Prezident SR Peter Pellegrini dnes oznámil, že prevezme záštitu nad projektom Slovensko bez bariér 2030:
„Chceme podporiť čo najviac miest, obcí, ale aj firiem aby sa stali bezbariérovými, ale po všetkých stránkach. Nielen po tej fyzickej, ale že budú prístupné pre hendikepovaných ľudí, ale aj legislatívnej a mentálnej,“ priblížil. Hlava štátu to uviedla počas diskusie o rovnosti príležitostí a inklúzií znevýhodnených do spoločnosti, ktorá sa konala v rámci konferencie Vizionári pri príležitosti 30. výročia založenia Slovenského paralympijského výboru. Následne sa prezident v Galérii SPP zúčastnil na podujatí „Spolu bez bariér“, kde o tejto téme diskutoval s predsedom Slovenského paralympijského výboru Jánom Riapošom.
Prezident v úvode zdôraznil svoju dlhodobú podporu občanom so zdravotným znevýhodnením a vyjadril presvedčenie, že ako spoločnosť môžeme urobiť viac pre ich lepší život. „Stále, hoci sa veci zlepšujú, máme voči týmto ľuďom morálny dlh, že ešte stále by sme pre týchto ľudí mohli urobiť viac. Preto pri akejkoľvek príležitosti, či už je to udalosť, ktorá sa týka týchto ľudí alebo športová veľká udalosť, ma vždy motivuje, aby som medzi nich prišiel a aby som o ich problémoch hovoril,“ uviedol P. Pellegrini.
Hlava štátu vyzdvihla aj našich paralympionikov, ktorí Slovensko pravidelne úspešne reprezentujú. „Ukazujú nám nesmiernu chuť do života, že neexistuje problém, ktorý sa nedá zvládnuť, ak sa rozhodnete niečo pre to spraviť. V tomto sú nám príkladom a mali by sme si od nich brať príklad, ako sa vysporiadať s vlastnou bolesťou, neúspechom či nedostatkom, pretože títo ľudia nám to ukazujú dennodenne,“ skonštatoval prezident. Dodal, že je rád, že sa o týchto ľuďoch čoraz viac rozpráva, čím sa prispieva k tomu, aby neboli mimo spoločnosti, ale jej zdravou súčasťou.
V rámci dnešných diskusií prezident zároveň oznámil, že prevzal záštitu nad iniciatívou Slovensko bez bariér 2030. „Chceme podporiť čo najviac miest, obcí, ale aj firiem aby sa stali bezbariérovými, ale po všetkých stránkach. Nielen po tej fyzickej, ale že budú prístupné pre hendikepovaných ľudí, ale aj legislatívnej a mentálnej,“ priblížil Peter Pellegrini.
V tejto súvislosti dodal, že často ľudia hendikepovaných podceňujú a myslia si, že nedokážu zvládnuť nejakú činnosť. „Veľakrát nás v mnohých oblastiach predčia, čiže treba aj mentálnu bariéru medzi nami zbúrať. A ja ako prezident chcem v tomto byť veľmi aktívny a oceniť z úrovne prezidenta búranie tých, ktorí tieto bariéry rúcajú,“ doplnil.
Okrem toho hlava štátu informovala, že počas regionálnych výjazdov sa plánuje venovať téme bezbariérovosti. „Chcem sa v každom okrese venovať tejto téme, navštíviť tieto zariadenia alebo priamo týchto ľudí a chcem sa o tom rozprávať,“ uviedol P. Pellegrini. Dodal, že počas výjazdov chce motivovať mestá, aby sa snažili získať ocenenie za bezbariérovosť.
Prezident taktiež upozornil, že téme bezbariérovosti by mala ísť mimo politický cyklus a politici by sa im mali venovať naprieč celým spektrom. „Budeme sa musieť snažiť aj v Prezidentskom paláci hovoriť o víziách a stratégiách, na ktoré môžu tie nasledujúce vlády, bez ohľadu na to, aké budú, nadviazať,“ vysvetlil. Medzi tieto témy, ktoré chce na prezidentskej úrovni zastrešovať a tým garantovať ich presah nad politický cyklus, uviedol aj prístup k ľuďom so zdravotným znevýhodnením, ochranu pitnej vody, potravinovú sebestačnosť a bezpečnosť či modernizáciu riadenia krajiny.
„Na neutrálnu pôdu Prezidentského paláca by sme mali v pravidelných intervaloch pozývať rozhodujúcich hráčov, otvárať témy, zasvietiť na ne reflektory spoločnosti a tlačiť na to, aby sme sa v týchto veciach posúvali dopredu,“ skonštatovala hlava štátu.
V nadväznosti na to prezident oznámil, že v spolupráci s predsedom Slovenského paralympijského výboru J. Riapošom a s predstaviteľmi ďalších organizácií plánuje v Prezidentskom paláci zorganizovať okrúhly stôl k téme bezbariérovosti a uľahčenia života zdravotne znevýhodneným ľuďom.
V závere diskusie vyzval občanov Slovenska, aby svojím dielom prispeli k tomu, aby spoločnosť bola lepšia a tolerantnejšia. „Každý musíme začať od seba. Nespoliehajme sa, že to za nás urobí minister, premiér, vláda alebo prezident. My všetci sa musíme každý deň porozprávať, v čom môžeme byť dnes lepší a ako by sme mohli prispieť k tomu, aby tá spoločnosť bola lepšia. Je to na dospelých, na deťoch, ale na nás všetkých. Nikto to za nás neurobí a v tomto si nesieme kolektívnu zodpovednosť,“ uzavrel Peter Pellegrini.
Pozrite si krátke video na YT Online Tu a teraz: