Pravda o 10-tich populárnych zdravotných trendoch

Pravda o 10-tich populárnych zdravotných trendoch
Pravda o 10-tich populárnych zdravotných trendoch shutterstock

Preferujete zdravý životný štýl? Prinášame vám pravdivý pohľad na 10 populárnych zdravotných trendov

1. Ušné sviečky

Táto alternatívna liečba slúži na odstránenie ušného mazu. Ľuďom sú predostreté výborné účinky týchto sviec, ktoré dokážu zo zvukovodu vytiahnuť všetky nečistoty, preťaženie z nachladnutia či toxíny. Nie je tomu tak. Výskum ukázal, že sviečka nevytvára odsávanie, a teda nemajú schopnosť odstraňovať nečistoty zo zvukovodu. Namiesto toho sú tu riziká popálenín či prepichnutia ušného bubienka.

2. Vyhýbať sa GMO

GMO je skratka pre „geneticky modifikovaný organizmus“. Rastliny, ako je obilie a sója, môžu byť geneticky modifikované tak, aby boli výdatnejšími plodinami. Mnohí ľudia sa obávajú ich rizík, nakoľko nie sú žiadne dlhodobé štúdie, ktoré ukazujú, že sú 100% bezpečné, ale zároveň, nie je dostatok dôkazov o tom, že sú škodlivé. Ak sa im chcete vyhnúť, zamerajte sa na potraviny s označením „Non GMO Project Verified“. Niektoré spoločnosti však používajú „non GMO“ ako marketingový trik. Len preto, že obilniny neobsahujú GMO, neznamená to, že sú zdravé. Budete si musieť ešte prečítať nutričné označenie a zoznam zložiek, aby ste zistili, či je to dobrá voľba.

Prečítajte si aj: Jóga – cvik na krásne brucho

3. Pilulky z placenty

Po pôrode niektoré mamičky konzumujú tabletky z placenty na zvýšenie energie, zabráneniu popôrodnej depresie, na zvýšenie produkcie mlieka a na rovnováhu hormónov. Zatiaľ sa nikdy nepotvrdilo, že tieto tabletky dokážu odvrátiť komplikácie pôrodu alebo depresie.

4. Použitie e-cigarety

Elektronické cigarety sú ponúkané ako bezpečnejšia alternatíva fajčenia rovnako ako sľubný spôsob, ako vám pomôžu prestať fajčiť. Niektoré výskumy naznačujú, že môžu byť rovnako účinné ako náplasti, ale nová štúdia v JAMA Internal Medicine zistila, že používanie elektronických cigariet neodradilo ľudí od fajčenia a ani ho nijak neobmedzili.

5. Bankovanie

Táto starobylá medicínska liečba zahŕňa malé sklenené nádoby, ktoré sú umiestnené na koži pre vytvorenie sania. V praxi sa hovorí, že stimulujú krvný obeh a prenikajú do vášho lymfatického systému, čím pomáhajú odstrániť toxíny. Avšak krvné cievy a váš lymfatický systém nie sú v skutočnosti spojené týmto spôsobom, čiže toxíny vám to z tela neodstráni. Aj keď niektoré štúdie ukazujú, že bankovanie môže mať nejaký pozitívny vplyv na naše telo, je potrebné v tejto oblasti urobiť ešte viacero výskumov a zatiaľ je to viac-menej marketingový ťah.

6. Bez lepku schudnete

Bezlepková diéta môže byť nevyhnutná pre ľudí s celiakiou, ale nemal by to byť spôsob, ako schudnúť. Diéta často zlyháva. Bezlepkové potraviny majú nízky obsah vlákniny, nedostatok minerálov a vitamínov a obsahujú veľké množstvo kalórií. Prejedanie sa týmito potravinami môže naopak spôsobiť pribúdanie váhy.

7. Konzumácia prírodných olejov (kokosový, slnečnicový..)

Niekoľko malých štúdií ukazuje, že môžu pomôcť znížiť baktérie v ústach, avšak nenahrádzajú čistenie zubov a používanie dentálnej nite. Rovnako neexistuje žiadny dôkaz ani štúdia, že dokážu vytiahnuť toxíny z tela.

8. Detoxikácia

Detoxikácia šťavami bez konzumácie akejkoľvek pevnej stravy je v dnešnej dobe veľmi populárna. Niet pochýb o tom, že takáto diéta vám pomôže schudnúť v krátkodobom horizonte. Naše telo má samočistiacu schopnosť vďaka pečeni, obličkám i črevám a pokiaľ telo zrazu dostane takýto šok, môžete stratiť svalovú hmotu, ktorá vám len zničí metabolizmus.

9. Extrémne hladovanie

Rýchly spôsob chudnutia pomocou hladovania je extrémne nebezpečný. Aké sú riziká? Závraty, únava, alebo kardiovaskulárne problémy. Menej obmedzujúce pôsty (ako nejesť normálne po dobu piatich dní ) môžu fungovať, ale existujú jednoduchšie a príjemnejšie spôsoby, ako schudnúť alebo ako jesť zdravo.

10. Diéty podľa krvných skupín

Táto diéta je založená na myšlienke stravovať sa v závislosti od typu vašej krvi. Napríklad, odporúčané potraviny by mohli byť zelenina a vajcia, ale budete musieť vynechať mliečne výrobky a paradajky. Aký je háčik? Je to vysoko obmedzujúce a komplikované. Ak chcete schudnúť a udržať si váhu, mali by ste si upraviť vaše každodenné návyky, ktoré sú udržateľné a nie obmedziť svoj jedálniček len na pár potravín.

Nie všetko, čo nám predostierajú médiá, je pravdivé. Skôr ako podľahneme rôznym drastickým diétam alebo výživovým doplnkom, poriadne si zistime, či si skôr neuškodíme, ako polepšíme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom