Ako dosiahnuť, aby sme v kúpeli čo najviac využili liečivú silu rastlinných prísad? Vyskúšajte nasledujúce spôsoby.
Rastlinný kúpeľ možno pripraviť rozlične. Aj množstvo používaných rastlín sa môže meniť. Všeobecne sa počíta na jednu vaňu s potrebou 250 g sušenej drogy (čerstvých rastlín sa používa väčšie množstvo).
Na voňavý kúpeľ, slúžiaci iba na osvieženie, stačí aj 100 g drogy. Na sedací kúpeľ použijeme asi tretinu uvedeného množstva.
Ako si pripraviť liečivý kúpeľ? Existujú dva spôsoby prípravy:
1. Ten najjednoduchší recept na kúpeľ je naplniť odváženým množstvom drogy plátené vrecko, zaviazať ho šnúrkou a položiť ho na dno suchej vane. Potom napustíme do nej horúcu až vriacu vodu a chvíľku (10 – 15 minút) počkáme. Predtým ako vstúpime do vane, pripúšťame vodu, až kým dosiahneme žiadanú teplotu (38 °C). Potom vrecko vytlačíme a zavesíme na vodovodný kohútik. Počas kúpania vrecko ešte raz vytlačíme a necháme ho visieť tak, aby bolo ponorené do vody a jeho obsah sa mohol ešte počas kúpania vylúhovať. Je výhodné používať namiesto pláteného vrecka husté gázové vrecko, ktoré napokon so zvyškami drogy po kúpeli zahodíme.
2. Iný spôsob prípravy kúpeľa je urobiť si z drogy zápar, t.j. zaliať príslušné množstvo drogy vriacou vodou (2 – 3 litrami) a po 15 minútach tekutinu scediť a naliať do kúpeľa.
Prečítajte si aj: Rastlinné kúpele a ich blahodarný účinok
Po kúpeli sa rýchlo osušíme a odpočívame pod teplou prikrývkou aspoň pol hodiny.
Výborné účinky majú kúpele zo silicových drog, ktoré dodávajú kúpeľu nielen vynikajúcu vôňu, ale majú aj liečivý, antiseptický, dezinfekčný a epitelizačný účinok. Okrem toho silice v horúcej vode vyvíjajú aromatickú paru, ktorá vdychovaním môže pôsobiť aj na centrálnu nervovú sústavu. Pľúcami sa para dostáva do tela a pôsobí liečivo i vzpružujúco na dýchacie a tráviace orgány, krvný obeh a nervy.
Konkrétne recepty nájdete v ďalších častiach.