Prekvapivé využitie sódy v domácnosti: Vyčistite výlevku a zbavte sa zatuchliny jednoduchým trikom

Soda bikarbona cistenie pomoc domácnost rady a triky
Foto: ilustračné, GettyImages

O slovo sa hlási jar a s ním spojené jarné upratovanie. Ako priniesť sviežosť do vašich domovov? Poradíme vám v článku.

Aj vy chcete čisto a poriadok? Možno neuveríte, ale po účinného pomocníka v domácnosti nemusíte ísť ďaleko. Jej účinky sú prekvapivé a viete ju nájsť priamo vo vašej špajze. Ide o sódu bikarbónu. Sóda bikarbóna je skvelým pomocníkom v domácnosti, ktorý vám to môže pomôcť dosiahnuť. Čo všetko dokáže?

Odstráni zápach z čalúnenia napríklad gauča. Posypte povrch sódou, kefou poriadne vyšúchajte a po niekoľkých hodinách ju povysávajte. Podobne môžete použiť sódu na zapáchajúci koberec.

Pohltí zápach aj vo vašej chladničke. Do chladničky umiestnite tanierik s približne 50 g sódy na niekoľko dní. Po pár dňoch zmizne zápach a sódu môžete jednoducho vysypať do koša. Prečistí aj výlevku v dreze. Do upchatej výlevky vysypte dostatok jedlej sódy, približne 3 – 5 lyžíc, potom ju zalejte horúcim octom a vriacou vodou. Ocot môžete dať vyvariť v kanvici a zabili ste dve muchy jednou ranou, čistá kanvica a aj výlevka.

Soda bikarbona cistenie pomoc domácnost rady a triky
Foto: ilustračné, GettyImages

Riad bude lesklejší, ak pridáte trochu sódy do umývačky riadu. Týka sa to aj ručného umývania. Pridajte 2 lyžice jedlej sódy do čistiaceho prostriedku na umývanie riadu. Riad sa tak lepšie umyje a dostane pekný lesk. Rovnako odstraňuje škvrny z porcelánu. Sóda dokáže zbaviť usadeniny od kávy či čaju na porceláne a v termoske. Tiež čistí samotné špongie a utierky na riad.

Krásne vyčistí aj kuchynské spotrebiče a dosku. Použite vlhkú kuchynskú handričku s troškou sódy na utieranie chladničky, mikrovlnky a ďalších spotrebičov. Pomôže aj pri čistení znečistenej rúry.

Okrem týchto účinkov sóda tiež čistí prihorené hrnce, zanecháva sviežu vôňu vo WC, odstraňuje vodný kameň, zbavuje zatuchnutého vzduchu v chate a pomáha pri čistení očadených tehál a záhradných grilov. Navyše, pridanie sódy do pracieho prášku pomôže vybieliť bielizeň a škvrny na šatách môžete odstrániť sódou zmiešanou s teplou vodou.

Sóda bikarbóna je dostupný a lacný pomocník, ktorý môže byť využitý nielen na čistenie, ale aj pri rôznych zdravotných problémoch a v kuchyni na zlepšenie chuti potravín. Mnohí z nás určite poznajú jej blahodarné účinky pri pálení záhy či iných tráviacich ťažkostiach. Taktiež sa dá využiť i v kuchyni na zlepšenie chuti niektorých potravín alebo hotových jedál. Vyskúšajte ju a objavte jej viacnásobné využitie v domácnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom