Prejedli ste sa? Po týchto trikoch sa vám uľaví

Diéta, chudnutie, jesť, stravovanie, štíhla línia, chudnúť
Thinkstock

Odolať chutnému jedlu býva ťažké, asi každému sa preto občas stane, že si ho dopraje viac, ako jeho organizmus zvládne prijať. Nepríjemné bolesti a následný pocit plnosti v bruchu však dokáže stlmiť niekoľko šikovných trikov.

Voda a citrón

Nepríjemným „vedľajším účinkom“ prejedania sa býva aj nadúvanie, pomôcť pritom môže obyčajná voda.
parazity
Parazity- neviditeľný nepriateľ nášho tela shutterstock.com

Za nadúvanie často zodpovedá strava bohatá na vlákninu. Ak telu dodáte vodu, bude s vlákninou rozpustnou vo vode reagovať. Organizmus ju tak dokáže skôr spracovať do prijateľnejšie formy. Dôvodom nadúvania môže byť aj dehydratácia – najvhodnejšou tekutinou na zahnanie smädu aj v tomto prípade zostáva čistá voda.

Za vyskúšanie stojí aj pohár vody s citrónovou šťavou – kým voda telo hydratuje, citrón povzbudí vylučovanie tráviacich enzýmov. Hoci je kyslý, na organizmus má zásadotvorné účinky, a tak pomôže dostať pomer zásad a kyselín opäť do rovnováhy.

Pohyb

Hoci sa cítite taký plný, že sa neviete ani pohnúť, pohyb je presne to, čo vaše telo práve potrebuje. Nemecká štúdia odhalila, že prechádzka v normálnom tempe po konzumácii ťažkých jedál urýchlila prechod potravy cez tráviaci trakt a odľahčila organizmus rýchlejšie. Naopak, káva, ktorej sa pripisujú podobné účinky, nemala na trávenie významný vplyv.

beh, tenisky, šport, športovať, cvičiť, cesta, nohy,
shutterstock.com

Mäta prieporná

Mäta podporuje vylučovanie žalúdočných štiav a žlče a je účinná aj pri nadúvaní. Vedci zistili, že čaj z mäty má aj mierny uvoľňujúci vplyv na hladké svaly tepien, čím sa znižuje krvný tlak.

Pridať ju môžete aj do pokrmov – mäta tlmí kŕče v tráviacom ústrojenstve a upravuje činnosť pečene a žlčníka. Možno ňou okoreniť mäso, ryby, ale je vhodná tiež do omáčok, polievok a plniek.

Vyhnite sa jej však, ak vám veľká porcia jedla spôsobila pálenie záhy. Mäta produkuje látky, ktoré uvoľňujú zvierač pažeráka, čo uľahčuje nežiadúci návrat natráveného jedla spolu so žalúdočnou kyselinou naspäť do pažeráka, kde kyselina rozožiera jeho sliznicu.

Aktívne uhlie

Ak je bolesť v bruchu neúnosná, vyskúšajte aktívne uhlie. Používa sa na liečbu otráv, žalúdočno-črevných problémov, odstraňuje zápach z úst, pri nachladnutí pohlcuje baktérie v hrdle a dokonca mierni priebeh opice. Aktívne uhlie dokáže absorbovať prebytočný plyn v črevách. „Je tiež jednou z mála látok, ktoré nasávajú vodík v plyne a napomôžu tak neutralizácii nepríjemného zápachu,“ hovorí gastronenterologička Patricia Raymond z Eastern Virginia Medical School.

morčacie s grapefruitom, varenie, jedlo, večera, šalát, recepty, strav
shutterstock.com

Jedzte

Nevynechajte ďalšie porcie jedla, inak ochudobníte telo o živiny. Ďalšie potraviny by mali byť vyvážené z hľadiska sacharidov, bielkovín, tukov a zeleniny bez obsahu škrobu. Odmietanie potravy spomalí metabolizmus a povedie k zvyšovaniu hmotnosti.

Zabudnite na preháňadlá

Niektorí ľudia veria, že užitím preháňadiel „potlačia“ jedlo cez tráviacu sústavu rýchlejšie, nie je to však pravda. Laxatíva pomáhajú pri vyprázdnení hrubého čreva, jedlo, ktoré ste skonzumovali, si však ešte pár hodín poleží v žalúdku a následne sa vyberie na cestu tenkým črevom. Celý proces môže trvať niekoľko hodín až jeden deň. Hoci nie je vylúčené, že nutkanie na použitie toalety sa dostaví, pocit plnosti v bruchu však nezmierni.

Žiadne výčitky

Zhrešili ste? Netrestajte sa a zabudnite na to. Zapamätajte si, ako zle ste sa cítili a využite túto spomienku ako prevenciu, ak vás opäť chytí nával veľkého hladu. Analýzam a výčitkám za to, čo sa už stalo, sa vyhnite a snažte sa čo najskôr dostať aj do psychickej pohody. Snáď ste si porciu jedla vychutnali, nastal čas obrátiť stranu.

www.huffingtonpost.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom