Pozrite sa na prehľad piatich najčastejších chorôb mačiek

Pozrite sa na prehľad piatich najčastejších chorôb mačiek
Pozrite sa na prehľad piatich najčastejších chorôb mačiek Foto: ilustračné, GettyImages

Či už ste skúseným majiteľom a odchovali ste už mnoho mačiek, alebo sa ešte len chystáte na kúpu či adopciu vášho prvého vrniaceho maznáčika, mali by ste byť informovaní o najčastejších chorobách, ktorými mačky môžu trpieť, aby ste dokázali včas zakročiť v prípade, že vaša mačka nebude vo svojej koži.

Mačky sú experti na maskovanie choroby. Keď mačka vo voľnej prírode prejaví chorobu alebo slabosť, stane sa ľahkou korisťou. A inštinkt skrývať slabosť zostal aj mačkám domácim. Preto býva ťažké odhaliť chorobu u mačky hneď na začiatku. Venujte pozornosť aj drobným zmenám správania a nikdy neignorujte zjavné príznaky choroby a obráťte sa na svojho veterinára. A aké choroby mačiek sú najčastejšie?

1. Vnútorné parazitózy mačiek

Obzvlášť vonkajšie mačky sa vnútorným parazitom nevyhnú – u mačiek sú najčastejšie škrkavky. Preto je dôležité pravidelné odčervovanie. Pokiaľ vaša mačka neprospieva, chudne, má zhoršenú kvalitu srsti a trápi ju poruchy trávenia, pravdepodobne ju trápi vnútorné parazity.

Zbaviť mačku vnútorných parazitov je možné pomocou vhodne vybraného odčervovadla. To je možné zakúpiť u veterinárneho lekára alebo napr. v lekárni. Odčervovadlá je možné zohnať vo forme tablety, pasty či tzv. spot-on (kvapky za krk).

2. Vonkajšie parazitózy mačiek

Blchy, kliešte, svrab, všenky a ďalšie vonkajšie parazity môžu vašej mačke znepríjemniť život. Zatiaľ čo niektoré vonkajšie parazity ľahko zbadáte okom, iné nie. Sledujte preto príznaky, ako je napríklad nadmerné olizovanie, škrabanie, obhrýzanie, nepokoj a zhoršená kvalita srsti. Pokiaľ objavíte v mačacom kožúšku blchy, ľahko si s nimi poradíte s pomocou mačacích antiparazitík, ale pokiaľ ide o všenky či svrab, požiadajte o pomoc svojho veterinára.

3. Mačacia nádcha

Zhoršené dýchanie, výtok z nosa, ktorý môže byť až pokrytý krustami, zápal spojiviek a výtok z očí, opuchnuté viečka – to sú príznaky mačacej nádchy. Jedná sa o infekčné ochorenie, ktoré môžu spôsobovať vírusy aj baktérie.

Mačkám s miernejšími príznakmi dokáže poskytnúť adekvátnu starostlivosť chovateľ v domácich podmienkach, vážnejšie prípady vyžadujú terapiu navrhnutú veterinárnym lekárom. V oboch prípadoch však liečba zahŕňa 3 hlavné body – ošetrenie dýchacích ciest, zabezpečenie príjmu vody a krmiva a potlačenie sekundárnych bakteriálnych infekcií.

4. Zvracanie a hnačka

Zvracanie u mačiek je pomerne častým problémom, s ktorým sa stretol snáď každý chovateľ. Mačky môžu zvracať z rôznych dôvodov, napr. – požitie nevhodnej potravy, cudzieho telesa, kinetóza (nevoľnosť pri pohybe autom), ranné zvracanie z dôvodu prázdneho žalúdka, trichobezoáre a pod.

Trichobezoáre sú takou mačacou špecialitou. Jedná sa o cudzie telesá vyvolané požitím chlpov. Mačky sú totiž od prírody veľmi čistotné. Častým olizovaním srsti chlpy priľne na drsnom povrchu jazyka a mačka ich prehltne. Niektoré tráviacim traktom prejdú, iné ale nie. Veľká časť sa cez zažívanie nedostane, zostane v žalúdku a sformuje sa do útvarov, ktoré odborne nazývame trichobezoármi.

5. Zlyhanie obličiek a ochorení močových ciest mačiek

Najčastejším urologickým problémom u mačiek je ochorenie dolných močových ciest. Prejavuje sa častým močením v krátkych intervaloch, nariekaním pri močení a vyhľadávaním netypických miest na vykonanie potreby. Príčinou môžu byť anatomické abnormality, infekcie, poranenia či nádorové ochorenia. Najčastejšou príčinou býva zápal močového mechúra neznámeho pôvodu.

Liečbu vám odporučí veterinár, ale ako sprievodné opatrenie býva špeciálna diéta s nízkym obsahom horčíka, vápnika a fosforu, ktorá zamedzuje tvorbe kryštálov v moči.

Častou diagnózou starších mačiek býva zlyhanie obličiek, kedy sa jednoducho povedané vyčerpá funkčné tkanivo obličiek, ktoré prestávajú plniť svoju funkciu. Príznaky, ktoré môžete pozorovať, súvisia s funkciami, ktoré poškodené obličky prestávajú plniť – nadmerné pitie a močenie, zvracanie, hnačka, nechutenstva, chudnutie, zhoršená kvalita srsti a zvýšené slinenie. Základom liečby je špeciálna diéta so zníženým obsahom bielkovín.

Zdroj: hobbio.cz, fera24.cz, zdrave-zvire.cz, www.dumazahrada.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom