Večery sa postupne naťahujú a tmavé chvíle sú dlhšie, ako tie plné svetla. Jesenná pochmúrna nálada nás dokáže veľmi rýchlo opantať a vziať do svojej moci. Uväznení v dlhej tme si však môžeme nájsť chvíľku len pre seba a užiť si na britský spôsob.
Celý rituál je pomerne mladou záležitosťou. Pitie čaju sa v Británii rozmohlo v 17. storočí, ale tu ešte neboli ani náznaky tradície, ktorá je dnes známa po celom svete.
Až okolo roku 1840 dostal „Čaj o piatej“ svoje miesto v spoločenskom povedomí.
Za jeho matku je považovaná Anna, vojvodkyňa z Bedfordu. Dvorná dáma kráľovej Viktórie akosi často pociťovala hlad medzi obedom a večerou, ktorá sa v devätnástom storočí podávala okolo ôsmej večer. Jedného dňa preto požiadala svoju služobnú, aby jej okolo piatej priniesla do izby čaj s kúskom sladkého pečiva. Netrvalo dlho a tento malý rituál navštevovali aj všetky jej priateľky. Aby dámy nezostali zahanbené, na príležitosť sa patrične obliekali a koncom storočia boli čaje o piatej záležitosťou vysokej britskej smotánky.
Ešte aj dnes v mnohých známych hotelov v Londýne, podávajú tradičný čaj o piatej.
Samozrejme časom nadobudol inú úroveň a od prvotného sladkého pečiva sa posunul k britským sendvičom s uhorkami alebo lososom a množstvu malých umeleckých diel v podobe zákuskov. Výberový anglický čaj je servírovaný v zdobenom porceláne a moderné dámy súčasnosti nepohrdnú ani pohárikom šampanského.
Nie sme síce na ostrovoch, avšak stále si môžeme dovoliť tento malý luxus! Pozvite si pár priateliek, zapáľte sviečky, pridajte pár jesenných kvetov a servírujte čaj. No a čo, že ten dnešný je väčšinou vo vrecúškach. Ide hlavne o atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť. Uvoľní po dlhom dni a ak pridáte aj bublinky, zábava s priateľkami vie pokračovať až do rána. 🙂