Cenu DGA môže získať Alfonso Cuarón, Paul Greengrass, Steve McQueen, David O. Russell a Martin Scorsese. Víťaza vyhlásia 25. januára.
Asociácia amerických režisérov Directors Guild of America (DGA) predstavila päticu tvorcov nominovaných na výročnú cenu DGA za réžiu celovečerných hraných filmov.
V 66. ročníku môžu prestížne ocenenie získať Alfonso Cuarón, Paul Greengrass, Steve McQueen, David O. Russell a Martin Scorsese.
„Byť vybratý vašimi kolegami v roku plnom neuveriteľne kvalitných filmov je skutočným znamením výnimočného režisérskeho výkonu. Vášeň a predstavivosť každého z nominovaných viedli k vzniku nesmierne rôznorodých snímok, ktoré očarili publikum. Všetkým nominovaným gratulujem k dobre odvedenej práci,“ vyjadril sa prezident DGA Paris Barclay.
Päťdesiatdvaročný mexický filmár Alfonso Cuarón si nomináciu na prestížnu cenu DGA za celovečerný hraný film vyslúžil vôbec po prvý raz v kariére vďaka sci-fi Gravitácia.
Rovnako po prvý raz sa medzi nominovaných dostal aj 58-ročný Angličan Paul Greengrass so snímkou Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama, pričom trojicu nováčikov dopĺňa jeho krajan Steve McQueen. Štyridsaťštyriročný rodák z Londýna si svoju prvú nomináciu na cenu DGA za réžiu celovečerného hraného filmu vyslúžil životopisnou drámou 12 rokov otrokom.
Druhú nomináciu v kariére si na konto pripísal 55-ročný David O. Russell. Newyorský rodák medzi kolegami bodoval hviezdne obsadenou snímkou Špinavý trik. V roku 2011 si nomináciu v tejto kategórii vyslúžil športovou drámou Fighter (2010).
Päticu kandidátov dopĺňa 71-ročná filmová legenda Martin Scorsese, pre ktorého je tohtoročná nominácia za Vlka z Wall Street už celkovo jedenástou v kariére, pričom v roku 2007 triumfoval vďaka krimi Na druhej strane (2006). Ďalšie nominácie na cenu DGA v kategórii celovečerných filmov mu vyniesli snímky Taxikár (1976), Zúriaci býk (1980), Mafiáni (1990), Vek nevinnosti (1993), Gangy New Yorku (2002), Letec (2004) a Hugo a jeho veľký objav (2011). V roku 2011 tiež získal cenu DGA za réžiu seriálu Boardwalk Empire, známeho aj ako Impérium – Mafia v Atlantic City (2010), a o rok neskôr bol nominovaný za réžiu dokumentu George Harrison: Living in the Material World (2011). V roku 1999 mu zároveň udelili Filmmaker Award a v roku 2003 si prevzal cenu DGA za celoživotné dielo.
DGA Award je už tradične jedným z najpresnejších ukazovateľov toho, kto získa Oscara za réžiu. Len sedemkrát v histórii cien, ktoré po prvý raz udelili za rok 1948, víťaz DGA Award Oscara nezískal. Za rok 1968 získal cenu DGA Anthony Harvey s drámou Lev v zime, no Oscara si vďaka filmu Oliver! odniesol Carol Reed. Rok 1972 vyniesol cenu DGA Francisovi Fordovi Coppolovi za prvú časť trilógie Krstný otec, ale cenu Akadémie za réžiu získal Bob Fosse za Kabaret. Za rok 1985 udelili cenu DGA Stevenovi Spielbergovi za drámu Purpurová farba, ale Oscar putoval do rúk Sydneyho Pollacka za Spomienky na Afriku. Rok 1995 vyniesol cenu DGA Ronovi Howardovi za réžiu snímky Apollo 13, kým Akadémia ocenila Mela Gibsona a jeho Statočné srdce. Cenu DGA za rok 2000 získal Ang Lee s filmom Tiger a drak, Oscara však udelili Stevenovi Soderberghovi za kriminálny triler Traffic – aféry (bez)mocných. Za rok 2002 DGA ocenila Roba Marshalla s muzikálom Chicago, Oscara ale získal Roman Polański za Pianistu. Naposledy sa tak stalo v roku 2013, keď víťaza ceny DGA Bena Afflecka na Oscara za réžiu ani len nenominovali a cenu Akadémie získal Ang Lee vďaka snímke Pí a jeho život (2012).
Víťazov 66. ročníka udeľovania cien DGA predstavia v sobotu 25. januára v Los Angeles. Ceremoniál bude moderovať herečka Jane Lynch.
Deviateho januára ale ešte zverejnia nominácie v televíznych kategóriách a za reklamu a 13. januára svet spozná kandidátov na cenu DGA za réžiu dokumentárnych filmov.
Informácie pochádzajú z webstránky www.dga.org.