Bolesť hlavy, tráviace ťažkosti, nepokojný spánok a celková vyčerpanosť organizmu sú príznakmi dnešnej uponáhľanej doby. Stále viac ľudí má pocit, že sa im vybíjajú baterky. Riešenie je pritom na dosah.
I v domácom prostredí sa dá absolvovať terapia tela a duše. Predstavujeme vám dve metódy, ktoré využívajú interakciu človeka s prírodou. A netreba kvôli nim ani rozbíjať prasiatko. Nezaťažia váš rozpočet a prinesú zaručenú úľavu. Postačí pár štvorcových metrov zelene a bylinky v kvetináči.
Lekár v zelenom – Gardenterapia
Človek je stále súčasťou prírody. Menšia či väčšia záhrada je spôsob, ako preniesť kúsok prírody do blízkosti svojho domova. Záhrada má okrem estetickej a úžitkovej funkcie aj obrovský liečebný potenciál. Blahodarný vplyv záhrady a práce v nej na psychickú a fyzickú pohodu človeka využíva gardenterapia. V súčasnosti sú na človeka v produktívnom veku kladené vysoké nároky. Hektické tempo v práci, nadmerný stres, starostlivosť o rodinu – všetky tieto faktory prispievajú k pocitu únavy. Bežná únava časom prerastie do chronického štádia, odkiaľ je už len krôčik k syndrómu vyhorenia, ktorý sa pomaly ale isto stáva civilizačným ochorením. Pri prevencii je dôležité nájsť rovnováhu medzi vypätím v pracovnom a súkromnom živote a oddychom spojeným s regeneráciou síl. Samotný pobyt v záhrade pôsobí upokojujúco a človek po náročnom dni či týždni dokáže takpovediac vypnúť. Záhrada pôsobí na všetky zmysly jej pozorovateľa – rozmanité tvary a farby rastlín a kvetov stimulujú zrak, prevaha zelenej farby je balzamom na unavené oči, čuchové bunky pošteklí škála vôní, bzukot hmyzu a spev vtákov poteší uši. V úžitkovej záhrade si prídu na svoje aj chuťové poháriky. Záhrada vás nemôže sklamať. Jej biorytmus neustále ponúka nové vnemy. V záhrade sa je stále na čo pozerať a rastliny sa za starostlivosť rýchlo odmenia. O kúsok dlhšia stonka, nový list, proces otvárania kvetu od púčika až po rozvinutie – to všetko sú nevyčerpateľné zdroje radosti, ktoré pohladia telo i dušu.
Vypestujte si zdravie – Fytoterapia
S fytoterapiou má skúsenosť každý nás. Názov napovedá, o čo ide – fytoterapia je liečba pomocou využitia rastlín. Mnohé rastliny obsahujú liečivé látky a pri cielenom použití dokážu zmierniť príznaky rôznych ochorení. Liečivé rastliny, ľudovo označované spoločným názvom bylinky, sú ľahko dostupné, a preto vhodné na domácu terapiu. Sú nenáročné na pestovanie, a preto si bylinkový záhon získal stabilné miesto v mnohých záhradách. Tým sa starostlivosť o bylinky prirodzene stáva aj súčasťou gardenterapie.
Najčastejšou domácou formou fytoterapie sú bylinkové čaje. Po ťažkom dni v práci je vhodný čaj z medovky, ktorý upokojuje podráždené nervy a pomáha aj proti nespavosti. Nespavosť je častým sprievodným javom psychického vyčerpania. Na zmiernenie ťažkostí pomáha valeriána lekárska, ktorá navyše upokojuje búšenie srdca. Treťou klasickou bylinkou na namáhané nervy je dobre známy harmanček, ktorý zmierňuje psychické napätie a pomáha tak navodiť pocit pohody. Najväčšou výhodou fytoterapie je, že zásobáreň liečivých látok môžeme mať priamo na okennej parapete, na balkóne alebo v záhrade akejkoľvek veľkosti. Starostlivosť o bylinky zvládne aj začiatočník. Pridanou hodnotou mnohých bylín je ich využitie v kuchyni. Notoricky známa bazalka má protizápalové a antibakteriálne účinky. Tymián zasa podporuje imunitný systém a podporuje trávenie.Tipy na záver
Veselé farby vedierok, váz a kanvičiek vedia v okamihu zdvihnúť náladu. Podčiarkujú krásu rastlín a stávajú sa pestrým doplnkom záhrady. Skúste napríklad kvetináče od Kovotvaru, ktoré sú vyrobené z pozinkovaného kovu, odolného voči nepriaznivým vplyvom počasia. Majú dlhú životnosť a spĺňajú tak nároky ekologicky zmýšľajúcich priateľov záhrady. Alebo si urobte originálne kvetináče sami. Môžu vám na to poslúžiť gumené čižmy, debničky či formy na pečenie.
Ďalším skvelým tipom je závesný systém Smart Boris od Kovotvaru. Ľahko s ním vytvoríte vertikálnu záhradku, ktorá nezaberie veľa miesta. V rôznych farebných variantoch je nielen úžitkovým predmetom, ale aj dekoráciou. Originálny stojan na kvetináče získate aj z rebríka, ktorý môžete natrieť pestrými farbami. Pomôže vám spríjemniť priestor a z vašej záhrady vytvoriť čarovnú oázu.