Dobrého stačí aj málo, hladným očiam sa však rozkazuje ťažko. Ak ste to prehnali s veľkou porciou jedla a kalórií, nemusíte zúfať – pomôcť môže jeden z piatich trikov.
Konzumácia príliš veľkého množstva kalórií nevedie len k priberaniu, páleniu záhy a nepríjemnému nadúvaniu. Telo sa po výdatnom jedle snaží zachrániť škody, ktoré páchajú nežiadúce voľné radikály vznikajúce počas trávenia. Práve tie napádajú bunky v organizme a prispievajú k vzniku kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky alebo rakoviny. Nežiadúce účinky prejedania sa sa však dajú znížiť konzumáciou potravín, ktoré množstvo voľných radikálov znižujú. Hoci stále platí, že lepšie je jesť s mierou – viac malých porcií aspoň päťkrát denne, občasné prejedenie sa môžete zachrániť zdravou brzdou – stačí do jedálnička pridať niektorú z nasledujúcich potravín.
Pomarančová šťava
Pomaranče sú bohaté na flavonoidy – látky známe svojimi antioxidačnými účinkami, ktoré dokážu vyrovnať škodlivý vplyv kalorického pokrmu bohatého na tuky. Štúdia uverejnená v odbornom magazíne The American Journal of Clinical Nutrition potvrdila, že u ľudí, ktorí si k raňajkám bohatých na tuky a kalórie (51 gramov tuku, 900 kalórií) dali aj pohár čerstvej pomarančovej šťavy, zaznamenali nižšie hladiny škodlivých voľných radikálov a ďalších látok vyvolávajúcich zápaly ako u tých, ktorí si k rovnakým raňajkám dali pohár čistej vody alebo limonády s pridaným cukrom.
Ovocie
Najväčšiu šancu zintenzívniť ochranu pred voľnými radikálmi máme využívaním prirodzených antioxidantov. Vitamín E, vitamín C, beta-karotén či selén sa v bohatých množstvách nachádzajú najmä v ovocí. Konzumácia jahôd, malín, čučoriedok, hrozna, kiwi alebo čerešní po výdatnom jedle pomáha v boji proti voľným radikálom a brzdí zápalové procesy.
Ocot
Pridajte do jedla lyžičku octu. Ocot dokáže krotiť rapídne zvýšenú hladinu cukru v krvi, ktorá nasleduje po konzumácii veľkých porcií jedla – najmä ak sú bohaté na uhľohydráty. Rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi vedie aj k jej náhlemu poklesu, ktorý opäť naštartuje apetít a spôsobí, že aj po výdatnej porcii sme opäť hladní. Tento problém, ktorý trápi nielen diabetikov, sa dá čiastočne zabrzdiť lyžičkou jablčného octu. Domáci všeliek okrem zníženia hladinu cukru v krvi povzbudzuje aj činnosť tráviacich enzýmov, prispieva k zdraviu krvných ciev, k tvorbe červených krviniek a znižuje krvný tlak.
Červené víno
Antioxidanty obsiahnuté v červenom víne znižujú negatívny vplyv jedál bohatých na tuky. Víno môžete pridať rovno do jedla alebo si vychutnať pohárik po ňom – platí však zásada – všetko s mierou. Odporúčaná dávka by nemala presiahnuť 2 dlc.
Korenie
Korenie nielenže dodá jedlu vyváženosť a harmóniu, je prospešné aj pre naše zdravie. Klinček obsahuje veľa mangánu – nutričnej látky dôležitej pre metabolizmus bielkovín, tukov a sacharidov. Kurkuma má výrazné protizápalové a antioxidačné účinky, chilli papričky zvyšujú rýchlosť metabolizmu a podporujú dobré trávenie. Bobkový list zasa znižuje hladinu cukru v krvi, kardamón stimuluje metabolizmus tukov, prospieva pečeni a podporuje prúdenie žlče.
Štúdia uverejnená v magazíne The Journal of Nutrition dokázala, že ľuďom, ktorí konzumovali jedlo spolu s dvomi lyžicami korenia (zmes rozmarínu, oregana, škorice, kurkumy, čierneho korenia, červenej papriky a cesnaku) v tele namerali nižšiu hladinu triglyceridov a inzulínu a vyššiu hladinu antioxidantov po konzumácii vysokokalorických tučných jedál ako tým, ktorí konzumovali to isté jedlo bez korenia. Výskumníci sa domnievajú, že korenie spomaľuje vstrebávanie tukov a antioxidanty zasa pomáhajú odstraňovať voľné radikály.
www.eatingwell.com