Pitný režim versus leto. Buďte ostražití!

Piť, pitný režim, leto, more, dovolenka, voda

Dlho očakávaná sezóna vonkajších radovánok, cyklistiky a množstva kultúrnych festivalov je už konečne tu! Nezabúdajte ale počas všetkých príjemných letných aktivít na dostatočnú hydratáciu.

Môže sa zdať, že osveta okolo pitného režimu mala už natoľko široký dosah, že nie je potrebné sa mu viac venovať, no bohužiaľ neustále sa objavujúce prípady o kolapsoch v dôsledku dehydratácie nás stále presviedčajú o opaku. Poďme sa mu pozrieť na zúbok.

Aké množstvo je ideálne?

Všeobecne sa hovorí, že denne by sme mali vypiť 2-3 l tekutín. Ide však o priemer, na ktorý pôsobia aj ďalšie faktory, ako napríklad športové aktivity, telesná váha, zdravotný stav alebo prostredie. U detí je toto rozmedzie špecifikované bližšie podľa veku. Pitnému režimu detí by sa mala venovať zvýšená pozornosť, pretože tie sú v zápale hry schopné svoj smäd ľahko potlačiť. Existuje však aj mnoho dospelých jedincov, ktorí majú nízky prah smädu, preto ich často pocit smädu dostihne až neskoro.

Aké nápoje zaradiť do pitného režimu?

V ideálnom svete by sme všetci mali piť čistú nesýtenú vodu a úplne najlepšie z horskej studienky, kde tečie tá najčistejšia a najprírodnejšia. Sme však ľudia a nie každému chutí piť stále dookola len nesýtenú tekutinu bez chuti. V takom prípade je potrebné hľadať kompromis, ktorý naše telo nezaťaží zbytočnými extra cukrami, a zároveň si na ňom pochutíme. Napríklad ľadové čaje, ktoré sú dosladzované prírodným sladidlom stévia sú vhodným variantom, ako si spestriť pitný režim. Týmto spôsobom dostanete ľahšie tekutinu aj do malých detských telíčok, ktorým voda moc „nereže“.

Sýtená vs. nesýtená

Bublinkové nápoje bývajú sýtené oxidom uhličitým, ktorý môže niektorým z nás spôsobovať zdravotné problémy, ako napríklad nadúvanie alebo nevoľnosť. Preto je vhodnejšie voliť nesýtené nápoje.

Niečo pre dospelých

Pre dospelých je určite dobré vedieť, čo sa vlastne do pitného režimu počíta a čo nie. Hoci sa vám zdá, že po cyklistickom výlete vás najlepšie osvieži pivo, bohužiaľ to tak nie je. Pivo vás na chvíľku schladí, ale vďaka obsahu alkoholu vás skôr dehydratuje, rovnako tak je to aj s kofeínom. Nemusíte sa vzdať zlatého moku, len k nemu pridajte ešte vhodný nesýtený nápoj, ktorý doplní stratené tekutiny.

Výhody dobre hydratovaného organizmu

Ak budeme naše telá zásobovať dostatkom tekutín, bohato sa nám odvďačí. Dámy určite ocenia, že ak budú dostatočne piť, zmierňujú tým prejavy starnutia pleti, celulitídy a znižujú riziká vzniku obezity. Zvyčajne človek, ktorý myslí na pitný režim, je menej unavený a je výkonnejší. Neváhajte teda a doprajte si hneď pohár osviežujúceho nápoja!

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom