Pravda o mužoch a spánku po sexe: Prečo sa často po milovaní zaspia?

Sex spanok napatie unava
Foto: ilustračné, GettyImages

Poznáme tri príčiny, prečo silnejšie pohlavie po milovaní tak rýchlo odíde do ríše snov.

Hollywoodske komédie často zobrazujú len jeden vývoj situácie: Najskôr má dvojica vášnivý sex a potom sa ešte dlho spolu maznajú. A ako to prebieha v realite? Po milovaní sa dočkáte akurát spokojného dychu zaspávajúceho partnera.

Niektoré z nás dopadnú i tak, že sa sľúbeného vyvrcholenia ani nedočkajú. Prečo vlastne muži po pohlavnom styku zaspávajú? Príčin je hneď niekoľko.

Po sexe klesá hladina cukru v krvi

A tým sa zvyšuje hladina hormónu prolaktínu. To mužov uspáva. Hormón prolaktín dokáže však aj iné divy. Jeho pôsobením rastie u silnejšieho pohlavia potreba starať sa o svojich potomkov, takže sa z nich stávajú starostliví oteckovia.

Napätie a fyzická únava

Sexuálny akt môže byť pre niektorých mužov stresujúci alebo napätý z rôznych dôvodov. Po dosiahnutí vrcholu a uvoľnení napätia sa môžu cítiť zrelaxovaní, a to vedie k ospalosti.

Milovanie môže byť fyzicky náročné a spôsobiť únavu. Intenzívna fyzická aktivita a uvoľňovanie endorfínov a oxytocínu, nazývaných aj „šťastné hormóny“, môžu prispieť k pocitu únavy.

Muži a ženy majú rozdielnu krivku vzrušenia

Už je to raz tak. Nežnejšie pohlavie potrebuje čas, aby sa nažhavilo. Mužom stačí len pohľad na odhalené prsia a krivka vyletí hneď navrch. No na druhej strane po vyvrcholení rapídne klesne. A táto jazda hore a dole je poriadne vyčerpávajúca!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom