Ostrý Grúň, Kľak a mnohé ďalšie slovenské obce zaplatili hroznú cenu za najvyššie štádium kolektívnej nenávisti, ktorá sa obrátila voči nevinným ľuďom.
Uviedol dnes prezident SR Peter Pellegrini na pietnom zhromaždení pri príležitosti 80. výročia vyvraždenia obyvateľov a vypálenia uvedených obcí. Podľa jeho slov sa táto nenávisť zrodila v hystérii, vyvolanej najprv len slovnými prejavmi, potom demonštráciou moci a napokon priamou a otvorenou agresiou.
„V slovenskej spoločnosti, ale aj v celosvetovom meradle pozorujeme jasnú recidívu nenávisti – tej najzhubnejšej emócie, ktorá bola hybnou silou vojnovej mašinérie. Aj tej, ktorá zabíjala nevinných mužov, starcov, ženy či deti,“ povedal prezident SR. Upozornil, že tí, ktorí pochopili vyvolávanie nenávisti ako nástroj na vlastnú politickú moc, sa zahrávajú s ohňom. „Nenávisť spáli v ľudskej duši na popol všetko dobré, čo v sebe kedy človek nosil,“ dodal.
Prezident SR pripomenul, že tento rok oslávime 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. „A žiaľ, pripomenieme si ho v okamihu, keď opäť zúri vojna za našimi východnými hranicami a kedy je naša spoločnosť opäť presýtená nenávisťou,“ konštatoval.
Je podľa neho našou morálnou povinnosťou a záväzkom voči obetiam i voči ich blízkym urobiť všetko pre to, aby sa krvavá história neopakovala. „Aby sa medzi ľuďmi nerozmohla nenávisť, ktorá ich zbaví ľudskosti a dovolí či priamo prikáže im konať také zlo, akého boli schopní pred osemdesiatimi rokmi,“ vystríhal pred takýmito prejavmi P. Pellegrini.
Vyzval zároveň k tomu, aby sme nikdy nezabudli na 148 obyvateľov obcí Ostrý Grúň a Kľak, ktorých v nedeľu 21. januára 1945 zavraždili nemecké nacistické ozbrojené zložky v spolupráci so slovenskými kolaborantmi. „Na týchto udalostiach je obzvlášť desivý fakt, že nešlo o konanie vyšinutého jednotlivca, ale o dômyselne a chladnokrvne organizované zlo,“ poznamenal.
Tragédia Kľaku a Ostrého Grúňa sa stala symbolom nacistických represálií voči civilnému obyvateľstvu. V roku 1965 bol v Ostrom Grúni postavený pamätník na pamiatku zavraždených občanov. O rok neskôr, v roku 1966, aj v obci Kľak. Prezident SR si dnes uctil obete tejto tragédie položením vencov k obom pamätným miestam.