Bolesti chrbta sú jedným z najčastejších dôvodov hospitalizácií a práceneschopnosti. Aké sú príčiny ich vzniku?
Bolesťami chrbtice pravidelne trpí až 25 percent osôb vo veku tridsať až päťdesiat rokov, pričom ich výskyt sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Síce môžu mať rôznorodé dôvody, ale väčšinou sú zapríčinené nesprávnym držaním tela, prípadne akútnym zápalovým ochorením. Opakujúce sa bolesti sú jasným signálom organizmu, že človek svoju chrbticu a chrbtové svaly dlhodobo zanedbáva.
Jednou z najčastejších príčin bolesti chrbta je porucha funkcie svalov. Svaly zabezpečujúce sedenie sa dlhodobým zaťažovaním a nesprávnym sedením skracujú. Naopak svaly, ktoré majú na starosti dynamický pohyb, ochabujú. Medzi oboma skupinami tak pomaly a nenápadne dochádza k nerovnováhe, čoho následkom môže byť nesprávne postavenie jednotlivých častí pohybového aparátu. Navyše dlhodobým nesprávnym zaťažovaním medzistavcovej platničky môže dôjsť k jej poškodeniu. Chrbtici ubližuje aj neprimeraná a asymetrická záťaž – statická či kinetická, nadváha i nedostatok správneho pohybu.
„Neustále jednostranné preťažovanie svalstva, pridlhé sedenie, nerovnomerné zaťažovanie a neopatrné pohyby alebo naopak, úplný nedostatok pohybu postupne vedú k zmenám svalového ‚korzetu‘ a chrbtice, ktoré sa jedného dňa prihlásia v podobe ‚seknutia'“, povedal lekár Ivan Buran.
Bolesti chrbta nie sú iba zdravotným problémom, ale aj socioekonomickým. Sú jednou z najčastejších príčin hospitalizácií a práceneschopnosti. „Dlhodobá práceneschopnosť znižuje šancu návratu do práce, čo zhoršuje psychický stav pacienta a šancu na dlhodobé zlepšenie zdravotného stavu,“ vysvetlil lekár Peter Makara, podľa ktorého môže vysoká spotreba liekov u týchto pacientov spôsobiť ďalšie poškodenia zdravia.