Pravda o detoxikačných čajoch. Naozaj sa po nich chudne?

chudne sa po čajoch?
Pravda o detoxikačných čajoch. Naozaj sa po nich chudne? Thinkstock

Stačí nám pravidelne piť čaj a potom už len čakať a kilá pôjdu dole? Ako vlastne fungujú detoxikačné nápoje?

Znie to priam zázračne – jediné, čo musíme robiť, je piť čaj na chudnutie a sen o ideálnej postave sa razom naplní. Niektorí výrobcovia dokonca sľubujú váhový úbytok dve kilá za týždeň. Lenže naozaj to takto funguje? „Kto počas chudnutia nezredukuje príjem kalórií, tak tomu čaje veľmi nepomôžu,“ tvrdí výživový poradca Patric Heizmann.

Chudne sa po čajoch na chudnutie?

Detoxikačné čaje využívajú účinky niektorých bylín, ktoré pomáhajú urýchliť spaľovanie tukov. „Určité typy rastlín podporujú črevnú mikroflóru a dokážu podporiť detoxikačnú funkciu pečene,“ vysvetľuje Heizmann princíp fungovania detoxikačných čajov. Lenže takéto čaje si môžete pripraviť aj doma a nemusíte kupovať špeciálne zmesi. „V zásade pomáha všetko, čo páli, pretože to nakopne metabolizmus organizmu, ktorý si rýchlejšie poradí s kalóriami.“

Ako dlho a koľko toho musíte vypiť?

Tu platí zásada, že radšej viac ako menej. Obmedzená nie je ani doba užívania. Pozor však treba dať na pesticídy, ktoré sa môžu vyskytovať v čajoch pochádzajúcich z ďalekého východu. Vyberajte preto len tie, ktoré sú označené bio.

Koľko sa dá schudnúť vďaka týmto čajom?

Tu platí individualita. Avšak treba mať reálne očakávania. Ak sa vám nepodarí schudnúť za týždeň dve kilá, tak neklesajte na duchu. To by sa vám podarilo iba v tom prípade, keby ste nejedli žiadnu tuhú stravu a pili len čaj. Mnohé z nás si však uvedomujú, že takýto spôsob je nezdravý a zaváňa jojo efektom. Čaje môžu doplniť vyváženú stravu, ale samotné vám k vysnenej postave nepomôžu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom