Pohánka neobsahuje lepok a dokáže ochrániť naše cievy

Pohánka

Jednoročná rastlina, ktorú mnohí mylne považujú za obilninu, nemá s obilím nič spoločné. Pohánka je jednoročná bylina s mnohokvetým kvetenstvom, na ktoré po opelení dozrievajú jedlé semená, trojboké nažky.

Pohánka dorastá do výšky asi 1m a ide o teplomilnú rastlinu, ktorá vykvitá bielymi alebo ružovými kvetmi.

Pohánka pochádza zo strednej Ázie, z Mongolska a Číny. V Európe sa však pestuje veľmi dlho, už od polovice 13. storočia, a jej príchod je spájaný s nájazdmi Tatárov a Mongolov. V Európe sa rastlina čoskoro stala veľmi obľúbenou a pestovala sa bežne na poliach. V 18. storočí sa už pestovala takmer po celej Európe a v 19. storočí sa dostala aj do Ameriky.

Využitie pohánky v kuchyni

Z vylúpaných nažiek pohánky sa vyrába pohánková hrubá múka, tzv. pohánková krupica, alebo sa nažky lámu na krúpy. V 20. storočí obľuba pohánky veľmi opadla, ale teraz sa o ňu začíname opäť zaujímať, a tak sa vracia do našich jedálnych lístkov. Na trhu dnes nájdete lúpané pohánkové krúpy, lámanku, pohánkovú múku aj pohánkové vločky.

Z pohánky sa pripravuje kaša zvaná polenta alebo sa z nej pečie pečivo, ale v tom prípade sa musí miešať s pšeničnou múkou. Z pohánky sa tiež pripravujú polievky alebo zdravé a chutné nátierky , používa sa ako príloha k mäsu.

Liečivé účinky pohánky

Pohánka je považovaná za veľmi zdravú potravinu, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov. Obsahuje draslík, fosfor, vápnik, železo, meď, mangán, zinok a selén a tiež vitamíny skupiny B, cholín a tokoferol. Pohánka je dôležitá aj pre osoby s bezlepkovou diétou . Patrí aj medzi významné antioxidanty.

Pre vysoký obsah rutínu slúži pohánka ako výborný prostriedok na zvýšenie pružnosti žilových stien. Pohánka má tiež preukázateľný vplyv na znižovanie cholesterolu v krvi.

Prečo pestovať pohánku na záhrade

V dnešnej dobe bude asi len málokto pestovať pohánku na svojom políčku na využitie v kuchyni, ale ak hľadáte rastlinu, ktorá bohato kvitne a je silne medonosná, potom vyskúšajte práve pohánku. Možno budete prekvapení, aká dokáže byť krásna.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom