Úrad vlády SR v najnovšom príspevku pripomína proces vstupu a výstupu Slovenskej republiky do/z európskych a medzinárodných spoločenstiev:
VEDELI STE, ŽE?
Proces vstupu a výstupu z európskych a medzinárodných spoločenstiev pre Slovenskú republiku upravujú vnútroštátne, európske a medzinárodné právne predpisy, pričom týmto krokom predchádza vyhodnotenie politických, ekonomických a právnych aspektov.
PODMIENKY VYSTÚPENIA Z EÚ
Upravuje článok 50 Lisabonskej zmluvy. Každý členský štát sa môže rozhodnúť vystúpiť z Únie v súlade so svojimi ústavnými požiadavkami. Svoj úmysel vystúpiť z EÚ však musí oznámiť Európskej rade.
Únia s týmto štátom dojedná a uzavrie dohodu, ktorá ustanoví spôsob jeho vystúpenia. Dohodu v mene Únie uzatvára Rada, ktorá sa uznáša kvalifikovanou väčšinou po udelení súhlasu Európskeho parlamentu.
Zmluvy EÚ sa prestanú uplatňovať na danú krajinu od dátumu nadobudnutia platnosti dohody, alebo dva roky po oznámení o vystúpení. Európska rada môže rozhodnúť o predĺžení tejto lehoty. Krajina, ktorá vystúpila z EÚ, môže opätovne požiadať o prijatie. Je však potrebné, aby absolvovala prístupový proces.
V zmysle Článku 7 ods. 1 našej Ústavy Slovenská republika môže na základe slobodného rozhodnutia vstúpiť do štátneho zväzku s inými štátmi. O vstupe do štátneho zväzku s inými štátmi alebo o vystúpení z tohto zväzku sa rozhodne ústavným zákonom, ktorý sa potvrdí referendom.
PODMIENKY VSTUPU DO EÚ
Do Európskej únie môže vstúpiť každá európska krajina za predpokladu splnenia tzv. kodanských kritérií, ktoré zahŕňajú najmä záruku právneho štátu, demokratických inštitúcií, ľudských práv, ochrany menšín a fungujúceho trhového hospodárstva.
– Kandidatúra
Krajina, ktorá má záujem o pristúpenie do EÚ je povinná predložiť žiadosť o členstvo Rade EÚ. Schopnosť kandidátskej krajiny splniť kritériá členstva následne overí Komisia. Na základe odporúčaní Komisie Rada EÚ rozhodne o udelení štatútu kandidátskej krajiny. Toto rozhodnutie vyžaduje dohodu všetkých členských štátov EÚ.
– Rokovania o členstve
Rokovania o členstve sú monitorované Komisiou a zahŕňajú prípravu na vykonávanie právnych predpisov EÚ. Komisia pravidelne informuje Radu a Európsky parlament o pokroku kandidátskej krajiny.
Pristúpenie
Ak Komisia odporučí vstup krajiny do EÚ, vypracuje sa zmluva o pristúpení. Zmluva o pristúpení podlieha schváleniu Komisie, Európskej rady a Európskeho parlamentu. Zmluvu o pristúpení musia podpísať a ratifikovať všetky členské štáty EÚ. Za deň oficiálneho vstupu krajiny do EÚ sa považuje deň uvedený v zmluve o pristúpení.
Slovensko je členským štátom EÚ od 1. mája 2004 a ako vyplýva z Ústavy SR, jednou z podmienok vstupu do EÚ bolo aj uskutočnenie referenda, ktoré sa konalo 16. a 17. mája 2003. Ide zároveň o jediné platné referendum v ére samostatnosti SR.
V prípade Spojeného kráľovstva bol napríklad proces vystúpenia z EÚ spojený s vyhlásením referenda, ktoré sa konalo v roku 2016, v ktorom britskí voliči rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Spojené kráľovstvo však z Európskej únie oficiálne vystúpilo až 31. januára 2020.
![Fb_img_1738762619022.jpg](https://damskajazda.sk/app/uploads/sites/13/2025/02/fb_img_1738762619022-640x640.jpg)