Počúvajte svoje srdce. Kde vziať silu na rozchod, keď už vzťah nemá cenu?

Počúvajte svoje srdce. Kde vziať silu na rozchod, keď už vzťah nemá cenu?
Počúvajte svoje srdce. Kde vziať silu na rozchod, keď už vzťah nemá cenu? Foto: ilustračné, GettyImages

Nefunguje to. Viete to vy, vie to asi aj on, ale nájsť v sebe silu vysloviť to nahlas, alebo dokonca rovno odísť, je ťažké. Najčastejšie za tým býva strach zo samoty, nízke sebavedomie aj pocit, že si nič lepšie nezaslúžite. Cesty, ako to zvládnuť, ale samozrejme existujú.

Každý rozchod bolí a každý sa mu snaží vyhnúť. Pokiaľ ale už dlho žijete vo vzťahu, ktorý vás nenapĺňa, je možno načase začať premýšľať, či chcete pokračovať ďalej takto nešťastne a nespokojne, alebo v sebe začnete hľadať silu odísť. „Hlavne pritom nepočúvajte žiadne zaručené rýchlorady, ako vzťah bezbolestne ukončiť. Nefungujú,“ upozorňuje terapeutka a párová poradkyňa Lucie Mucalová.

Nenapĺňa vás vzťah?

„Za každým vzťahom je príbeh, a už len preto si jeho ukončenie dovoľte prežiť po svojom. Racionálne to možno všetko dobre viete, ale pocitovo je to niečo iné. Musíte totiž prísť na spôsob, ako to celé uchopiť,“ hovorí Lucia Mucalová. A odporúča si na začiatok položiť pár základných otázok: Koho a čo vlastne opúšťate? Čo také rozhodnutie pre vás znamená? Čo všetko sa tým zmení? Sila na rozhodnutie sa potom hľadá oveľa ľahšie.

Prečo s ním stále si…

Aké ťažké to ale hocikedy býva, dokazuje aj príbeh štyridsaťpäťročnej Hanky. Pohľadná, usmievavá, finančne sebestačná žena, do ktorej by na prvý pohľad asi nikto nepovedal, že má problém so vzťahmi. Nečakane ovdovela a ostala s dospievajúcou dcérou sama. Bola to pre ňu úplne nová životná situácia – sama byť totiž nevie.

Skúšala šťastie na zoznamkách, až sa dala dokopy so Standom. Sú spolu dva roky, ale ako Hanka priznáva, žiadna veľká láska či spokojný vzťah to nie je. Skôr naopak. Aspoň z jej strany. „Sme skôr kamaráti ako partneri, a to ešte nie úplne dobrí,“ zveruje sa. „Len tak čakám, či sa neobjaví niekto lepší. Asi to nie je fér, ale odísť jednoducho nedokážem,“ dodáva. Pocit, že zostane sama, ju úplne zožiera a nedovoľuje jej pohnúť sa ďalej.

K poznaniu, ako veľmi by sa jej uľavilo, keby sa dokázala z nefunkčného vzťahu vyslobodiť, jednoducho ešte nedospela. Rady kamarátok a nabádanie, prečo s takým chlapom, ktorého vlastne ani nemá rada, je, vraj vôbec nepomáhajú. Skôr naopak. Len ju utvrdzujú v presvedčení, že by to mala ešte skúsiť, pretože chyba je možná u nej…

Syndróm zakliatej princeznej

Okamih, kedy uviaznete vo vzťahu, ktorý vás nenapĺňa, psychológovia niekedy s nadsadením označujú ako syndróm zakliatej princeznej. Uväznená vo veži, odkiaľ niet cesty von, dúfa v záchranu od princa na bielom koni… Áno, tušíte správne, on pravdepodobne nepríde a cestu zo zakliatia musí princezná nájsť sama. A práve to je chvíľa, kedy je šikovné vyhľadať terapeuta či kouča, ktorí môžu pomôcť sa v situácii lepšie orientovať.

„Ak sa stále točíte v kruhu a len sami seba bičujete trýznivými myšlienkami, je odborná pomoc skutočne namieste,“ vysvetľuje Lucie Mucalová. Rozobranie celej situácie a osvetlenie kľúčových momentov vám veľmi uľaví a napovie, ako najlepšie postupovať ďalej. Možno je totiž skutočne správny čas posunúť sa v živote do inej etapy. Slobodnejšie a samostatnejšie.

Ako zvládnuť odchod z nefunkčného vzťahu?

„Myslite hlavne na seba!“ radí terapeutka Lucie Mucalová

  • Koniec vzťahu často prináša stratu blízkosti aj plánov do budúcnosti. Nepríjemné pocity si dovoľte prežiť, nenechávajte ich schované hlboko v sebe, nepopierajte ich a nesnažte ich za každú cenu „ovládnuť rozumom“. Prihlásili by sa neskôr.
    Smútenie je prirodzená súčasť obrodného procesu a je dôležité pre vnútorné hojenie boľavej duše.
    Neviňte sa za to, že ste v nefunkčnom vzťahu už dlho. Okolie možno krúti hlavou a nechápe, prečo si tak ubližujete, ale nikto to nevidí vašimi očami. Vnímajte seba, je to váš život.
    Nech je to akokoľvek, rozhodujete sa pre opustenie niečoho známeho. A hoci to teraz vnímate ako nefunkčné, určitý význam to vo vašom živote malo. Je úplne v poriadku, že to nejde hneď ak rozhodnutiu musíte dospieť. Netlačte na seba a doprajte si čas na rozmyslenie.

Zdroj: www.prozeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom