Meno, ktoré nosíte vytetované, už dávno neplatí, alebo ste počas leta spontánne podľahli bláznivému nápadu, ktorý vás už omrzel. Čo s tým?
Ešte v osemdesiatych rokoch bolo tetovanie pre ženy tabu. Do roku 1990 skrášľovanie tela týmto spôsobom bolo výhradne mužskou záležitosťou, často z nižších sociálnych skupín, posledné roky začali ženy tento náskok rýchlo doháňať. A čoraz viac tridsiatničiek sa začína prehreškov divokej mladosti zbavovať. Dá sa to bez toho, aby zostala jazva?
Dnes je možné všetko
Kedysi sa tetovanie nedalo odstrániť, ale dnes je riešením laser. Ten produkuje krátke záblesky, pulzy, ktoré prechádzajú cez vrchnú vrstvu kože, bez toho, aby ju porušili. Svetlo rôznych vlnových dĺžok je vstrebávané pigmentom tetovacích farieb a následne dochádza k jeho rozstreleniu – rozloženiu pigmentu na malé častice. Poškodené farebné častice odstráni imunitný systém kože alebo sa odlúpnu spolu s poškodenými povrchovými bunkami. Špeciálny laser pracuje s presnosťou na jednu tisícinu milimetra, čím dosiahneme maximálne ošetrenie okolitého tkaniva. Laser dokáže odstrániť aj najhlbšie a najproblematickejšie farebné tetovanie. Najlepšie sa odstraňuje obrázok na miestach, kde sa koža často ohýba. Je to napríklad krk.
Koľko stojí také ošetrenie?
Cena zákroku sa pohybuje okolo 35 eur za štvorcový centimeter. Bezprostredne po ošetrení môže byť koža sčervenená, miestami až krvavá. Tieto prejavy by mali však rýchlo zmiznúť. Pri tmavých a veľkých plochách sa niekedy objavia drobné pľuzgieriky, ktoré treba nechať zahojiť. Je možné, že sa v priebehu hojenia vytvorí tenká šupinka, ktorá sa neskôr sama odlúpne.
Akých činností sa vyvarovať po ošetrení?
Krátko po zákroku nie je vhodné kúpanie v bazéne s chlórovou vodou ani slnenie, čiže jeseň a zima sú na odstránenie tetovania najvhodnejším obdobím. Pokožka by však mala mať priestor na dýchanie. Radšej sa teda vyvarujte tesného oblečenia.