Ako prežiť Vianoce a nepribrať ani gram? Odborník radí týchto 8 tipov!

Ako prežiť Vianoce a nepribrať ani gram? Odborník radí týchto 8 tipov!
Ako prežiť Vianoce a nepribrať ani gram? Odborník radí týchto 8 tipov! Thinkstock

Už sa trasiete pri pomyslení, že čo vás čaká po sviatkoch hojnosti? Čo ak sa to dá bez ujmy na vašich kilogramoch? Nechajte si poradiť!

Vianoce sú sviatkami, kedy naše telo dostane zvyčajne zabrať. Doprajeme si kopec maškŕt a jedla, ktoré patria len na štedrovečerný stôl. Dnes sú tieto sviatky naozaj viac o hojnosti, z ktorej by sme mohli uberať. Veď si len zaspomínajte, ako vyzerali kedysi. Viac chodov, ale striedme porcie, viac fyzickej námahy a hlavne pokoj a rodinná pohoda.  Dajú sa dnes vôbec prežiť Vianoce bez toho, aby ste po novom roku museli nasadiť diétu?

Štedrovečerné menu tvoria tradičné pokrmy a koláče. Niekedy stačí malá zmena a z tradičného bohatého jedla je pre telo akceptovateľný pokrm s nižšou energetickou hodnotou. Zemiakový šalát môžete spraviť bez majonézy, kapra pripraviť na masle. Ak sa však nechcete vzdať klasiky, môžete použiť majonézu s nižším obsahom tukov, biely jogurt alebo si jednoducho naložiť na menší tanier.

Pečenie nie sú preteky

Aj pri pečení môžeme použiť jednoduché postupy, vďaka ktorým bude vianočné pečivo ľahšie a výsledný kulinársky zážitok vôbec neutrpí. Hlavne si pamätajte, že pečenie nie sú preteky a menej je viac. Ak chcete predísť konzumácii príliš veľkého a energeticky vysokého príjmu počas Vianoc, okrem veľkostí porcií bude dôležitým opatrením aj správny výber surovín. „Skúste pri vianočnom pečive znížiť obsah energie v zákuskoch a množstvo tukov a cukrov. Urobiť tak môžete napríklad náhradou masla kvalitným margarínom alebo sladidlom,“ hovorí MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ.

Nezabúdať na pitný režim

Dôležitý je aj pitný režim, ktorého základom je kvalitná minerálna a pramenitá voda. Zásaditá minerálna voda pomáha pri trávení, čo počas sviatkov určite oceníte. K tradičnej pohode patria aj  osviežujúce nealkoholické nápoje, nemusíte však sami vypiť celú fľašu, radšej sa podeľte s najbližšími alebo si na odľahčenie vezmite ich light verziu. Pravidelným prísunom tekutín nielen zabránite vianočnej únave, či bolestiam hlavy ale aj zaplníte žalúdok a zjete menej koláčov.

Dôležitá je tiež vyvážená strava

Samozrejme, to že si zvolíte nízkokalorické produkty, ešte neznamená, že ich môžete konzumovať v neobmedzenom množstve. Strava by mala byť predovšetkým vyvážená, bohatá na vitamíny a vlákninu a sladké by malo byť spestrením v rozumnej miere a v kombinácii s pohybom. „Potraviny či nápoje s označením „light“ nemajú zoštíhľujúci účinok, no sú lepšou voľbou z hľadiska kontroly energetickej rovnováhy. Mnohé štúdie dokázali, že jedinci, ktorí konzumujú „light“ výrobky, majú lepšie výsledky pri redukcii váhy než jedinci konzumujúci potraviny a nápoje sladené cukrom,“ vysvetľuje MUDr. Peter Minárik.

Pohyb, pohyb a zase pohyb

A to, na čo počas Vianoc pravidelne zabúdame, je pohyb. Sedenie alebo ležanie pred stolom plným lákadiel v sprievode bohatej televíznej nádielky je príjemné, ale aj zaručené lepidlo na nežiaduce kilá. Využite, čo vám  zima ponúka a vyberte sa na vzduch s rodinou. Lyžujte, prechádzajte sa, dajte si guľovačku. Silu tradičných vianočných dobrôt premôžte aktivitou. Nezabudnite, dôležitý nie je len príjem, ale aj výdaj energie.

Tipy ako zvládnuť Vianoce:

  • Nebojme sa nových ľahších a zdravších receptov: [a] menej cukru, menej tuku; [b] náhrady (cukor – sladidlá, maslové krémy – puding, tvaroh bez tuku, želatína, nízkotučné rastlinné tuky); [c] menej cesta, viac, tvarohu, ovocia, celozrnných vločiek a pod; [d] zdravšie suroviny: celozrnné obilné vločky, celozrnnú múku miesto bielej, niektoré recepty znesú aj rastlinný olej namiesto masla, čerstvé ovocie, sušené ovocie, orechy
  • Nepečme zbytočne veľa druhov vo veľkom množstve. Vianočné pečenie nie sú preteky v zručnosti, menej je viac.
  • Buďme aktívni. Počas sviatkov zjeme viac jedla: každodenným cvičením dokážeme lepšie udržať energetickú bilanciu (príjem a výdaj energie v rovnováhe).
  • Každý sviatočný deň si „naordinujme“ 1 hodinu pohybovej aktivity: môže byť samozrejme aj viac.
  • Akékoľvek druhy aktivity sa rátajú: jogging, prechádzky rýchlou chôdzou, domáci trenažér a rotopéd, ale aj upratovanie (pred sviatkami) či sánkovačka.
  • Platí stará zásada „Ničoho príliš a všetko s mierou“:
  • Nebojme sa odmietnuť, čo nechceme zjesť alebo vypiť: nenechajme sa manipulovať ani vydierať, hoci väčšinou tým najlepšie mieneným pohostinstvom našich najbližších.
  • Nezabúdajme na pitný režim: treba aj PIŤ nielen JESŤ! Hlad je často len prezlečený smäd.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom