Predvianočná únava? Tu je 7 trikov ako si s ňou poradiť!

Predvianočná únava
Predvianočná únava Thinkstock

Určite ju pozná každý z nás! Občas sa stane, že na nás doľahne taká únava, že by sme najradšej zaliezli niekam do nory a aspoň mesiac z nej nevystrčili ani vlások. Väčšine ľudí sa toto prianie nedá splniť.

Vyťaženosť v práci alebo v škole nám nedovolí utiahnuť sa do pohodlia postele a stráviť tam niekoľko dní nekončiacim leňošením. Pred Vianocami, kedy sa k bežným povinnostiam pridá aj zbesilé pobehovanie po obchodoch a hľadanie toho správneho darčeka pre najbližších, upratovanie a pečenie medovníčkov, sa naša únava ešte zvýrazní! Už sa nevieme dočkať zaslúženého oddychu v kruhu najbližších. Poznáme osvedčené metódy, ako rýchlo zatočiť s únavou!

  1. Jedlo, ktoré robí zázraky!

Únava môže mať mnoho príčin! K tým najčastejším patrí nedostatok spánku, dlhotrvajúci stres a každodenné starosti. Významnou príčinou môže byť aj nedostatočný prísun tekutín a vitamínov a minerálov, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravé fungovanie tela. Nesmieme zabúdať na pravidelné dopĺňanie energie prostredníctvom zdravých potravín ako je ovocie a zelenina, pomáhajú aj oriešky, ovocné šťavy, ovocné a bylinkové čaje a horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa.

  1. Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb

Únava znamená stratu aktivity a naopak! Najrýchlejšie sa unavia leňosi a milovníci jedla. Aktívni ľudia poznajú tajomstvo psychofyzického tréningu, ktorý im dodáva dostatok energie. Stačia malé dávky pohybu a energia sa vám do tela pomaly vráti. Ak nie ste veľkou fanúšičkou cvičenia a nikdy sa nešportovali, nemá cenu plánovať si trikrát do týždňa posilňovňu. Pre začiatok postačí, ak si každé ráno zacvičíte päť minút a pomaly budete minúty zvyšovať. Nájdite si šport, ktorí vás bude baviť a nebude pre vás trápením. Môže to byť joga, plávanie, box, beh, tanec či golf.

  1. Pravidelné vetranie

Krátka, prudká zmena teploty má totiž na organizmus povzbudivé účinky. Suchý a teplý vzduch má negatívne účinky na pľúca a oči, ktoré unavuje a vysušuje. Ideálne je mať v miestnosti, kde pracujete alebo študujete 20 stupňov a vlhkosť 40 až 55%. Vlhkosť v miestnosti zabezpečia kvety, ktoré zvlhčujú a okysličujú vzduch.

  1. Otužujte sa

Otužovanie pomáha proti bolesti chrbta, angíne aj chrípke a povzbudzuje našu psychiku. Na prvýkrát sa ale nemusí nič preháňať. Stačí sa ráno osprchovať vlažnou vodou a postupne uberať teplú, až vám nebude nepríjemné nechať na seba tiecť studenú vodu. Ideálne je urobiť si z chladnej sprchy každodenný ranný rituál.

  1. Vynechajte zo stravy mäso

Mäso je pre telo veľmi dôležité, ale jeho trávenie trvá telu dlho a zaťažuje ho. Stačí ho vypustiť z jedálnička na pár dní alebo jesť ho len raz, maximálne dvakrát týždenne. Pred Vianocami to bude príjemný detox pre náš organizmus. Počas sviatkov si potom aj tak s radosťou dáme všetky chutné pokrmy a maškrty, ktoré sme si do Vianoc odopierali.

  1. Dodržujte pravidlo ôsmich hodín

V súčasnej hektickej dobe je osemhodinový spánok krásny luxus, ktorí si mnoho z nás dopraje iba výnimočne. Osem hodín spánku je ale balzam na dušu. Ak sa vám podarí aspoň dva týždne spať presne  osem hodín, vaše telo si dokonale oddýchne a nabije sa dostatočnou silou dostatok síl na ďalšie dni.

  1. Doping pre vaše telo

Ak si nemôžete dovoliť každý deň spať osem hodín, môžete vyskúšať aj energetické nápoje, ktoré obsahujú sacharidy, kofeín, taurín a vitamíny B2, B3, B5 a B6. Energetický nápoj vyrobený na Slovensku s vysokým obsahom kofeínu ti dodá potrebné množstvo energie. Sýtený energetický nápoj Black Horse je výborným budíkom pre všetkých ľudí so zvýšenou fyzickou a psychickou záťažou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom