Prezident SR Peter Pellegrini v utorok, 14. januára, pricestoval do Ríma na oficiálnu návštevu Talianska. Pri tejto príležitosti sa v prvý deň návštevy stretol s premiérkou Giogiou Meloni a talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom.
Vďaka úzkej bilaterálnej spolupráci našich krajín na rokovaniach hovorili o konkrétnych súčasných a budúcich projektoch kooperácie medzi Slovenskom a Talianskom, avšak neopomenuli ani rozhovory o aktuálnom dianí v EÚ a vo svete.
S predsedníčkou talianskej vlády G. Meloni diskutovali najmä o aktuálnej situácii ukončenia tranzitu plynu z Ukrajiny smerom k nám na Slovensko, pričom podľa slov prezidenta SR premiérka Meloni prejavila záujem a ponúkla pomocnú ruku pri riešení tejto náročnej situácie.
„Pani premiérka prisľúbila, že urobí všetky kroky, či už prostredníctvom pomoci Talianska s alternatívnymi dodávkami plynu, ale aj prípadným rokovaním so zúčastnenými stranami, aby sa podarilo obnoviť tranzit plynu cez Ukrajinu, možno formou iných kontraktov či dovozu plynu nie pre spoločnosť Gazprom, ale cez iných dodávateľov. Som vďačný za toto gesto premiérky aj z dôvodu, že je v intenzívnom kontakte s prezidentom Zelenským a môže svojím diplomatickým úsilím pomôcť. Samozrejme výsledok nikto negarantuje, ale musíme sa snažiť tento vážny problém pre náš priemysel riešiť a som rád, že prejavila osobný záujem byť v tomto aktívna,“ uviedol prezident SR Peter Pellegrini.
Rozprávali sa aj o geopolitickej situácii a situácii na Ukrajine. „Všetci sa zbližujeme v jednotnom postoji vo vzťahu k Ukrajine a to, že podpora v prebiehajúcom vojenskom konflikte má primárne slúžiť na to, aby Ukrajina mohla zasadnúť za rokovací stôl, ktorý by mal doviesť tento vojnový konflikt ku koncu. Nikto už dnes nesníva o tom, že by vojenská pomoc mala prispieť k totálnej porážke Ruska. Obaja s premiérkou sa nádejame, že po nástupe D. Trumpa a jeho ujatí sa mandátu prezidenta bude vyvíjať maximálne úsilie, aby sa uskutočnili rokovania o ukončení vojnového konfliktu a nastolení mierového stavu,“ povedal Peter Pellegrini.
Na rokovaní s prezidentom S. Mattarellom sa venovali problematike nelegálnej migrácie. Naša hlava štátu ocenila nový prístup talianskej vlády a jej pohľad, aby sa prípadná demografická kríza či nedostatok pracovných síl nesanovali živelnou migráciou, ktorá narúša celistvosť spoločnosti, čo vyvoláva v nej napätie.
„Ide o projekt, aby sa nová pracovná sila vychovávala a vzdelávala priamo v krajine pôvodu pod gesciou krajiny, ktorá týchto zamestnancov chce prijať. Po tom, čo by sa vyškolili, prišli by do EÚ ako hotoví pracovníci bez problému integrácie a zamestnania sa. Pani ministerka Saková a pán minister Drucker v mene vlády zároveň tlmočili talianskemu prezidentovi ochotu Slovenska pomôcť a zúčastniť sa na týchto projektoch k riešeniu problému migrácie priamo v krajine pôvodu, a nie hasenia problému až na území EÚ,“ vysvetlil prezident.
Prezident SR tiež zdôraznil, že priebeh dnešných rokovaní bol bezproblémový, pričom ako s prezidentom Mattarellom, tak aj s premiérkou Meloni, sa zhodli na väčšine otázok.
„Sme partneri, spojenci, spriatelené národy a myslím, že moja dnešná návšteva, ktorá bude zajtra pokračovať diskusiami s podnikateľmi na ekonomickom fóre a stretnutiami s predsedom Poslaneckej snemovne a primátorom Ríma, je dôkazom našich nadštandardných bilaterálnych vzťahov. Potvrdila to i priateľská atmosféra a naše dnešné otvorené rozhovory,“ konštatoval Peter Pellegrini.
Napokon na základe záujmu talianskej i slovenskej strany pricestovali do Ríma spolu s prezidentom mnohí predstavitelia slovenského priemyslu a podnikateľského prostredia i zástupcovia 9 najúspešnejších univerzít na Slovensku. „Som veľmi rád, že počas dnešného i zajtrajšieho dňa slovenskí podnikatelia a akademici na čele s ministerkou hospodárstva D. Sakovou absolvujú viaceré bilaterálne stretnutia, ktoré prinesú konkrétne výsledky.
Už zajtra bude podpísaná dohoda medzi talianskou spoločnosťou New Cleo a spoločnosťami JAVYS a VUJE, ktorá sa týka realizácie projektu na Slovensku, ktorý je Európskom komisiou označený za strategický projekt výskumu a vývoja olovom chladeného jadrového reaktora 4. generácie, ktorý by do budúcna umožňoval využiť spätne vyhorené jadrové palivo. Môže ísť o ďalší prielom v energetickej bezpečnosti a Slovensko by mohlo byť v tejto oblasti lídrom,“ povedal prezident Peter Pellegrini.
Popoludní prezident SR položil veniec na Oltári vlasti, ktorý je pre Slovensko z historického hľadiska významným miestom – došlo tu k uznaniu československých légií a uznaniu prvej Československej republiky ešte pred jej vznikom.
Druhý deň návštevy prezidenta SR v Taliansku pokračoval stretnutiami s predsedom Poslaneckej snemovne talianskeho parlamentu Lorenzom Fontanom a s primátorom Ríma Robertom Gualtierim.
Dôležitou bola účasť Petra Pellegriniho na ekonomickom fóre Confindustria, kde sa rozprával so slovenskými a talianskymi podnikateľmi o potenciáli Slovenska pre zahraničné investície a obchod.
Do Ríma spolu s prezidentom pricestovali aj mnohí zástupcovia slovenských spoločností z oblasti priemyslu. Na ekonomickom fóre s názvom Confindustria spolu s talianskymi partnermi diskutovali o potenciáli Slovenska a hľadali prieniky možnej budúcej spolupráce napr. v oblasti automobilového a energetického priemyslu.
Prezident SR Peter Pellegrini vyzdvihol úzke bilaterálne vzťahy Slovenska a Talianska, čo potvrdili aj jeho včerajšie otvorené a priateľské rozhovory s prezidentom Mattarellom a premiérkou Meloni. „S pánom prezidentom Mattarellom a pani premiérkou Meloni sme sa včera zhodli, že nie sme len partnermi, ale veľmi dobrými priateľmi. Taliansko je jedným z našich najvýznamnejších obchodných partnerov s objemom vzájomného obchodu vyše 8 miliárd eur. Slovensko je krajina s rastúcou ekonomikou, stabilným podnikateľským prostredím a skvelou lokalitou v srdci Európy, čo môže byť lákadlom pre zahraničné investície a podnikateľské možnosti,“ povedal na ekonomickom fóre prítomným prezident SR Peter Pellegrini.
Na Slovensku pôsobí viac ako 400 talianskych spoločností, ktoré prispievajú k modernizácii nášho priemyslu novými technológiami a procesmi. „Som presvedčený, že diskusia na tomto fóre otvorí nové cesty spolupráce, odhalí nové príležitosti a zohrá kľúčovú úlohu v premene týchto príležitostí na skutočné úspechy,“ uviedol prezident.
Dôkazom toho je dnešné podpísanie rámcových dohôd medzi spoločnosťou Newcleo s poprednými slovenskými spoločnosťami v oblasti energetiky JAVYS a VUJE o vybudovaní 4 rýchlych reaktorov chladených olovom v Jaslovských Bohuniciach, ktoré umožnia recykláciu vyhoretého jadrového paliva vyprodukovaného na Slovensku.
V tomto roku sa má v Taliansku konať tiež veľká konferencia o povojnovej obnove Ukrajiny, pričom podľa slov prezidenta môže Slovensko z geografického hľadiska zohrať kľúčovú úlohu práve pre talianske firmy. „Slovensko môže byť miestom, kde budú talianske firmy blízko Ukrajiny, ale stále na území Európskej únie. To vytvára príležitosť na prehĺbenie našej spolupráce nielen prostredníctvom investícii do slovenskej ekonomiky, ale aj na obnove Ukrajiny. Vnímam, že objem našej vzájomnej spolupráce sa má kam rozšíriť,“ konštatoval Peter Pellegrini.
Na ekonomickom fóre vystúpili aj taliansky minister pre podniky Adolfo Urso a viceprezidentka Confindustrie Barbara Cimmino, ktorá vo svojom vystúpení označila partnerstvo so Slovenskom za strategické s veľkým potenciálom zvýšenia exportu – Slovensko je spomedzi 17 štátov regiónu pre Taliansko štvrtou krajinou s najvyšším potenciálom exportu. Podľa Cimmino tak, ako je Taliansko hospodárskou bránou do Stredomoria, tak má Slovensko všetky predpoklady na to, aby bolo podobnou bránou do strednej a východnej Európy.
V rámci programu návštevy sa prezident stretol s primátorom Ríma Robertom Gualtierim, s ktorým diskutovali najmä o úlohe miest a samospráv v starostlivosti o svojich občanov. Rokovanie absolvoval aj s predsedom Poslaneckej snemovne talianskeho parlamentu Lorenzom Fontanom.
Prezident Peter Pellegrini informoval predsedu Fontanu o našej aktuálnej situácii s tranzitom plynu, pričom vyjadril vďaku za včerajšie slová premiérky Meloni o prípadnej pomoci Talianska pri riešení tranzitu a hľadaní diverzifikácie. Rozprávali sa tiež o stave automobilového priemyslu a jeho perspektíve a situácii na Ukrajine s dôrazom na čo najskoršie nastolenie prímeria a ukončenia vojny. Zhodli sa na podpore integrácie Západného Balkánu do EÚ, o ktorej sa nemá len hovoriť, ale sa k nej treba aj reálne približovať.
Po rokovaní v Poslaneckej snemovni prezident zavítal k symbolu s odkazom našich vlastných dejín a jednej z významných pamiatok – stĺpu Marka Aurélia. Za posledné desaťročia na vrchol stĺpa nevystúpil žiaden zahraničný štátnik, avšak v rámci mimoriadne dobrých slovensko-talianskych vzťahov dostal prezident Peter Pellegrini unikátnu príležitosť pozrieť si túto pamiatku aj zvnútra. Stĺp Marka Aurélia zachytáva na svojich stenách obrovskú časť rímskej histórie vrátane tej slovenskej, počas ktorej sa životy našich národov priamo prelínali.
Prezident SR sa sa zúčastnil aj na slávnostnom podujatí spojenom s vystúpením Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, ktorý sa konal v Rímskom auditóriu pri príležitosti štátneho sviatku Slovenskej republiky.