Predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky Marcela Kosová bola pozvaná na novovzniknuté podujatie s názvom Dni správneho súdnictva. V rámci jeho prvého ročníka vystúpila so svojim príhovorom.
Zdroj: Súdna rada SR https://www.sudnarada.gov.sk/predsednicka-sudnej-rady-ako-sucast-historicky-prvych-dni-spravneho-sudnictva/
O celom podujatí informuje na svojom webovom sídle Najvyšší správny súd Slovenskej republiky: https://www.nssud.sk/uspesna-premiera-dni-spravneho-sudnictva-2024/
Najvyšší správny súd Slovenskej republiky v spolupráci s Justičnou akadémiou Slovenskej republiky a s účasťou zástupcov súdnych inštancií správneho súdnictva zorganizoval od 26. do 27. septembra 2024 v priestoroch Detašovaného pracoviska Justičnej akadémie Slovenskej republiky a Inštitútu vzdelávania Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v Omšení podujatie s názvom Dni správneho súdnictva 2024.
Prvý ročník podujatia slávnostne otvoril predseda Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky Pavol Naď a medzi hosťami privítal ministra spravodlivosti Slovenskej republiky Borisa Suska, predsedníčku Súdnej rady Slovenskej republiky Marcelu Kosovú, predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Jána Šikutu, generálneho prokurátora Maroša Žilinku, riaditeľa Justičnej akadémie Slovenskej republiky Petra Hullu, predsedníčku Správneho súdu v Bratislave Jeannette Hajdinovú, predsedu Správneho súdu v Banskej Bystrici Petra Molčana a podpredsedníčku Správneho súdu v Košiciach Tatianu Sabadošovú.
„Historicky prvé Dni správneho súdnictva na Slovensku sú prakticky vyjadrením jeho osamostatnenia sa od súdnictva všeobecného. Ide o úprimnú snahu sudkýň a sudcov Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky a správnych súdov v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach spolupracovať efektívne v prospech účastníkov konania. Zaväzuje nás totiž k našim občanom, fyzickým a právnickým osobám povinnosť rozhodovať kvalitne a v primeranej lehote vo všetkých veciach, v ktorých sa obrátia na správne súdy s požiadavkou súdneho preskúmania rozhodnutí a postupov orgánov verejnej správy vstupujúcich do ich subjektívnych práv,“ predstavil Dni správneho súdnictva predseda Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky Pavol Naď.
Riaditeľ Justičnej akadémie Slovenskej republiky Peter Hulla vyzdvihol zámer podujatia spojiť sudcov správnych súdov a otvoriť priestor pre diskusiu v tých oblastiach a témach správneho práva, ktoré najvýraznejšie kopírujú potreby aplikačnej praxe súdov.
„Je dôležité, aby celý vzdelávací proces v justičnom prostredí odrážal požiadavky tých, ktorí právo interpretujú a následne aj aplikujú. Justičná akadémia Slovenskej republiky si uvedomuje potrebu špecializovaného vzdelávania aj v oblasti správneho práva, ktoré pokrýva široké spektrum spoločenských aj právnych vzťahov, zasahujúcich do práce celej cieľovej skupiny akadémie,“ uviedol Peter Hulla.
Dni správneho súdnictva 2024 vytvorili jedinečnú platformu na prehĺbenie poznatkov a odbornú diskusiu v oblasti správneho súdnictva. Pre účastníkov boli vytvorené bloky s panelmi pre aktuálne otázky, diskusiu a výmenu skúseností v odborných témach medzi sudkyňami a sudcami. Každý panel uviedli sudkyne a sudcovia Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky svojou prednáškou.
Prvý blok odborných prednášok otvoril Juraj Vališ v paneli venovanom problematike daní. Paralelne Viola Takáčová a Michal Novotný viedli druhý panel na tému sociálnych vecí. V druhom bloku sa Zuzana Šabová a Juraj Vačok sústredili v svojom paneli na tému administratívne trestanie a Elena Berthotyová spolu s Michalom Matulníkom v súbežnom paneli sa venovali téme cudzineckej agendy.
V druhý deň podujatia zástupcovia Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, jeho Kancelárie a správnych súdov v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach podpísali memorandá o vzájomnej spolupráci.
Najvyšší správny súd Slovenskej republiky a tri správne súdy podpísali memorandá o spolupráci
Zdroj: Najvyšší správny súd SR https://www.nssud.sk/najvyssi-spravny-sud-slovenskej-republiky-a-tri-spravne-sudy-podpisali-memoranda-o-spolupraci/
Slávnostný akt podpisu memoránd o vzájomnej spolupráci medzi Najvyšším správnym súdom Slovenskej republiky a jeho Kanceláriou a správnymi súdmi v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach sa uskutočnil 27. septembra 2024 v Omšení počas historicky prvých Dní správneho súdnictva.
Vzájomnú spoluprácu formálne ukotvili podpisom bilaterálnych memoránd predseda Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky Pavol Naď a vedúca Kancelárie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky Zuzana Kyjac s predsedníčkou Správneho súdu v Bratislave Jeannette Hajdinovou, predsedom Správneho súdu v Banskej Bystrici Petrom Molčanom a podpredsedníčkou Správneho súdu v Košiciach Tatianou Sabadošovou
„Memorandá podpísané medzi Najvyšším správnym súdom Slovenskej republiky a správnymi súdmi sú významnými dokumentmi zakotvujúcimi konkrétne obsahové vymedzenie obsahu a foriem spolupráce správnych súdov s Najvyšším správnym súdom Slovenskej republiky. Stávajú sa teda účinnými právnymi nástrojmi pre aktivity pomáhajúce správnym súdom aj najvyššej súdnej inštitúcii zvládať neľahké úlohy v každodennom rozhodovacom procese,“ predstavil zámer formalizovania tejto spolupráce Pavol Naď, predseda Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky.
„Oceňujeme a vítame vyústenie procesu doterajšej neformálnej spolupráce s Najvyšším správnym súdom Slovenskej republiky a jeho Kanceláriou uzatvorením memoranda o vzájomnej spolupráci. Veríme, že formát spolupráce plynúci z memoranda zaručí jej stúpajúcu úroveň. Zameranie spolupráce spočívajúce vo výmene informácií, poznatkov a skúseností na báze vzájomnosti jednoznačne prispeje k skvalitneniu úloh, napĺňanie ktorých vyplýva stranám memoranda z Ústavy Slovenskej republiky a zákonov, o čom sme mali možnosť sa presvedčiť už pri doterajšej neformálnej kooperácii. Sme pripravení poskytnúť maximálnu súčinnosť pri realizácii tejto formy spolupráce,“ tlmočili spoločne svoje vyjadrenie predseda Správneho súdu v Banskej Bystrici Peter Molčan a predsedníčka Správneho súdu v Bratislave Jeannette Hajdinová.
Ich slová doplnil Pavol Tkáč, predseda Správneho súdu v Košiciach: „Pre správne súdy jeho podpísaním vzniká veľmi silný nástroj na skvalitnenie a zjednocovanie rozhodovacej činnosti tak, aby účastníkom konania bolo poskytnuté v primeranom čase zákonné a spravodlivé rozhodnutie.“
Súdy podľa memoranda potvrdili svoj záujem vymieňať si informácie, poznatky a skúsenosti v oblasti svojho pôsobenia, predovšetkým prostredníctvom odborných podujatí, vzdelávacích aktivít a spoločných analytických projektov. Rovnako budú túto výmenu podporovať spoluprácou pri vydavateľskej a publikačnej činnosti.
Strany sa zároveň zaviazali, že si poskytnú dôležitú súčinnosť na podporu spolupráce analytických útvarov strán memoranda a výmeny informácií, dokumentov analytickej povahy, poznatkov a skúseností medzi týmito útvarmi. S týmto cieľom si strany budú poskytovať rešerše a právne analýzy ku konkrétnemu právnemu problému alebo otázke a taktiež preklady právnych dokumentov, ktoré by mohli napomôcť na jednej strane všeobecným súdnym oddeleniam správnych súdov pri ich činnosti a oddeleniu analytických činností odboru súdnych, analytických a podporných činností Kancelárie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky na strane druhej.
Okrem toho Najvyšší správny súd Slovenskej republiky prostredníctvom oddelenia analytických činností odboru súdnych, analytických a podporných činností Kancelárie bude správnym súdom poskytovať monitoring legislatívy a judikatúry a tiež preklady týždenných prehľadov rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva a mesačných bulletinov Súdneho dvora Európskej únie, ktoré sa týkajú právomoci Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky.