Pozor na tieto potraviny, starnete po nich rýchlejšie!

Pozor na tieto potraviny, starnete po nich rýchlejšie!
Pozor na tieto potraviny, starnete po nich rýchlejšie! Thinkstock

Vaša strava sa dokáže výrazne podpísať na tom, ako vyzeráte. Vyhnite sa preto potravinám, ktoré urýchľujú procesy starnutia v našom tele. Prinášame vám niekoľko potravín, ktoré by ste mali konzumovať s mierou.

Vek urýchľujúce potraviny

Pravý dôvod, prečo je vaša pleť ochabnutá a mdlá aj bez účasti na pravidelných prázdninových večierkoch, je vaša strava. To, čo jete, ovplyvňuje vašu pokožku a dlhodobou konzumáciou takýchto potravín môžete urýchliť proces starnutia vašej pleti aj zubov.

1. Sladkosti

Cukor môže naštartovať proces nazývaný glykácia. Keď budete jesť viac cukru, než vaše bunky môžu spracovať, nadbytočné molekuly cukru v kombinácii s proteínmi vytvárajú pokročilú glykáciu. Nakoniec môže dôjsť k poškodeniu kolagénu v pleti (proteín, ktorý udržuje pokožku pevnú a mladú).

Cukor sa zároveň lepí na zuby, čím podporuje tvorbu baktérií a ich žltkasté sfarbenie.

2. Alkohol

Zdravá pečeň, znamená zdravú kožu. Ak vaša pečeň funguje dobre, toxíny, ktoré by mohli mať vplyv na kožu, sú vylúčené prirodzene cez vaše telo. Ale ak sa toxíny nevylučujú z tela správnym spôsobom, pokožka si môže vyvinúť rad problémov, ako je akné, či vrásky. Zo začiatku alkohol telo dehydruje a podporuje nepokojný spánok, čo je spojené s urýchlenými procesmi starnutia, nerovnomernou pigmentáciou a zníženou pružnosťou pokožky.

3. Biele víno

Biele víno patrí do svojej vlastnej kategórie, pretože kyselinou, ktorú v sebe obsahuje, výrazne poškodzuje zubnú sklovinu. Zároveň majte na pamäti, že bezprostredne po vypití kyslého nápoja si nikdy neumývajte zuby, lebo by ste ich kvalitu mohli výrazne poškodiť. Namiesto toho počkajte aspoň hodinu a potom si zuby môžete pokojne umyť.

4. Slané potraviny

Mnoho potravín je konzervovaných pomocou sodíka, ktorý zadržiava vodu v našom tele a spôsobuje pocit nafúknutosti. Vyhýbajte sa preto potravinám obsahujúcim vysoké percento solí a zamedzíte tak dehydratácii pokožky, ako aj celého tela.

maškrty

5. Spracované mäso

Párky, klobásy či slanina. Mnohé z týchto druhov mäsa majú siričitany a iné konzervačné látky, ktoré môžu vyvolať zápal v koži a urýchliť prejavy starnutia. Taktiež obsahujú vysoké percento soli, ktorá spôsobuje nafúknutosť. Nehovoriac o tom, že spracované červené mäso bolo spojené s ochorením srdca

6. Pikantné jedlá

Pravidelná konzumácia pikantných jedál rozširuje krvné cievy, spôsobuje opuchy a červenkasté škvrny na tvári. Samozrejme nie je nič zlé na tom dopriať si z času na čas pikantné karí, ale pokiaľ jedávate pikantnú stravu pravidelne, odzrkadlí sa to aj na vašej pokožke

7. Limonáda

Všetky citrusové nápoje ničia našu sklovinu, ale citróny môžu byť najhoršie z najhorších, v porovnaní s pomarančovou a grapefruitovou šťavou. Ak do limonády pridávate ešte cukor, tak okrem narušenia skloviny dochádza aj k vytváraniu škvŕn na zuboch. Rovnako to je aj v prípade energetických nápojov a preto, pokiaľ takéto nápoje pijete, použite radšej slamku, čím si zuby viac chránite.

8. Káva

Kofeín nie je jediný dôvod, prečo pitie kávy spôsobuje starnutie a sfarbenie vašich zubov. Kyslé nápoje môžu vytvárať mikroskopické póry na povrchu skloviny, ktoré spôsobujú eróziu. Výskum ukazuje, že pitie kávy má niekoľko zdravotných výhod, vrátane možného spojenia medzi kávou / kofeínu a zníženým rizikom rakoviny kože.

Ale pokiaľ ju pijete tak vždy s pohárom vody. Voda má neutrálne pH, ktoré odplaví kyseliny. A žuvačka bez cukru môžu tiež znížiť sfarbenie, pretože zvyšuje vašu produkciu slín a sliny remineralizujú zuby, čo pomáha chrániť zubnú sklovinu.

Každej z nás záleží na tom, aby sme vyzerali krásne a mlado. Každodenná strava našu krásu výrazne ovplyvňuje, a preto dbajme na to, čo jeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom