Prekvapivé účinky kyseliny hyalurónovej proti nádche

Beauty, krása, kráska, mladosť, pleť, pokožka, mejkap, žena
shutterstock.com

Táto telu vlastná látka nevyhladzuje len vrásky.

Kyselina hyalurónová, ktorá je známa predovšetkým ako látka, ktorá vypĺňa vrásky, dokáže pomôcť pri ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest. Inrmovali otolaryngologička Renáta Kučerová a pneumoftizeologička Martina Miškovská. Obe lekárky sa zhodli, že práve v jesennom a zimnom období narastá v ambulanciách počet pacientov, ktorých trápi nádcha a prechladnutie a s tým spojené prejavy ako kašeľ, kýchanie, upchatý nos či výtok z nosa. Pri takýchto príznakoch siahajú podľa odborníčok pacienti často po bežne dostupných nosných kvapkách, takzvaných dekongestantoch, ktoré síce dokážu odstrániť opuch sliznice takmer okamžite, no ich nesprávne a dlhodobé používanie môže viesť až k vytvoreniu závislosti.

Ktoré prípravky sú pre nás najvhodnejšie?

Vhodnejším variantom sú podľa lekárok prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej a morskej soli. Tie urýchľujú hojenie poškodenej sliznice, obmedzujú tvorbu chrást a pomáhajú ich odstráneniu, zabraňujú vysúšaniu sliznice, zvyšujú jej obranyschopnosť a nepríjemné prejavy, akými sú opuch, pálenie či svrbenie. Sú vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy a môžu ich používať aj bábätká a ľudia s chronickou a alergickou nádchou. Na trhu sú dostupné vo forme sprejov či ampuliek určených na inhaláciu. „Kyselina hyalurónová sliznicu lieči. V dýchacích cestách udržiava vlhké prostredie, znižuje opuch a zmierňuje zápal. Len vlhká sliznica dokáže správne fungovať a efektívne sa brániť voči baktériám a vírusom,“ povedala Kučerová.

Prečo nám kyselina hyalurónová pomáha

Kyselina hyalurónová je telu vlastná látka. Ľudský organizmus obsahuje asi 15 gramov tejto zlúčeniny v podobe viskózneho gélu. Vo vysokých koncentráciách je obsiahnutá v niektorých mäkkých spojivových tkanivách, koži, pupočnej šnúre, kĺbovej tekutine a oku. Významné množstvo tejto látky sa nachádza v pľúcach, obličkách, mozgu a svaloch. Má silnú hydratačnú schopnosť. Ak sa nenaviaže na iné molekuly, viaže vodu a získava gélovú konzistenciu, teda správa sa ako špongia. Je schopná vodu absorbovať, udržať a uvoľňovať podľa potrieb organizmu. Problémom je však jej krátka životnosť. V krvi sa rozpadá počas dvoch až piatich minút, v koži počas 12 hodín a v chrupavke vydrží jeden až tri týždne. Takmer dve tretiny tejto látky, ktorú ľudské telo vyprodukuje, organizmus spotrebuje takmer okamžite a jej produkcia v tele klesá s rastúcim vekom. Zdrojom kyseliny hyalurónovej v strave je napríklad koreňová zelenina, červené víno, sójové bôby. Obsahujú ju aj hrebene kohútov a sliepok. V súčasnosti sa tiež získava biofermentačným postupom z baktérií Streptococcus equi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom