Prečo máme potrebu voňať?

Prečo máme potrebu voňať?
thinkstock.com

Zdá sa vám zaujímavý fakt, že máme potrebu používať voňavky? Človek chce stále príjemne voňať a pokiaľ sa povedze spotí, už nie je vo svojej koži. Ako to?

Veríme, že nás naša vôňa vystihuje. To ako voniame, to sme. Ak sa cítime dobre, tak je to odrazom nášho vnútra. Sila vnímania človeka je veľká.

Výskumy ukazujú, že ľudská potreba voňať je výsledkom chemických látok, nazývaných feromóny. Majú schopnosť vyvolať všetky emócie. Fyzickú a sexuálnu príťažlivosť, lásku, empatiu a reagujeme prostredníctvom nich podvedome a rôznymi cestami, napr. nosom.

Vplyv vôní

Vôňa môže mať vplyv na nálady a pocity ľudí okolo vás, s ktorými prichádzate do styku. Taktiež, niektoré vône môžu zmeniť vnímanie svojho fyzického obrazu.

Rastliny, ktoré majú priaznivý vplyv na krásu vašej pleti

Napríklad ovocné vône, povedzme grepfruit v nás dokážu vyvolať pocit, že je žena o šesť rokov mladšia.

Štúdie ukázali, že ženy, ktoré voňajú ako kvetiny alebo korenené vône sú vnímané váhovo ľahšie až o dvanásť kíl.

Veľmi lákavými vôňami pre mužov sú vône levandule a sladkého drievka. Vôňa môže byť dôležitým nástrojom pri získavaní opačného pohlavia. Preto ak sa chystáte na rande tak okrem sexy oblečenia a krásneho mejkapu by ste mali vsadiť aj na kvalitnú sladkú vôňu.

Parfémy si vyberáme rovnako intuitívne a to, čo nám vonia, nie je náhoda. Tiež pritiahneme toho, koho láka rovnaká vôňa. No skrátka chémia…

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom