Poznáte týchto 7 mýtov o chudnutí?

Poznáte týchto 7 mýtov o chudnutí?
Poznáte týchto 7 mýtov o chudnutí? Foto: ilustračné, GettyImages

Keď prestanem fajčiť, začnem priberať… Ako človek starne, tak priberá, to je nevyhnutné… Všetky tieto tvrdenia sú mýty.

Prečo?

Keď prestanem fajčiť, určite priberiem

Keď sa zrieknu cigariet, niektorí ľudia skutočne naberú pár kíl. Nie však preto, ako sa mnohí domnievajú, že bez nikotínu sa spomalí látková výmena. Endokrinológovia zdôrazňujú, že pokiaľ vôbec nikotín u fajčiarov zrýchľuje metabolizmus, je jeho vplyv skutočne nepatrný. Hlavným dôvodom zvýšenia váhy u ľudí, ktorí prestali fajčiť, je zajedanie stresu, v ktorom sa bez svojej obľúbenej drogy ocitli. Cigaretu nahrádzajú sladkosťami, údeninami a drobnými občerstveniami v priebehu dňa.

Mám problémy so štítnou žľazou, preto neschudnem

Znížená funkcia štítnej žľazy skutočne vedie k nadváhe a chudnutie môže byť ťažké. Avšak, ako zistili dietológovia, iba 1 až 2 percentá obyvateľstva naozaj trpia chorobami látkovej výmeny, napríklad problémy so štítnou žľazou. Vo väčšine prípadov nemôžeme schudnúť skutočne iba preto, že sa prejedáme.

Nikdy neschudnem, keď budem na noc jesť

Experti Cambridgeského centra pre výskum výživy vykonali pokus: v prvej časti jeho účastníci sýto obedovali a veľmi ľahko večerali. V druhej časti tomu bolo naopak – obed bol ľahký a večera bohatá. Vyšlo najavo, že sýta večera ako taká neprovokuje organizmus na ukladanie tuku. Je samozrejmé, že keď sa napcháte tesne pred spaním, bude váš organizmus mať problémy s trávením, budete cítiť ťažkosť a zrejme aj zle spať, s tým je nutné počítať. Z hľadiska chudnutia však je dôležitý nie čas, kedy jeme, ale celkový objem v priebehu dňa skonzumovaného jedla.

Tuk vzniká bleskovo, zato mizne pomaly

V skutočnosti je získavanie nadváhy postupný a pomalý proces. Dokonca aj keď sa celý deň pcháte tučným mäsom a sladkosťami a nasledujúci deň vám váha ukáže prírastok 1-2 kilogramy, je to dôsledok v tele zadržiavanej tekutiny. Pokiaľ sa budete riadiť zdravým rozumom a vrátite sa k vyváženej strave, nabrané kilá sa v priebehu niekoľkých dní stratia.

Netučné potraviny sú určite lepšie

„0 % tuku“, „Netučný“ – nemali by sme zabúdať, že tieto nápisy na potravinárskych výrobkoch vôbec neznamenajú, že je v nich málo kalórií. Aby vylepšili chuť týchto produktov (pretože tuk je jedným z hlavných chuťových komponentov), výrobcovia do nich často pridávajú viac cukru, aromatizujúcich látok a pod. Okrem toho vyhýbať sa tuku v strave úplne nie je ani vhodné, telo ho potrebuje. Krajne škodlivé pre naše srdce a cievy sú iba transmastné kyseliny, ktorými oplýva predovšetkým fast food. Nasýtené tuky je lepšie nahradiť nenasýtenými – napríklad olivovým alebo ľanovým, olejom z orechov, avokáda a napríklad tekvicových semienok.

Ovocné šťavy sú diétna potravina

Čerstvo lisovaná šťava je určite prospešná, napriek tomu je však lepšie dať prednosť čerstvému ovociu. Šťavy, najmä bez dužiny, obsahujú rovnaké množstvo cukru a kalórií ako sladké malinovky. Najprv prudko zvýši a zakrátko zase zníži hladinu krvného cukru, čo vyvoláva pocit hladu. Postupne by ste riskovali, že si založíte na cukrovku a nadváhu. Najprijateľnejším variantom je čerstvo lisovaná šťava s dužinou, ktorá je bohatá na vlákninu a nijako silne hladinu krvného cukru neovplyvňuje.

Priberanie na váhe je s vekom nevyhnutné

Výmena látková sa s vekom skutočne spomaľuje, avšak nie príliš. Po dosiahnutí tridsiatky zhruba o dve percentá každých desať rokov (výsledok vedeckého výskumu Hopkinsovej univerzity). Ak len trochu obmedzíme jedálniček a budeme sa aspoň dvakrát týždenne zhruba 40 minút venovať športu, na váhe nepriberieme. Problém je skôr v tom, že ako narastá vek, väčšina ľudí svoju fyzickú aktivitu znižuje. Snažte sa hýbať každý deň, neprekračujte odporúčanú kalorickú hodnotu stravy (2000-2500 kcal u mužov, 1800-2000 kcal u žien) a štíhlu postavu si udržíte.

Zdroj: www.prokondici.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom