Prevratné zistenie SAV: Rádiofrekvenčné žiarenie z 3G a 4G vysielačov má vplyv na poškodenie DNA

Image_thumb 3 1.jpeg
Meranie rádiofrekvenčného žiarenia v laboratórnych podmienkach/SAV

V utorok 4. februára sme si pripomenuli Svetový deň proti rakovine.

Pri tejto príležitosti Biomedicínske centrum (BMC) SAV, v. v. i., predstavuje zaujímavé výsledky výskumu oddelenia rádiobiológie pod vedením Ing. doc. Igora Beliaeva, DrSc., o vplyve rádiofrekvenčného žiarenia z 3G a 4G vysielačov na zvyšovanie poškodení DNA u ľudí žijúcich v ich bezprostrednej blízkosti.

Tím doktora Beliaeva v rámci medzinárodného projektu ATHEM-03-GEN porovnával dve skupiny ľudí v južnom Nemecku, z ktorých jedna bývala do 160 metrov od vysielačov určených na mobilnú komunikáciu a druhá viac ako 490 metrov od nich.

Dospeli k záveru, že čím väčšej dávke rádiofrekvenčného žiarenia z GSM a LTE vysielačov boli ľudia vystavení, teda čím bližšie bývali, tým viac mali chromozomálnych aberácií – teda chýb v genetickom materiáli.

Naše výsledky ukázali zvýšenú úroveň štrukturálnych chromozomálnych aberácií, napríklad dicentrické chromozómy, zlomy a medzery chromatíd, ako aj výskyt chromatídových fragmentov u ľudí žijúcich v blízkosti bázových staníc, teda vysielačov,“ hovorí Dr. Igor Beliaev. Tieto chyby môžu, ale nemusia viesť k onkologickým ochoreniam. Na potvrdenie tejto hypotézy je potrebný ďalší dlhodobý výskum.

Výsledky boli publikované v časopise Ecotoxicology and Environmental Safety a ide o najlepšiu publikáciu Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV, v. v. i., v rámci medzinárodnej spolupráce za minulý rok.

Hoci podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) je elektromagnetické žiarenie zaradené do skupiny potenciálnych karcinogénov (2B), vplyv tohto žiarenia, ktoré emitujú mobilné telefóny aj vysielače používané v mobilnej komunikácii, stále nie je uspokojivo preskúmaný a publikované výsledky sa v záveroch často rozchádzajú.

Medzi najpravdepodobnejšie účinky tohto žiarenia patrí oxidačný stres, ktorý môže viesť k poškodeniu DNA. Tím doktora Igora Beliaeva v štúdii analyzoval oxidačný stres a genetickú nestabilitu vo forme chromozomálnych zmien.

Na výskume sa podieľali partneri z Nemecka a Rakúska.

Publikácia
Sachin Gulati – Wilhelm Mosgoeller – Dietrich Moldan – Pavol Kosik – Matus Durdik – Lukas Jakl – Milan Skorvaga – Eva Markova – Dominika Kochanova – Katarina Vigasova – Igor Belyaev. Evaluation of oxidative stress and genetic instability among residents near mobile phone base stations in Germany. In Ecotoxicology and Environmental safety, 2024, vol. 279 (2023: 7.07 – IF, Q1 – JCR, 1.42 – SJR, Q1 – SJR). ISSN 0147-6513

Pozrite si viac o tomto výskume v dokumentárnom filme Digital Dilemma
od minutáže 1:21:15 hod.: https://youtu.be/CGCnGJiMK0A?si=NlqfLDB5TBVPTku2

Spracovala: Ela Rybárová, BMC SAV, v. v. i.

Foto: Igor Beliaev, Ela Rybárová, BMC SAV, v. v. i.

Prevzaté od: SAV https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=12575

Image_thumb 1.jpeg
Metafázne chromozómy, na ktorých vedci pozoroval úroveň genetickej nestability u ľudí žijúcich v blízkosti bázových staníc: normálna metafáza bez známok poškodenia (A); príklady rôznych chromozomálnych aberácií ako napr. dicentrické chromozómy (B), kruhový chromozóm (C), acentrický chromozóm (D), chromozómové fragmenty (E) a chromatídová medzera (F). Mikrojadrová assay na stanovenie permanentného poškodenia DNA. Dvojjadrové bunky blokované v procese bunkového delenia, zastavenie bunkového ale nie jadrového delenia produkuje dvojjadrové bunky (G), reprezentatívny obrázok mikrojadra (H)
Image_thumb.jpeg
Tím oddelenia rádiobiológie BMC SAV, Dr. Igor Beliaev v strede
Image_thumb 2 2.jpeg
Dr. Igor Beliaev je spolu s Dr. Sachinom Gulatim hlavným autorom článku
Image_thumb 3.jpeg
Meranie rádiofrekvenčného žiarenia v laboratórnych podmienkach
Image_thumb 4.jpeg
Dr. Sachin Gulati z oddelenia rádiobiológie je spolu s Dr. Igorom Beliaevom hlavným autorom publikovaného článku
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom