Len keď bude vaša pleť čistá, hydratovaná a zregenerovaná, zachová si mladistvý vzhľad. Ako by teda malo vyzerať správne čistenie pleti a podľa čoho vybrať odličovacie prípravky?
Čistenie pleti je naozaj dôležité
Počas dňa musí naša pleť čeliť mnohým vplyvom: Prachu, vetru, UV žiareniu, mrazu a mnohým ďalším. Všetky tieto faktory dávajú našej pleti pekne zabrať , preto by sme sa mali snažiť jej čo najviac uľaviť. Ráno aj večer ju dôkladne vyčistíme a poskytneme jej potrebnú starostlivosť v podobe denného alebo nočného krému.
Pleť čistite ráno aj večer
Aj v noci sa na pleti usadzujú nečistoty (napríklad z posteľnej bielizne), kožný maz a odumreté kožné bunky. Ranné čistenie jej všetkého spomínaného zbaví, a pleť tak oveľa ľahšie vstrebe všetky účinné látky z denného krému.
Čo by sa stalo, keby ste svoju pleť pravidelne nečistili? Mazové žľazy by sa vplyvom nečistôt upchávali, čo by viedlo k zvýšenej tvorbe akné, a teda k celkovému zhoršeniu stavu pleti. Pleť by bola dehydratovaná. A keď pleti chýba hydratácia, prejavuje sa to jej povädnutosťou, únavou, skoršou tvorbou vrások alebo kruhov pod očami.
Stačí len pár minút
Kvôli čisteniu pleti si naozaj nemusíte nadstaviť budík o pol hodinky skôr. Zvládnete to za pár sekúnd a s pomocou jedného produktu. Tým je micelárna voda , ktorá nielen odlíči make-up (niektoré „micelárky“ dokonca aj jeho vodeodolnú variantu), ale aj pleti dodá hydratáciu. Zároveň je šetrná aj k očnému okoliu, a tak ju môžete s kľudom použiť na odlíčenie riasenky alebo liniek.
Ako micelárne vody fungujú? Obsahujú micely, ktoré na seba viažu mastnotu a nečistoty rozpustné vo vode a „zapúzdria“ ich vo vnútri. Vďaka tomu sa pri odličovaní vyhnete zbytočnému dreniu . Micely navyše ľahšie transportujú všetky účinné látky do pleti – či už sú to látky, ktoré pleť tonizujú, upokojujú, vyživujú, alebo do hĺbky hydratujú.
Čo ďalej?
Micelárna voda je dobrý základ, ale regály s kozmetikou ponúkajú viac možností, ako pleť čistiť. Tu sú niektoré z nich:
- Dvojfázové micelárne vody: Olejová zložka pomôže pri odstránení vodeodolného make-upu.
- Hĺbkovo čistiace krémy, gély a peny: Ideálne na očistu mastnej pleti a pleti, ktorá je náchylná na vznik čiernych bodiek a akné.
- Čistiace peelingy: Odstráni z pleti odumreté bunky. Vhodné na použitie 1krát až 2krát do týždňa.
- Čistiace obrúsky: Praktická varianta na cesty a hektická rana. Vyberajte s ohľadom na potreby vašej pleti.
- Čistiace pleťové oleje, čistiace náplasti …
Podľa čoho vybrať čistiace a odličovacie prípravky
Každá pleť je iná a každá si zaslúži starostlivosť na mieru. Aby ste sa o svoju pleť starali čo najlepšie, musíte najskôr zistiť, aká vlastne je. Mastná, suchá alebo snáď citlivá? Urobte si diagnostiku pleti a zistite, ktoré čistiace a ošetrujúce produkty vaša pleť potrebuje. Všeobecne platí, že:
- Suchá pleť: Trpí primárne nedostatkom hydratácie. U suchej pleti môže ľahko dôjsť k jej podráždeniu, ošetrujúce prípravky preto musia mať šetrné zloženie a ideálne by mali byť bez alkoholu. Ten totiž pleť (ešte viac) vysúša. V zložení naopak hľadajte mandľový olej, ktorý pleť zvláčňuje a predchádza pocitom napätej pokožky a svrbenia.
- Mastná pleť: Potrebuje pravidelné hĺbkové čistenie. Jej mazové žľazy sa totiž upchávajú oveľa viac, než je bežné. Pravidelne preto používajte peeling, ktorý póry dôkladne vyčistí a pleť celkovo zjemní. V odličovacích prípravkoch potom hľadajte aloe vera, tá podporuje prirodzenú obnovu pleti a urýchľuje jej regeneráciu.
- Citlivá pleť: Zaslúži si jemnú a šetrnú starostlivosť. Skúste sa poobzerať po odličovacom prípravku s harmančekom, ktorý má regeneračné účinky, a okrem toho pleť upokojuje.