Prezident SR: Komárno má veľký potenciál v cestovnom ruchu i cezhraničnej spolupráci

Caovrouj5e13qm3kna1xnbeiza5v9d1c6xgzjjnu.jpeg
Ilustračný obrázok: Kancelária prezidenta SR

Komárno má veľký potenciál v cestovnom ruchu i cezhraničnej spolupráci. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas regionálneho výjazdu v okrese Komárno, ktorý je zároveň prvým výjazdom hlavy štátu v rámci plánovanej návštevy všetkých okresov Slovenska.

Tie chce hlava štátu počas svojho funkčného obdobia navštíviť minimálne dvakrát. „Na konci minulého roka som dal verejný prísľub, že počas môjho funkčného obdobia navštívim každý jeden okres v Slovenskej republike, a to minimálne dvakrát za päťročný mandát prezidenta. Minulý rok sa mi podarilo splniť ten prvý sľub, že som navštívil všetkých osem krajských miest a všetkých osem našich samosprávnych krajov a teraz budem navštevovať jednotlivé okresy. Ako prvý som si vybral okres Komárno a myslím, že som urobil veľmi dobre,“ uviedol P. Pellegrini.

Hlava štátu v tejto súvislosti ocenila pragmatický prístup primátora k riešeniam vecí, pretože vie veľmi trefne a konkrétne pomenovať problémy samosprávy, regiónu alebo aj krajiny.

V úvode programu prezident rokoval s primátorom mesta Bélom Keszeghom, poslancami mestského zastupiteľstva a riaditeľom Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Pons Danubii Zoltánom Barom. Jednou z hlavných tém diskusie bola oblasť cestovného regiónu, pričom prezident vyzdvihol aktívny prístup primátora v hľadaní projektov, ktoré tento región posúvajú dopredu.

Dnes mi takýto ďalší veľký projekt za 5 miliónov eur predstavilo EZÚS Pons Danubii. Ide o projekt komplexného rozvoja turistickej destinácie Podunajska s názvom Spirit of Danube, alebo teda Duša Dunaja, kde sa uchádzajú spolu s maďarskými partnermi o päťmiliónový projekt cezhraničnej spolupráce, a ktorý výrazne zase posunie infraštruktúru pre cestovný ruch na oboch stranách Dunaja dopredu. Komárno tak naďalej bude patriť k veľmi atraktívnym destináciám turistického ruchu,“ skonštatoval prezident.

Hlava štátu doplnila, že v tejto súvislosti osloví ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richarda Rašiho, aby procesy odobrenia projektov, na ktorých realizáciu samosprávy požiadajú o získanie eurofondov, boli čo najrýchlejšie a zrýchlilo sa čerpanie európskych peňazí.

Jednou z tém rokovania bola aj oblasť vzdelávania, a to najmä v kontexte plánovanej racionalizácie školstva a demografie v tomto regióne. „Musíme veľmi citlivo pristupovať v tejto oblasti našej krajiny k prípadnej racionalizácii škôl, pretože tu treba zohľadňovať aj princíp výučby v menšinovom jazyku a významu školy, ktorá poskytuje vyučovanie v jazyku maďarskom. Aký význam pre danú spoločnosť a komunitu to má. Preto, som rád, že na Rade pre menšinové školstvo boli prijaté určité kritériá tak, aby sa prípadná racionalizácia nejakým spôsobom, nedajbože, nezvrhla  k nejakému národnostnému napätiu medzi Slovákmi a Maďarmi tu žijúcimi,“ priblížil prezident.

Dodal, že aj napriek tomu, že počet žiakov, ktorí chcú študovať aj v jazyku maďarskom postupne klesá, je potrebné upraviť sieť tak, aby to neprispievalo k vášňam. Zároveň načrtli, že v Maďarsku i celkovo v zahraničí pribúda počet Slovákov, ktorí prejavujú záujem o získanie vzdelania vo svojom rodnom jazyku. Hlava štátu preto deklarovala, že osloví predsedníčku Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, aby diskutovali o tom, ako podporiť a umožniť týmto študentom získať vzdelanie na našich univerzitách.

Dôležitou témou rokovania bola oblasť zdravotníctva, pričom v Komárne sa nachádza nemocnica, ktorá je schopná poskytovať zdravotnú starostlivosť aj väčšiemu počtu obyvateľov než je v tunajšom okrese.

Informoval som pána primátora, že z pozície vlády dochádza k prvému kroku k odsúhlaseniu alebo uzavretiu zmluvy s maďarskou stranou o poskytovaní cezhraničnej záchrannej služby. Obdobnú zmluvu s Rakúskom som už ako prezident ratifikoval a bola schválená vládou. Teraz už bol odovzdaný text tejto zmluvy maďarskej strane a v krátkej dobe očakávam, že ak všetko pôjde v poriadku, budú môcť naše záchranné zložky alebo naše vozidlá záchrannej služby poskytovať prvotnú zdravotnú starostlivosť na území Maďarska a opačne,“ povedala hlava štátu.

Otvorili aj otázku zavedenia cezhraničného zdravotného poistenia. To by podľa nich nielen umožňovalo obyvateľom Komáromu a blízkeho okolia na maďarskej strane využívať kapacity nemocnice v Komárne, ale mohlo by priniesť aj ďalšie investície a celkový rozvoj nemocnice. V závere rokovania sa venovali športu a podpore športu v okrese Komárno.

Prezident ocenil, že aj keď sa slovenská samospráva z pohľadu financií nenachádza v ideálnom stave, mesto v tejto oblasti neurobilo výrazné škrty a Komárno patrí v rôznych športoch k slovenskej špičke a súperí aj na európskej úrovni. V nadväznosti na to hlava štátu dodala, že verí, že mesto bude v podpore športu naďalej pokračovať a zlepšovať infraštruktúru a podmienky.

Okrem toho prezident počas regionálneho výjazdu navštívil aj areál Lodeníc Komárno. Ďalším bodom programu bola návšteva sídla záchrannej služby ZaMED.

Pozrite si aj vyhlásenie pre médiá počas pracovného výjazdu v Komáre, YT Peter Pellegrini:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom