Gustav Jung – zakladateľ analytickej psychológie – povedal: “Depresia je to isté ako dáma v čiernom. Keď sa objaví, neodmietni ju, ale pozvi ju ako hosťa k stolu a vypočuj si, čo ti chce povedať”.
A presne o tom to je. Vnímať depresiu ako hosťa, ktorý prišiel na návštevu preto, aby sa dotyčný človek začal intenzívnejšie zaujímať o SVOJ život. Nie každý to, bohužiaľ alebo nateraz, takto vníma a tento svoj stav zvládne.
Ponúkam preto malú „pomôcku “ k tomu, ako je možné depresiu zvládnuť:
Žite z vnútornej sily:
Vymažte zo svojho slovníka slovo “musím a musím”. Ak sa totiž prestanete za každú cenu o niečo usilovať, ak vášmu telu doprajete viac odpočinku, ak svojej duši poskytnete pokoj a viete si nájsť niečo, čo vám robí radosť, ste na najlepšej ceste dostať sa z depky. Každého niečo baví. Ak vás hneď nenapadne, čo by to mohlo byť, skúste sa preniesť do detstva a pátrajte v spomienkach. To malé dieťa určite niečo rado robilo. Alebo – máte nejaký sen? Tak premýšľajte, ako si ho môžete splniť. Dajte energiu do niečoho, čo vám ju dvojnásobne vráti. A tiež – je dobré mať „spriaznenú dušu“, ktorá vás však nebude podporovať vo vašej depke a ľutovať, ale ktorá vám vie pomôcť na ceste hore. Úplne jednoduchá relaxačná technika je písanie si denníka. Škoda, že už nie je „veľmi v móde“. Ale vy môžete byť nemoderní. Pokojne.
Potrebujete pochopiť do hĺbky slovo „sebaúcta“
Hm, toto je bod, s ktorým sa začína asi najťažšie. Je však veľmi dôležitý, lebo ak sa vám podarí toto, všetko ostatné pôjde oveľa ľahšie. Prelomte tú nedobrú schému, že nie ste ničoho hodný, že nič nedokážete. Namiesto toho si urobte radosť, rozmaznávajte sa a opakujte si vetu: “Moje potreby sú dôležité”. Všímajte si svoje reakcie, ak vás niekto pochváli. Nepomyslite si, že ste mohli niečo urobiť aj lepšie, ale jednoducho povedzte : Ďakujem.
Poznám tento pocit veľmi dobre – nevedela som prijať pochvalu, obhajovala som ju hlúpymi frázami typu: „Veď to je samozrejmé“ alebo „Nie je za čo“. A hlavne – nebojte sa povedať „NIE“, ak to tak cítite a takisto to platí aj o slove „ÁNO“.
Pripustite si svoje pocity
Viem, že sa to ľahšie hovorí, ako robí. Stále v ľuďoch existujú “vzory správania” , kde sú nabádaní, že všetko zvládnu, že musia byť silní, nesmú nadávať a nejako vôbec prejavovať negatívne emócie. Na druhej strane tým samozrejme nechcem povedať, aby okolo seba šírili pohromu, aby kliali o stošesť. Ide o to, nedusiť v sebe hnev, bolesť, zlosť , iba tak sa dajú “prelomiť ľady”. Ak pociťujete negatívny pocit, je dobré dať ho zo seba von. Nemôžete ho v sebe potláčať. Hovorte o svojich pocitoch. Dajte ich najavo ľuďom okolo seba. Nebojte sa požiadať o pomoc pri zvládaní svojich pocitov a emócií. Ľudia považujú pomoc v tomto smere za ponižujúcu. NIE JE TO TAK! Je to práve naopak. Chcete pochopiť, čo sa vám v živote deje a chcete to vyriešiť! To je OBROVSKÝ KROK na odchod návštevy s menom „Depresia“. Hľadajte však s otvorenými očami takúto pomoc.
Nejde tu totiž o to navštíviť psychiatra, ktorý vám predpíše antidepresíva. Tie totiž môžu spôsobiť práve opačnú reakciu. Je dobré si uvedomiť, že tieto lieky utlmujú, nie liečia. A čím dlhšie by ste ich užívali, tým viac by ste strácali chuť do života, tým viac by ste strácali spojenie so sebou samými, so svojou dušou. Tieto lieky totiž ovplyvňujú centrálny nervový systém a jednoducho povedané – časom z vás urobia „blato“. Tieto lieky vám môžu pomôcť na krátku dobu, ale určite svoj problém nevyriešite ich dlhodobým užívaním.
Ak chcete naozaj zvládnuť svoju depresiu, pracujte so svojou dušou.
Nebuďte v izolácii
Nemusíte všetko zvládnuť sami, ani si nemusíte všetko nechať pre seba. Potrebujete človeka, ktorému sa môžete zdôveriť, niekoho, kto si vás vypočuje. A niekedy je lepšie, ak je to niekto mimo vašej rodiny. Rozhodujúce je, aby to bol človek, ktorý vás prijme takého, aký ste.
Opustite zabehané chodníčky – vyskúšajte nové.
Skôr, ako chcete niečo zmeniť, musíte vedieť, čo chcete zmeniť. Chce to odvahu, ale prvý krok je veľmi dôležitý a uvidíte, že ak ho urobíte, začnú sa diať zázraky! Všímajte si preto svoje sny a túžby!
Veľmi vhodným doplnkom sú prechádzky, šport, plávanie, práca v záhrade.
NIKTO sa nemusí hanbiť za depresiu, ani za svoju slabosť. Je možné, že uzdravenie bude trvať trošku dlhšie, ale je určite možné uzdraviť sa úplne. Depresia totiž môže byť niečo, čo váš život v konečnom dôsledku veľmi skvalitní.
Hlavne, prosím, nechcite zvládnuť depresiu pomocou antidepresív. To je veľmi dôležité pre zvládnutie depresie.