Pozývame vás na netradičnú návštevu slovenských parkov a záhrad!

Pozývame vás na netradičnú návštevu slovenských parkov a záhrad!
Zdroj foto: VOPZ

Parky a záhrady sú neoddeliteľnou a prirodzenou súčasťou nášho života. V dňoch 3.-5.6.2022 Vás pozývame na prechádzky a návštevu do viac ako 100 parkov a záhrad po celom Slovensku. Počas XIV. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad budete mať jedinečnú možnosť spoznať čarovné prírodné zákutia, dozvedieť sa množstvo zaujímavostí z histórie i súčasnosti jednotlivých lokalít a  zúčastniť sa skvelého programu, ktorý sme pre Vás pripravili spolu s miestnymi organizátormi, dobrovoľníkmi a vlastníkmi zapojených parkov a záhrad. 

Podujatie, ktorého cieľom je atraktívnym spôsobom prezentovať hodnoty nášho zeleného dedičstva má medzinárodný charakter a je súčasťou celoeurópskej iniciatívy sprístupňovania parkov a záhrad verejnosti Rendez-vous aux Jardins. Viac ako 500 záhrad nachádzajúcich sa v 23 európskych krajinách otvára svoje brány od piatka 3.júna do nedele 5. júna 2022, aby spoločne oslávili význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť.

V roku 2022 bola zvolená celoeurópska téma „Parky a záhrady čelia klimatickej zmene“. Parky a záhrady plnia nenahraditeľnú funkciu v čase klimatických zmien a zároveň sú aj samé týmito zmenami vo veľkej miere dotknuté.

Pozývame vás na netradičnú návštevu slovenských parkov a záhrad!
Zdroj foto: VOPZ

V roku 2022 sa do podujatia prihlásilo 101 parkov a záhrad z územia celého Slovenska. Podujatie má ambíciu stať sa festivalom záhradného umenia i kultúry a je ladené v pozitívnom duchu oslavy hodnôt kultúrnej krajiny Slovenska, ktorej sú parky a záhrady významnou súčasťou. Hlavnou aktivitou podujatia sú komentované prehliadky parkov a záhrad, ktoré zabezpečujú ich vlastníci, správcovia a veľké množstvo dobrovoľníkov.

Hlavným organizátorom podujatia je od roku 2007 Národný Trust n.o. – organizácia, ktorej poslaním je ochrana, obnova a zmysluplné využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Podujatie sa realizuje v rámci nášho projektu Centra záhradnej kultúry a krajiny.

Pozývame vás na netradičnú návštevu slovenských parkov a záhrad!
Zdroj foto: VOPZ

V spolupráci s ISA Slovensko – združením arboristov, dlhoročným podporovateľom podujatia  sa aj tento rok vysadí vzrastlý strom. Tento rok to bude Brestovec západný (Celtis occidentalis) v Zámockom parku v Malackách.

Záštitu nad podujatím prevzali ministerka kultúry SR p. Natália Milanová, minister životného prostredia p. Ján Budaj a primátor mesta Bratislavy p. Matúš Vallo.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, MK SR a Nadácia mesta Bratislavy.

Podrobnejšie informácie o podujatí, programe i minulých ročníkoch VOPZ nájdete na stránke www.vopz.sk.

VOPZ 2022 v Bratislave

Počas XIV. ročníka podujatia v Bratislave budú pre návštevníkov sprístupnené mnohé zelené lokality. Pre náročnejších návštevníkov sú pripravené aj špeciálne tematické prehliadky s odbornými sprievodcami. V rámci okruhu Záhrady ako múza pre hudbu Vám predstavíme záhrady, s ktorými sa spájajú mená známych hudobných osobností a miesta, kde sa v minulosti konali nezabudnuteľné koncerty pod holým nebom. Ďalšie tematické okruhy sa budú konať  v obľúbenom Horskom parku, ktorý bude pre anglicky hovoriacich záujemcov, Palácové záhrady čakajú rusky hovoriacich návštevníkov.  Plný prekvapení bude okruh s názvom Kúzelná Bratislava a jej ukryté zelené tajomstvá, ktorý je špeciálne pripravený pre deti. Na bicykli cez tri parky sa prevezú cyklisti. Záhady objavíte v interaktívnej prehliadke Záhady hradnej záhrady a so spievodcom budete môcť nakuknúť do tajomného Rómerovho domu, odkiaľ pre Vás naše podujatie pripravujeme.

Na tematické okruhy je nutné zakúpiť si vstupenku a dopredu sa zaregistrovať na stránke podujatia www.vopz.sk

Okrem tematických prehliadok  budú  otvorené aj viaceré záhrady, ktoré si návštevníci budú môcť pozrieť s našimi sprievodcami – dobrovoľníkmi či priamo s majiteľmi a správcami týchto lokalít.

Ako sprievodný program k podujatiu bude v piatok  3.6. odborný seminár „Múdre stromy – manažment starobylých stromov v historických parkoch a záhradách Slovenska a Maďarska“.

Program tohtorčného VOPZ v Bratislavy obohatí v sobotu 4.6. od 15.00 hod do 20.00 žánrovo  pestrý program minifestivalu Prepoštská United, ktorý sa bude konať na jednej z najkrajších uličiek Bratislavy na Prepoštskej v spolupráci s Českým centrom.

VOPZ v ďalších lokalitách na Slovensku

Víkend otvorených parkov a záhrad je celoslovenské podujatie, do ktorého sa zapája aj množstvo parkov a záhrad z územia celého Slovenska.

Na západnom Slovensku si budú môcť návštevníci so sprievodcami prezrieť ovocný sad Schaubmarovho mlyna v Pezinku, záhradu Domu architektov vo Vištuku, Zámocký park v Malackách, Hlohovci,  alebo  Záhrada a sad v Zavare.

Arboristi z ISA SLOVENSKO ošetria stromy v Zámockej záhrade v Holíči, v parku  Dolná Krupá  a  Galanta.
Jednou z veľkých atrakcií tohto ročníka VOPZ bude isto patriť premietanie filmu v parku pred kinom Mier v Nových Zámkoch pomocou bicyklov na výrobu elektriny.

Na strednom Slovensku napríklad v Budatínskom parku sa dozviete čo je klimatická kríza, otvorí Vám svoje brány aj Muzeálna záhrada SNM v Martine, záhrada pri rodnom dome súrodencov  Rázusovcov vo Vrbici , alebo záhrada pri Bábkovom divadle v Žiline. Pridáva sa aj  mesto Liptovský Mikuláš so svojimi siedmimi lokalitami. Nový „Náučný chodníka“ otvoria v Hrádockom arboréte v Liptovskom Hrádku.

Aj na východnom Slovensku priblížia hlavnú tému tohto ročníka: “Parky a záhrady čelia zmenám klímy“  nielen teoreticky, ale aj prakticky v parku pri Kaštieli Strážky. V parku pri KaštieliHodkovciach budú návštevníkov sprevádzať klienti domova sociálnych služieb, ktorí svoje prehliadky uskutočňujú v rámci sociálneho turizmu. Tohto roku sa zapája aj  Výmenník WupertálskaKošiciach,  Park rodín v Tvrdošovciach a aj park pri Kaštieli v Petrovanoch. Dlhoročným partnerom podujatia VOPZ je mesto Spišská Nová Ves, ktoré do podujatia zapája šesť svojich lokalít.

Už tradične sa do podujatia zapájajú mnohé ukážkové prírodné záhrady, ktoré pripravili pre návštevníkov skvelý program a ukážky zdravého pestovania. Objavíte Žito v sýpke v Moravskom Lieskovom,  Sad u HarušťákovJedlolesZáhradu pod Ďurkovcom, Záhrada v starom sade, Vidiecku záhrada v Petrovanoch nad Laborcom, či Včelársku záhradu v Smoleniciach.

Čisto prírodné prostredie návštevníci zažijú v Oáze Jakubskej cesty, Veľkom Blhu, Bárakúte aj v Sade Lúčky v Haluziciach.

Každý zo zaregistrovaných parkov, záhrad, ovocných sadov, zelených námestí, historických cintorínov, arborét alebo botanických záhrad je niečím zaujímavý – svojou históriou, nevšedným príbehom, záhradným dizajnom, ekologickým prístupom či zbierkou rozmanitej zelene.  Prevažná väčšina vstupov do jednotlivých záhrad je zadarmo, no ak toto obľúbené podujatie podporíte kúpou odznaku, bude sa môcť konať aj na rok a prinesie vám ďalší zaujímavý víkendový program.

Na záver by sme chceli poprosiť všetkých návštevníkov parkov a záhrad, aby si dôkladne prečítali otváracie hodiny jednotlivých parkov a záhrad a rešpektovali ich. V prípade nejasností, môžete priamo kontaktovať zodpovedné osoby uvedené pri danom parku/záhrade.

Nech sa páči, vyberte si svoj cieľ výletu na webovej stránke podujatia www.vopz.sk.

Tešíme sa na Vás!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom