Prezident Pellegrini: Mníchovská bezpečnostná konferencia môže vojsť do dejín ako konferencia vytriezvenia

St31jkotlclcvetm4rnvi8ikfif1ri4rtfjykn5v.jpeg
Ilustračný obrázok: Kancelária prezidenta SR

Aktuálna bezpečnostná konferencia v Mníchove môže vojsť do dejín ako konferencia vytriezvenia. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas prvého dňa 61. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Svetoví lídri v piatok diskutovali o globálnych bezpečnostných výzvach.

V rámci piatkového programu bezpečnostnej konferencie sa prezident SR stretol s predsedom Európskej rady Antóniom Costom. Na bilaterálnom rokovaní sa venovali viacerým aktuálnym témam aj s ohľadom na úvodné vystúpenia na tomto prestížnom fóre.

Hovorili sme veľmi otvorene o energetike, pretože to je dnes najpálčivejší problém. Pánovi predsedovi som povedal, že si treba jasne priznať, že síce plynu možno budeme mať dostatok z iných zdrojov, aj keď to bude náročné, ale bude extrémne drahý. Európa sa tým bude dostávať do ešte menej konkurenčného prostredia vo vzťahu k Spojeným štátom alebo iným častiam sveta. Tomu musíme zabrániť,“ povedal prezident SR Peter Pellegrini.

Zároveň požiadal A. Costu, aby EÚ urobila všetky možné kroky aj smerom k Ukrajine, aby sme našli spôsob, ako obnoviť tranzit akéhokoľvek plynu smerom do Európy. Domnieva sa, že vzhľadom na aktuálnu situáciu s tranzitom nebude mať na budúcu jeseň a zimu problém len Slovensko, ale celá Európa.

Podľa slov prezidenta SR je dnes zrejmé, že dochádza k rozkladu svetového a ekonomického poriadku, založenom na multilaterálnych dohodách a dodržiavaní dohodnutých pravidiel. Aj to bolo témou rozhovoru s predsedom Európskej rady.

Prichádza zjavne politika mocných a prax požiadaviek veľmocí, ktoré ich začínajú presadzovať spôsobom ber alebo neber. A musíme si úprimne povedať, že práve svet založený na pravidlách a medzinárodných dohodách bol svetom výhodným pre Slovensko a malé krajiny. A my sa budeme musieť vážne zamyslieť nad tým, ako v tomto novom svete budeme fungovať,” uviedol prezident SR.

Na spoločnom bilaterálnom stretnutí s Antóniom Costom sa dotkli aj dôležitej otázky, akým spôsobom chceme dosiahnuť, aby aj Európska únia bola za stolom pri diskusiách o budúcnosti Ukrajiny. „Slovensko sa musí zaujímať o výsledok riešenia vojny na Ukrajine aj o ďalšie kroky – je to náš východný sused, ktorý ani po vojne nezmizne z mapy. Ale už asi v tejto súvislosti nebudeme môcť hovoriť o spravodlivom, ale skôr o trvalom mieri, ktorý je potrebné čím skôr dosiahnuť, aby za našimi hranicami prestali zbytočne zomierať ľudia,” povedal prezident SR Peter Pellegrini.

Naša hlava štátu ocenila, že na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii sú účastní lídri a zodpovední politici z rôznych kútov sveta, zastúpená je nie len Európa, ale i Spojené štáty, Latinská Amerika či Čína.

Vystúpenie amerického viceprezidenta Jamesa Davida Vancea na tejto konferencii bolo tvrdou a najpriamejšou rečou, akú som v poslednom čase počul od predstaviteľa americkej administratívy – a mnohým účastníkom konferencie sa zrejme nepočúvalo dobre. Viceprezident USA varoval pred odmietaním výsledkov volieb len preto, že niekomu nevyhovujú, varoval pred ignoráciou oprávnených požiadaviek ľudí. A bolo cítiť, že Spojené štáty sa nepozerajú s veľkým rešpektom na európsku politickú reprezentácia, ktorá však oprávnene požaduje svoje miesto za stolom pri diskusii o budúcom osude Ukrajiny,” uviedol Peter Pellegrini.

Program konferencie pokračuje aj cez víkend, pričom hlavnými témami diskusií budú regionálne konflikty, transatlantické vzťahy či úloha Európy vo svete.

Prinášame vám aj vyhlásenie Petra Pellegriniho z Mníchovskej bezpečnostnej konferencie a po stretnutí s predsedom Európskej rady, YT Peter Pellegrini:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom