Prezradíme vám, ako je to v skutočnosti s nízkotučnými výrobkami, müsli či margarínom.
Niektoré potraviny dlhodobo vyvolávajú diskusiu o svojom prínose pre zdravie. My vám prezradíme, ako je to v skutočnosti s müsli, ktoré sa toľko odporúča konzumovať na raňajky, či je zdravšie maslo alebo margarín, ako je to v skutočnosti s nízkotučnými výrobkami a či je tavený syr vôbec syrom.
Müsli
Müsli nájdete na pultoch predajní vo forme miešaných, zapečených alebo nezapečených zmesí, prípade ako praktické tyčinky. Ale nie je müsli ako müsli. Jednoduchým porovnaním v tabuľke výživových hodnôt sa dá zistiť, že energetická hodnota zapečených zmesí je niekedy až dvojnásobná oproti nezapečeným.
Okrem toho, obilniny v nich obsiahnuté sú zvyčajne extrudované. Extrúzia je proces, ktorý pri vyšších teplotách zlisuje potravinu do polotuhej masy a následne ju pretlačí cez úzky otvor, aby sa zvýšila jej tvarovateľnosť alebo štruktúra. Je výhodný v tom, že zvýši trvanlivosť potraviny, zároveň však extrudovaná obilnina má oproti klasickej vyšší glykemický index a teda zvyšuje hladinu cukru v krvi.
Ak sa usilujete schudnúť, môžu vám to pokaziť práve müsli tyčinky. Na ich výrobu musí výrobca využiť v porovnaní so sypkou zmesou oveľa viac tukov a cukrov, ktoré udržia tvar. Čerešničkou na torte sú polevy, ktoré často obsahujú množstvo stužených tukov neznámeho pôvodu, a teda s neznámym obsahom škodlivých transmastných kyselín.
Základným pravidlom pri výbere müsli je: čím sypkejšie, tým menej pridaného cukru. Ani tyčinky nie je nutné zatracovať, treba ich však chápať skôr ako zdroj rýchlej energie pri jej zvýšenom výdaji než ako súčasť redukčnej diéty, pričom zdravšie sú výrobky bez polevy.