Prečo by sme mali užívať práve chróm?

Chróm

Slúži v podstate ako doplnok stravy na chudnutie, ale zvládne tiež správne hospodáriť s hladinou cukru v krvi.

Prečítajte si viac o chróme.

Chróm
https://www.gettyimages.com

Pomáha zintenzívniť pôsobenie inzulínu v tele. A inzulín je nutný nielen pre metabolizmus cukrov, ale aj tukov a bielkovín. Je veľmi prospešný v prípade ľudí s diabetom II. typu.

A ako sa dá vysvetliť, že spôsobuje chudnutie? Aj keď tento dôkaz konfiguruje s preukázaním straty hmotnosti skôr nepriamo, je potvrdené, že stabilnejšia hladina cukru – vedie k zníženiu chuti do jedla.

Nadmerné užívanie chrómu je dávané do súvislosti s bolesťami hlavy, nadúvaním, poškodzovaním obličiek, svalovými problémami a neprimeranými kožnými reakciami. Na začiatku užívania sa tiež môže prejaviť nespavosťou a živšími snami, čo môže sprevádzať aj mierny tras. Z toho dôvodu je lepšie užívať chróm hneď ráno .

Dodáva energiu svalom a tiež mozgu. V tele sa prirodzene nevyskytuje, a preto je dôležité konzumovať ho v strave alebo v doplnkoch. Ako ho teda dávkovať? Bezpečné množstvo sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 200 mikrogramov.

Ktoré potraviny obsahujú veľké množstvo chrómu

Brokolica je veľmi významným zdrojom chrómu, pretože ho obsahuje cca 11 mikrogramov na pol šálky. Možno je to až neuveriteľné, ale chróm je obsiahnutý aj v červenom víne.

Medzi ďalšie bohaté suroviny na chróm patria taktiež grepy, pomaranče, jablká, banány, zelené fazuľky, zemiaky, hrášok, celozrnný chlieb, cesnak, hovädzie mäso, ale napríklad aj bazalka a pivovarské kvasnice.

Presné množstvo nemožno spoľahlivo určiť a mení sa v závislosti od pestrosti jedálnička. Práve pri chróme nie sú celkom jednoznačne určené denné dávky. Jeho vstrebávanie môžete zvýšiť tým, že budete jesť aj iné ovocie a zeleninu. Je na mieste hojne konzumovať vitamín C a B, čo telu napomáha spracovať chróm.

Hoci sú výhody používania chrómu skôr otázkou ďalších výskumov, už teraz je možné konštatovať, že jednoznačne veľa jedincov prospieva. Jeho účinky sú do istej miery spájané aj s prírodnou liečbou depresie . Dosť často je súčasťou multi-vitamínových preparátov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom