Viete, ako odpovedať na pohovore? Hľadať si zamestnanie je niekedy vecou šťastia, ktoré praje, najmä, pripraveným. Preto buďte v obraze a úspech sa určite dostaví.
Máte za sebou niekoľko neúspešných pohovorov? A to napriek tomu, že disponujete odbornými znalosti či praxou na dané pracovné miesto? Chyba však často môže byť niekde inde. A to vo vašich odpovediach na otázky kladené počas pohovoru. Tie totiž veľakrát o vás prezradia, čo malo zostať ukryté. Na aké otázky sa teda pripraviť a ako na ne zareagovať?
1. Porozprávajte nám niečo o sebe
Ak sa nazdávate, že táto otázka je určená na prelomenie ľadov, tak ste na omyle. Práve takto o vás zistí potencionálny zamestnávateľ všeličo. Napríklad si overí vašu schopnosť seba-prezentácie, ako sa viete predať, či hovoríte k veci alebo nudne. Na odpovedanie otázky máte krátky čas, preto sa od vás neočakáva celý životný príbeh.
Ako odpovedať?
Sústreďte sa na dôležité informácie týkajúce sa pracovnej pozície – získaná kvalifikácia, výber povolania, odborná prax. Vyhnite sa vtipom na adresu bývalého zamestnávateľa, nehovorte o rodinných problémoch a ani o svojich koníčkoch.
2. Čo je pre vás dôležitejšie – práca alebo rodina?
Tak toto je naozaj zákerná otázka, na ktorú sa môžu pripraviť najmä mamičky hľadajúce si zamestnanie po materskej dovolenke. Budúci zamestnávateľ ňou sleduje, ako sa dokážete vynájsť.
Ako odpovedať?
Keď uprednostníte prácu pred rodinou, budete pôsobiť ako „odľud“ alebo vyzerať ako klamárka. Keď odpoviete na otázku druhou možnosťou, zamestnávateľ si môže vytvoriť o vás názor, že budete v budúcnosti prácu zanedbávať kvôli rodine. Ako teda odpovedať? Vynájdite sa takto: „Na prvom mieste je u mňa rodina, ale ak treba v práci dotiahnuť dôležitý termín, všetko ostatné ide do úzadia.“
3. Čo vás najviac motivuje?
Hodnotitelia sa chcú touto otázkou dozvedieť viac o vašich postojoch a „vnútornom pohone“, ktorý ovplyvňuje spôsob vašej práce.
Sama si urobte jasno, čo vás vlastne motivuje a sústreďte sa na:
Záujmy: Zaujímate sa o danú prácu?
Úžitok: Komu ste svojou prácou nápomocní?
Ciele: Aký je váš životný smer?
Perspektíva: Aké možnosti vám vaša pracovná pozícia poskytne v budúcnosti?
4. Aký plat očakávate?
Buďte na túto otázku pripravená a urobte si malý prieskum platov na pozícii, o ktorú sa uchádzate. Je totiž dôležité, aby ste sa nepodcenili ani neprecenili.
5. Povedzte nám vaše negatívne a pozitívne vlastnosti
Personalista touto otázkou sleduje, ako sa viete reálne ohodnotiť. Či sa vyznáte sama v sebe a ako na ňu reagujete. Každé dlhé zaváhanie, nervozita či neistota, alebo vyhýbanie sa odpovedi môžu byť podozrivé.
Rada na záver: Buďte otvorená, nehrajte sa na lepšiu, skúste sa uvoľniť a pôsobiť sebaisto. Pomôžte si myšlienkou: „Keď nejde o život, tak nejde o nič.“
Veľa šťastia.