Po stopách systémovej enzymoterapie – Wobenzym oslavuje 30-te výročie

Wobenzym
Foto: Wobenzym

DJ/PR Systémová enzymoterapia označuje liečebnú metódu, ktorá využíva vybrané enzýmy na podporu fungovania imunitného systému a pôsobenia proti zápalom a opuchom. Jej najznámejším liekom je Wobenzym. Tento rok oslavuje Wobenzym svoje 30-te výročie na slovenskom trhu. Poznáte však jeho históriu?

Max Wolf – otec systémovej enzymoterapie

Max Wolf, narodený v roku 1885 v rakúsko-uhorskej Viedni, mal už od mladého veku blízky vzťah k prírode. Najviac sa to prehĺbilo, keď svoje mladistvé roky prežil spolu s rodinou v českej dedinke Palič. Pri lesoch a lúkach pociťoval malý Max úzke spojenie s prírodou, jej tajomstvami a záhadami. V tomto období v ňom vzniklo presvedčenie „lekár lieči, ale príroda uzdravuje“, čím sa mu postupne rysovala cesta k medicíne a liečiteľstvu. Avšak plány mu pokazil otec, ktorý ho nahovoril na inžiniersku vysokú školu. Ako vyštudovaný inžinier si otvoril vlastnú firmu, ktorá už od samého začiatku mala úspech. Na začiatku 20. storočia postupne celá jeho rodina emigrovala do Ameriky, kam ich chodieval Max navštevovať. Jeho domovom však ostávala Viedeň, kde mal svojich kamarátov a firmu. Po návšteve rodiny v New Yorku v roku 1914 sa domov už vrátiť nedokázal z dôvodu vypuknutia 1. svetovej vojny. V Amerike sa snažil uchytiť vo svojom obore ako inžinier, avšak zistil, že americké konštrukčné metódy sú mu cudzie. Vzdal sa preto svojho oboru a naspäť sa vrátil do triednych lavíc a k štúdiu.  Konečne sa mu otvorili dvere k jeho vysnívanej medicíne.

Wobenzym
Foto: Wobenzym

Ako jeden z najlepších študentov plnil Max aj rolu profesora. Popri štúdiu sa stal vedúcim Berwindovej ambulantnej ženskej pôrodnice, kde riadil prácu desiatich lekárov a štyroch zdravotných sestier. Avšak pre Maxa bol toto iba začiatok. Založil si vlastnú prax, ktorá sa mu postupom času rozrástla a priniesla mu obrovské úspechy. Vďaka kontaktom jeho manželky Edith Bergéovej a prostredníctvom pacientov z umeleckých kruhov sa v roku 1925 stal Max Wolf lekárom Metropolitnej opery. Postupne začali do ordinácie prichádzať aj rôzne známe osobnosti a celebrity,  ku ktorými patrili napríklad Charlie Chaplin, Gary Cooper, Clark Gabler alebo Marlene Dietrichová. Neskôr sa uňho začali liečiť aj politici a bankári. Na začiatku 50-tych rokov sa mu podarilo za pomoci ministra zahraničných vecí Johna Fostera Dullesa založiť ústav „Biological Research Institute“ (Newyorský výskumný ústav pre biológiu). Jednou z oblastí, ktorej sa práve v tomto inštitúte venoval, bol výskum enzýmov.

WoBe-enzýmy

Spoločne so svojou asistentkou Helenou Benitezovou preskúmali tisíce zmesí a koncentrácii enzýmov, pokým sa im podarilo vyvinúť tu najvhodnejšiu kombináciu pre liečebné účely. Pôvodný názov pre túto zmes bol zložený z prvých slabík ich mien Wo (Wolf) a Be (Benitezová), WoBe. Túto zmes podával svojim slávnym pacientom s veľkým úspechom, ale dôležitú rolu na ceste ku konečnej podobe Wobenzymu tak, ako ho poznáme dnes, zohrala spolupráca s mladým nemeckým vedcom Karolom Ransbergerom.

Karol Ransberger a MUCOS Pharma

Karol Ransberger sa narodil v roku 1931 v Rosenheimu. Vďaka nemu sa ustanovila systémová enzymoterapia ako jedna z liečebných metód dnešnej medicíny. Vyštudovaný inžinier v ekonomickom odbore sa zamestnal ako vedúci obchodného úseku neveľkého farmaceutického podniku MUCOS Pharma v Mníchove. Pracujúc ako ekonóm sa v ňom však prehĺbila vášeň pre biológiu a medicínu. Po stretnutí s Maxom Wolfom sa Karol Ransberger začal zaujímať o enzýmy. V roku 1963 odkúpil firmu, v ktorej pracoval a zameral sa v nej na výrobu liekov systémovej enzymoterapie.

Wobenzym
FOTO: Wobenzym

Vývoj lieku a systémová enzymoterapia

Vďaka spolupráci Karola Ransbergera a Maxa Wolfa sa začali  WoBe enzýmy užívať vo forme tabliet. Dovtedy sa podávali predovšetkým injekciou alebo s klystírom per rectum. Forma tabliet bola pre pacientov nielen jednoduchšia, ale aj praktickejšia. Prvý krát bol zaregistrovaný Wobenzym ako liek v Nemecku v roku 1966 so zameraním na opuchy a zápaly a priaznivým pôsobením na imunitný systém. Popri Wobenzymu boli vyrábané aj ďalšie lieky ako Phlogenzym a Wobe-Mugos, avšak Wobenzym sa stal zo všetkých najznámejším. Najväčší prínos liekov systémovej enzymoterapie v ich pôsobení je na oslabenú imunitu a na zápal. 19.11.1991 bol Wobenzym registrovaný ako liek už aj v Československu, čím k tomuto roku oslavuje svoje 30-te výročie u nás.

S nami už 30. rokov  

Wobenzym je tu teda s nami už 30 rokov. Patrí k tradičným účinným liekom na slovenskom trhu a teraz ho nájdete v mnohých domácich lekárničkách, cestovných taškách či turistických batohoch. V čom spočíva jeho unikátnosť a jedinečnosť? Liek Wobenzym má mnoho zdravotných využití, pretože pôsobí na zápal, ktorý je súčasťou celého radu ochorení a zdravotných problémov. Výhodou je, že enzýmy, ktoré využíva, podporujú prirodzený spôsob obrany organizmu namiesto toho, aby len riešili dôsledky prepuknutia ochorenia. Obsahuje proteolytické enzýmy prírodného pôvodu, z tropického ovocia pochádza bromelaín a papaín, trypsín a chymotrypsín sú živočíšnej povahy. Práve tieto enzýmy pôsobia proti zápalom a posilňujú oslabenú imunitu. Vďaka potrebnému posilneniu imunity enzýmy v lieku pomáhajú rýchlejšie a lepšie zvládnuť ochorenia. Navyše zlepšujú účinky antibiotík, pretože napomáhajú ich prieniku do tkanív organizmu. Liek Wobenzym pomáha optimalizovať zápalové reakcie, zmenšovať opuchy, tlmiť bolesť, zlepšovať a urýchľovať proces hojenia. Je vhodný pri vírusových alebo bakteriálnych ochoreniach a po operáciách či úrazoch. Jednoducho povedané – Wobenzym pomáha. Wobenzym je tradičný liek na vnútorné použitie. Starostlivo čítajte príbalovú informáciu pre užívateľov.

Viac na www.wobenzym.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom