Prekvapivý objav: Vedci zistili, že tento alkohol znižuje riziko Alzheimera!

Prekvapivý objav: Vedci zistili, že tento alkohol znižuje riziko Alzheimera!
Prekvapivý objav: Vedci zistili, že tento alkohol znižuje riziko Alzheimera! Thinkstock

Zaujímavý výskum odhalil, že fenolické zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v tomto obľúbenom nápoji, vedia bojovať s demenciou.

Patríte medzi ľudí, ktorí obľubujú šampanské? Ak áno, máme pre vás skvelú správu. Vedci totiž zistili nasledovné – ak každý deň vypijete jeden až tri poháre šampanského, znížite tým riziko vzniku demencie a Alzheimerovej choroby.

Dôvodom je vraj fakt, že fenolické zlúčeniny nájdené v odrodách Pinot Noir a Pinot Meunier, ktoré sa používajú pri výrobe perlivého vína, pomáhajú odvrátiť mozgové choroby a zlepšiť priestorovú pamäť. A asi to stojí za to, pretože výsledky experimentu, ktorý vedci z Reading University zrealizovali– síce – na potkanoch, popísal profesor Jeremy Spencer ako „dramatické“.

Tento výskum dokazuje, že umiernená konzumácia šampanského má potenciál ovplyvniť kognitívne funkcie, ako je pamäť,“ dodáva. Ako to funguje? Zlúčeniny podľa neho menia signály v hipokampu a kortexu, v častiach mozgu zodpovedných za riadenie pamäti a učenia, a majú pozitívny vplyv na množstvo proteínov, ktoré sú spojené s ukladaním spomienok v mozgu.

Veľa z nich sa pritom vyčerpáva vekom, čo vo vyššom veku vedie k zhoršovaniu pamäte a k demencii. Šampanské tieto straty spomaľuje, a môže tak ochrániť pred javmi typickými pre starnutie mozgu. Vedci sa ďalej chystajú pokračovať vo výskume zahŕňajúcom i seniorov.

www.reading.ac.uk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom