Štúdia ukázala, že vrchné časti plechoviek môžu byť znečistené viac bacilmi ako verejné toalety, čo zdôrazňuje dôležitosť ich dôkladného umývania pred použitím. Použitie pohára alebo slamky môže byť bezpečnejšou alternatívou.
V dnešnej uponáhľanej dobe často svoj smäd hasíme nápojmi z plechoviek, pričom plechovky neraz neočistíme a pijeme priamo z nich. Zdá sa to byť pohodlné, no môže to skrývať isté nebezpečenstvo.
V našom článku sa pozrieme na dôvody, prečo by sme mali byť opatrní pri pití z neočistených plechoviek, a ako sa vyhnúť potenciálnym rizikám pre naše zdravie. Zachovajte si svoje zdravie, a keď pijete z plechoviek, radšej ich očistite.
Hrozba leptospirózy
Leptospiróza je infekčné ochorenie zvierat ale aj ľudí. Najčastejší spôsob nakazenia ľudí je kontakt poranenej kože, očí alebo sliznice s vodou znečistenou močom nakazeného zvieraťa.
Najbežnejším nosičom leptospirózy bývajú potkany (až dvadsať percent z populácie). Pretože sú k nám najbližšie, prostredníctvom nich si ľahšie nájde táto choroba aj cestu k nám.
Nie je žiadnou novinkou, že sa potkany bežne pohybujú v rôznych skladoch a priestoroch, v ktorých skladujú výrobcovia svoje produkty. Takýmto spôsobom teda príde uvedená plechovka do styku s potkaními výkalmi a môže nás ohroziť na zdraví.
Ako sa prejavuje leptospiróza?
Príznaky tohto ochorenia začínajú podobne ako chrípkové ochorenie, ale môže sa prejavovať aj inak. Záleží na veku, zdravotnom stave človeka, na typu leptospirózy, ktorá organizmus infikovala a v množstve mikróbov, ktoré do tela prenikli.
Najčastejšie sa objaví horúčka spojená so zimnicou. Nakazený trpí veľkými bolesťami hlavy a svalov (najmä na chrbte a lýtkach). Niekedy sa objavia vyrážky. Dostavia sa aj bolesti brucha, nevoľnosť a vracanie. Ďalším prejavom bývajú aj halucinácie či zmätenosť.
Ak máme v poriadku imunitný systém a infekcia nie je až taká závažná, tak naše telo si obvykle s bacilmi tohto typu dokáže poradiť. Horší prípad nastane, keď sme oslabení. Vtedy nás tento vírus môže ohroziť i na živote.
Na plechovkách je viac bacilov ako na toaletách!
Aj keď výskyt bacilov spôsobujúcich leptospirózu na plechovkách až tak bežný nebýva, preventívne ju radšej umyte. Podľa istej štúdie INEMTO sú vrchné časti plechoviek infikované viac ako verejné toalety.
Tento výskum dokazuje, že množstvo bacilov a baktérií na plechovkách býva tak veľké, že je priam nevyhnutné ju dobre umyť vodou a čistiacim prostriedkom alebo použiť pohár či slamku.