Práca namiesto dávok - ministri Taraba a Tomáš spustili celonárodný projekt

Fb_img_1740059352593.jpg
Ilustračný obrázok: Jozef Moravčík, generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., Tomás Taraba, minister životného prostredia SR a Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš predstavili spoločný pilotný sociálny projekt zamestnávania ľudí namiesto poskytovania dávok v hmotnej núdzi.

Cieľom je odbremeniť sociálny systém od zbytočného zaťaženia a zároveň umožniť sociálne odkázaným ľuďom sa integrovať na pracovnom trhu.

Pilotný projekt sa týka čistenia 3,5 kilometra dlhého úseku štyroch vodných tokov v okolí Novák a Prievidze, ktorý zlepší protipovodňovú ochranu hornej Nitry a ľudom v regióne prinesie prácu namiesto dávok. Projekt zastrešuje Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. v spolupráci s miestnym sociálnym podnikom v Handlovej.

Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu si Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. plní po rokoch nečinnosti svoje zákonné povinnosti. „Čo je však kľúčové, na zvyšovaní ochrany ľudí pred povodňami vieme efektívne spolupracovať s inými rezortami, vďaka čomu zapájame do prác miestnych obyvateľov a zároveň doručujeme do regiónov konkrétnu pomoc, na rozdiel od našich predchodcov, ktorí dlhodobo zanedbávali akékoľvek zmysluplné investície do údržby vodných tokov,“ zdôraznil Taraba.

S čistením preložky štyroch potokov v dĺžke cca 3,5 km v okolí Novák, obcí Koš a Sebedražie začali vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. (SVP) začiatkom februára. Práve do prác na čistení a zlepšení prietočnosti Ciglianskeho kanála sa aktívne zapájajú zamestnanci sociálneho podniku Hater – Handlová.

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erika Tomáša ide o ukážkovú spoluprácu dvoch rezortov, ktoré na jednej strane pomáhajú zlepšovať životné podmienky v regióne zapájaním sociálne znevýhodnených osôb a na strane druhej prispievajú k lepšej starostlivosti o životné prostredie.

Zo strany sociálneho podniku ide predovšetkým o robotnícke aj technické práce spočívajúce v odstraňovaní náletových drevín a krovitých porastov ako súčasti čistenia potokov. Tento pilotný projekt realizujeme v súvislosti s pripravovaným zámerom „Práca namiesto dávok“. Chceme, aby sa zamestnal každý človek, ktorý môže pracovať. Vďaka tomu doručujeme skutočnú pomoc a ľuďom prácu namiesto dávok do regiónov, ktoré to najviac potrebujú,“ vysvetlil Erik Tomáš.

Vykonané práce zlepšia aj funkčnosť ochrannej hrádze, ktorá chráni obyvateľov Novák a okolitých obcí pred veľkou vodou. Generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. (SVP) Jozef Moravčík vysvetlil, že na sprietočnení vodných tokov sa podieľa okrem ľudských kapacít aj ťažká technika. „V teréne máme bagre, čerpadlá a ďalšie špeciálne mechanizmy aj na odstraňovanie sedimentov,“ objasnil Moravčík.

Zabezpečenie prietočnosti vodných tokov je základným krokom k prevencii povodní a ochrane života a majetku občanov. Systematickou údržbou a realizáciou protipovodňových opatrení vodohospodári minimalizujú riziká a zlepšujú pripravenosť na extrémne zrážky. Vodohospodári budú v podobných aktivitách pokračovať naprieč celým Slovenskom.

Prinášame vám aj vyjadrenie ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom