11 potravín, ktoré vám dodajú pocit sýtosti

Sýte jedlá
Potraviny, ktoré nám dodajú pocit sýtosti shutterstock

Chcete sa aj vy stravovať zdravo a pritom mať pocit nasýtenosti? Prinášame vám niekoľko chutných potravín, ktoré vám dodajú potrebné vitamíny a pritom obsahujú minimálne množstvo kalórií.

Práve neustály pocit hladu je najväčším dôvodom krátkodobej diéty. Existujú však potraviny, ktoré utlmujú pocit neustáleho hladu a pritom sú prospešné pre naše zdravie.

1. Jablká

Zjedzte jablko približne pol hodinu pred jedením. Množstvo vlákniny a vody, ktoré jablko obsahuje váš žalúdok zasýti, takže zjete podstatne menej ako inokedy.

2. Avokádo

Podľa štúdie publikovanej v Nutrition Journal ak zjete popoludní polovicu avokáda, dodá vám pocit sýtosti na dlhú dobu a vy nebudete mať chuť neustále maškrtiť. Ženy, ktoré sa takýmto spôsobom stravovali potvrdili, že im pocit sýtosti vydržal minimálne tri hodiny a cítili sa oveľa spokojnejšie a vitálnejšie, ako keď avokádo nekonzumovali.

3. Fazuľa, cícer, šošovica

Strukoviny ako cícer, šošovica, fazuľa a hrach sú bohaté na bielkoviny, antioxidanty, vitamíny skupiny B a železa. Pravidelná konzumácia týchto strukovín pomáha kontrolovať vašu chuť do jedla.

4. Polievka

Polievky majú zväčša málo kalórií a pritom dokážu zasýtiť žalúdok. Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú polievky prijímajú v strave v priemere o 20% kalórií menej ako tí, ktorí polievky nekonzumujú.

5. Nakladaná zelenina

Červená repa, kapusta a iné druhy nakladanej zeleniny sú bohaté na mastné kyseliny, ktoré stimulujú produkciu hormónov, ovplyvňujúcich chuť do jedla. Taktiež sú bohaté na probiotiká – zdravé baktérie, ktoré pomáhajú tráveniu. Odborníci sa domnievajú, že probiotiká znižujú chuť do jedla a pomáhajú chudnúť, ale výskum ešte nie je 100%-tný.

6. Chilli

Už ¼ lyžičky chilli pridanej do jedla zvyšuje pocit sýtosti a zároveň vynikajúco pôsobí na náš metabolizmus. Zároveň ničí rakovinové bunky, bojuje so zápchou, podporuje krvný obeh a predchádza migrénam.

7. Tmavá čokoláda

Ak máte chuť na niečo sladké, siahnite po horkej čokoláde. Tmavá čokoláda môže pomôcť znížiť krvný tlak, chráni srdce a mozog. Zároveň jej konzumáciou obmedzujete svoju chuť na sladké a slané potraviny. Ľudia, ktorí si doprajú počas dňa túto zdravú pochúťku, skonzumujú o 20% menej kalórií ako bežne.

8. Vajcia

Nakoľko vajcia obsahujú vysoké množstvo bielkovín, ak začnete svoje raňajky týmto pokrmom, vydrží vám pocit sýtosti až do obeda. Zároveň sú vajcia bohaté na vitamín D a priaznivo pôsobia na činnosť mozgu a dobrú zrakovú ostrosť.

Zdravé potraviny nájdete aj v týchto skvelých e-shopoch:

9. Orechy

Orechy sú ďalšou potravinou, ktorá vám môže pomôcť jesť menej. Sú totiž bohaté na zdravé nenasýtené tuky, spolu s vysokým obsahom bielkovín a vlákniny. Orechy preto regulujú hladinu cukru v krvi a spomaľujú trávenie.

10. Ovsené vločky

Obsahujú minimálne množstvo kalórií a dodávajú pritom pocit plnosti. Zároveň priaznivo pôsobia na naše srdce a udržujú ho zdravé. Obsahujú veľké množstvo vlákniny a bielkovín a v porovnaní s inými cereáliami výraznejšie znižujú pocit hladu.

11. Voda

Príznaky hladu sú podobné ako dehydratácia: zníženie kognitívnych funkcií a návaly zlej nálady. Takže ak budete mať nabudúce pocit hladu, vypite pohár vody a počkajte 10 minút. Budete mať menší pocit hladu a zjete podstatne menej jedla.

Pokiaľ si chcete strážiť svoje kalórie, ale zároveň sa už odmietate trápiť neustálou hladovkou, vyskúšajte konzumovať niektoré z týchto potravín a skúste sami pozorovať zmeny v množstve prijatej stravy.

Pozrite si FOTOGALÉRIU k článku TU

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom