Červené čelo, suché miesta na tvári, páliace kútiky úst. Dôvody, kvôli ktorým by ste najradšej vyskočili z kože? Už nemusíte. Prezradíme vám, ako riešiť problémy s podráždenou pleťou.
Nie každá z nás má to šťastie, že sa môže pochváliť bezproblémovou pleťou, ktorá vydrží zdanlivo všetko. Ak vaša pokožka patrí k tým citlivejším, na ktorej zanechá stopy každá maličkosť, určite nám dáte za pravdu, že niekedy to dokáže naozaj znepríjemniť deň. Podráždená pleť vyzerá nielen nevábivo červeno a napäto, ale navyše sa dostavia aj nepríjemné pocity pálenia a svrbenia.
A často sa negatívny dôsledok prostredia (stres, slnko, prach, vietor) prejaví okamžite. Ako si vlastne pomôcť? V prvom rade treba začať príčinu. Čim to je, že je vaša pleť vystresovaná? Vinníkom býva vo väčšine prípadov číra nevedomosť. Veľa žien totiž nepozná potreby svojej pleti vôbec alebo len veľmi povrchne.
Menej je niekedy viac
Aj vy kozmetiku často striedate a rada experimentujete pričom prípravkami vôbec nešetríte? Chyba. Nielen nevhodne zvolená starostlivosť, ale aj priveľa tej správnej sa často prejaví vo forme silného začervenania a suchých fľakov na tvári či okolo úst.
Tento pojem sa nazýva perorálna dermatitída alebo tiež choroba letušiek (toto ochorenie bolo spozorované najskôr u letušiek, a to kvôli nadmernému používanie kozmetických prípravkov). Ak sa k tomu pridajú tiež vplyvy okolitého prostredia ako UV žiarenie či chlad, ochranná funkcia kože sa definitívne vytráca. Vtedy je najvyšší čas niečo robiť.
Krok prvý: Nenanášať príliš veľa prípravkov (ani tých kvalitných)
Vaša pleť je podráždená a napätá? Snažíte sa ju liečiť hrubou vrstvou krému alebo zakryť veľkým množstvom mejkapu? Tak práve takto problém ešte viac zhoršíte. Vaša pleť by mala naopak držať aspoň šesť týždňov „diétu“. To znamená používanie čo najmenšieho množstva kozmetiky. Uprednostnite kozmetické produkty bez zbytočných aromatických a konzervačných látky či farbív.
Pleťovú kozmetiku si môžete pozrieť v týchto e-shopoch:
Krok druhý: Nepreháňajte to ani s čistením pleti
Pri produktoch určených na čistenie pleti voľte tie, ktoré neobsahujú mydlo. Vhodnou voľbou môže byť čistiace mlieko, ktoré vašu pokožku zbytočne nevysuší. Ešte šetrnejšie sú k pokožke takzvané micelárne vody. Tieto produkty obsahujú molekuly – micely, ktoré všetky čiastočky nečistôt obalia a z pleti ich šetrne odstránia. Peelingové výrobky pri podráždenej pokožke používajte iba v malom množstve.
Krok tretí: Obmedzte opaľovanie
Máte pokožku zase v rovnováhe? Tak sa postarajte o to, aby to tak zostalo. Predovšetkým tak, že sa budete v lete chrániť pred nadbytočným UV žiarením. Taktiež produkty na opaľovanie vyberajte starostlivo. Mnoho prípravkov totiž obsahuje tuky a emulgátory, ktoré v kombinácii s nadmerným slnením môžu zapríčiniť začervenanie a svrbenie citlivej pokožky.
Ak chcete si chcete byť istá, vyberte si radšej nemastné gélové produkty. Tie bránia prenikaniu UV žiarenia prostredníctvom maličkých čisto prírodných čiastočiek oxidu zinku a nie pomocou chemických zlúčenín.