Praktický sprievodca pre všetkých, ktorých trápi ADHD

Ako zit s adhd 2.jpg
Foto: Bux.sk

ADHD jej diagnostikovali ako 12-ročnej. Zápasila s mozgom, ktorému nerozumela. Neustále strácala veci, nedokázala dokončiť projekty a mala pocit, že vynakladá viac úsilia ako všetci okolo nej, no napriek tomu čoraz viac zaostáva.
Keď mala 32 rokov – a bola na mizine, rozvedená a bývala s mamou –, sa rozhodla hlbšie preskúmať svoje problémy s ADHD.

Toto je jej sprievodca pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o ADHD. Alebo ktorí majú v rodine či okolí človeka s takouto poruchou.
Kniha Ako žiť s ADHD ponúka praktické nástroje a stratégie, ktoré môžu pomôcť ľuďom s ADHD žiť plnohodnotný a úspešný život.
Je napísaná zrozumiteľne a pútavo, s množstvom osobných príbehov autorky, ktorej už ako školáčke diagnostikovali ADHD. Vedecké poznatky kombinuje s praktickými skúsenosťami, pridáva veľa optimizmu, humor a nadhľad. Aj preto je to skvelé a inšpiratívne čítanie nielen priamo pre ľudí s ADHD, ale aj pre ich partnerov, rodičov, učiteľov, vychovávateľov…

„Zozbierala som fakty a poznatky z dôveryhodných zdrojov, ako sú recenzované štúdie, knihy koučov ADHD, lekárov a výskumníkov, ako aj rozhovory s odborníkmi v tejto oblasti. O každej z týchto tém je toho oveľa, oveľa, oveľa viac, ako by som mohla zahrnúť do jednej knihy, a neustále sa publikujú nové informácie z výskumov,“ vysvetľuje Jessica.

V každej časti nájdete stratégie, ktoré pracujú s vaším ADHD mozgom, a nie proti nemu. Stratégie, ktoré Jessica do knihy zaradila, sú podložené výskumom, bežne odporúčané koučmi ADHD a/alebo také, ktoré boli užitočné pre jej komunitu a pre ňu.

Pozrite si video s autorkou:

Jessica McCabe je tvorkyňa oceňovaného YouTube kanála How to ADHD. Zistila, že kľúčom k fungovaniu s neurodivergentným mozgom nie je bojovať proti jeho prirodzeným tendenciám, ale pochopiť ich a pracovať s nimi.
V knihe vysvetľuje, ako ADHD ovplyvňuje každodenný život, približuje poruchy výkonných funkcií, citlivosť na odmietanie či ťažkosti s udržaním pozornosti. Ponúka tiež návody, ako si prispôsobiť prostredie, rutinu a prístup k životu:

  • Zosilnite signál a znížte šum. Uľahčite si sústredenie tým, že svoje ciele umiestnite tam, kde ich budete vidieť, a proti rušivým prvkom bojujte rušivými prvkami.
  • Starajte sa o menej vecí. Ak chcete robiť viac, musíte najskôr robiť menej.
  • Vybudujte si „časovú múdrosť“. Naučte sa plánovať a sledujte, ako dlho vám skutočne trvá, kým niečo spravíte.
  • Pochopte svoje emócie. Ak ich dokážete pomenovať a dovolíte si ich prežiť, budete ich ľahšie ovládať.

Jessica McCabe pri tvorbe knihy využila množstvo prvkov, vďaka ktorým je text prístupnejší pre neurodivergentných čitateľov. Ako žiť s ADHD vám pomôže rozpoznať vaše prednosti, lepšie zvládnuť výzvy a „zlé dni vášho mozgu“ a byť k sebe láskavejší.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom