelenec nielen úžasná a dobre vyzerajúca interiérová rastlina, ale tiež náramne jednoduchá na starostlivosť. Výborne absorbuje spóry plesní a alergény zo vzduchu, hodí sa preto do miestností s vyššou vlhkosťou, akými sú napríklad kúpeľňa alebo kuchyňa. Jediné, na čo musíte myslieť, je udržiavať pôdu vlhkú a každé 2 mesiace ju prihnojovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom