Pozor na znečistené ovzdušie: Hrozí zápal slepého čreva!

Bolesť, brucho, zápal slepého čreva, žena, posteľ, smútok, zdravie
shutterstock.com

Zlý vzduch nám škodí. To vie každý z nás. No to, že jeho zásluhou dostaneme zápal slepého čreva, tušil asi málokto. Aspoň tak tvrdí kanadská štúdia.

Výskum realizovaný univerzitou v Calgary a Toronte zistil, že znečistené ovzdušie má negatívny vplyv na naše zdravie aj po tejto stránke. Zlý vzduch nám škodí. To vie každý z nás. No to, že jeho zásluhou dostaneme zápal slepého čreva, tušil asi málokto. Túto skutočnosť tvrdia kanadskí vedci, ktorí skúmali príčiny výskytu apendicitídy na 5191 dospelých hospitalizovaných v rokoch 1999 – 2006 v meste Calgary. K 52 percentám hospitalizácií zápalového ochorenia slepého čreva došlo medzi aprílom a septembrom. Jedná sa o kanadské najteplejšie mesiace. Je teda väčšia pravdepodobnosť, že viac času ľudia strávia pobytom vo vonkajšom prostredí.

Záleží od úrovne ozónu

Zvýšené riziko objavili i v dňoch s väčším výskytom negatívnych látok v ovzduší. Vedci použili údaje z Národného úradu pre životné prostredie v Kanade. Táto inštitúcia monitoruje hodinové úrovne ozónu, oxidu dusičitého, oxidu siričitého a oxidu uhoľnatého. Keď výskumníci porovnávali 5-dňový priemer koncentrácií ozónu pred prijatím do nemocnice, zistili, že pacienti mali približne o 15 percent väčšiu šancu byť hospitalizovaný na zápal slepého čreva práve v dňoch s jeho najvyššou koncentráciou.

Najviac zápalov slepého čreva počas priemyselnej revolúcie

Podľa vedcov súvislosť medzi znečistením ovzdušia a zápalom slepáka potvrdzuje i ďalší fakt. Najväčší nárast tohto ochorenia v priemyselne vyspelých krajinách nastal počas priemyselnej revolúcie, čiže koncom 19. storočia a začiatkom 20. Mierny pokles zaznamenali až v sedemdesiatich rokoch 20. storočia, kedy boli prijaté právne predpisy s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Zápalom slepáka trpia viac muži ako ženy

Tento výskum prišiel i so zaujímavým zistením, že apendicitída postihuje viac mužov ako ženy. Prečo je tomu tak? Dr. Kaplan, jeden z realizátorov spomínanej štúdie, to zdôvodňuje tým, že viac mužov v porovnaní so ženami vykonáva zamestnanie vo vonkajšom prostredí.

Vedci však neobjasnili, prečo negatívne látky vyskytujúce sa v našom prostredí zvyšujú riziko apendicitídy. „Znečisťujúce látky v ovzduší môžu vyvolať zápalové reakcie, len na objasnenie tohto javu je potrebný ďalší výskum,“ tvrdí Dr. Gilaad Kaplan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom