Podráždený žlčník? Čim ho upokojiť?

Podráždený žlčník

Keď sa ozve žlčník, je dobré vedieť, ako si rýchlo uľaviť. Ak nemáte bolesti a nehrozí žlčníková kolika, pomôžete si aj sami doma.

Podráždený žlčník
https://www.gettyimages.com

Pre dobrý stav žlčníka nejedzte príliš mastné ani vyprážané jedlá a udržujte si aj rozumnú váhu. Dôležité je ale tiež obmedziť na minimum stres, pretože aj ten býva dosť často spúšťačom žlčníkových záchvatov. Ako prevencia aj prvá pomoc poslúžia aj niektoré bylinky.

Ktoré to sú?

Čaj z troch bylín

Palina pravá podporuje trávenie a tlmí problémy so žlčníkom, harmanček uvoľňuje a tlmí kŕče, pôsobí protizápalovo a proti hnačkám. Mäta pieporná je na zažívanie a zlepšuje produkciu žalúdočných štiav. Všetky tri byliny v kombinácii harmonizujú žlčník. Rovnaký diel paliny pravej, harmančeka pravého a mäty piepornej premiešajte, zalejte vriacou vodou na 15 minút. Potom sceďte a pite.

Čaj môžete vylepšiť ešte trochou nechtíka lekárskeho, ktorý pôsobí hojivo na všetky sliznice.

Rozmarín

Zlepšuje prekrvenie tráviaceho traktu, tvorbu tráviacich enzýmov i žlče, uľaví pri nadúvaní spôsobenom nedostatočnou tvorbou žlče a dokáže uľaviť pri bolestivých stavoch spojených s nedostatočnou funkciou žlčníka. Navyše zlepšuje psychickú i fyzickú kondíciu.

Bazalka

Pri dlhšom užívaní dokáže harmonizovať všetky funkcie v tele, teda aj jeho hospodárení so žlčou. Z bazalky si môžete pripraviť čaj, pridávať jej lístky do jedla, napríklad do šalátov, najväčšiu účinnosť má ale v podobe tinktúry.

Repík

Výťažky z repíka povzbudzujú činnosť žlčníka, pomáhajú s detoxikáciou pečene, zlepšujú metabolizmus tukov a udržujú správnu hladinu cholesterolu. Repík zlepšuje trávenie a podporuje črevnú sliznicu. Najlepšie je užívať ho vo forme tinktúry alebo čaju.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom