Tetovaním si sklášľujeme telo, zvečňujeme pre nás niečo dôležité, alebo si len dávame na pokožku niečo, čo sa nám páči. Ak sa aj vy rozhodujete pre podobné skrášlenie tela, čo treba pred tým vedieť?
Tetovanie – kedysi tradícia dávnych kultúr či výsada drsných chlapov, dnes už bežná súčasť našich tiel. Tetovania sa objavujú u kohokoľvek bez rozdielu veku, či profesie. Uvažujete aj vy o podobnom skrášlení tela? Keďže tetovanie nie je na chvíľu, pred vstupom do tetovacieho štúdia si treba zvážiť nasledovné skutočnosti.
Pre aký motív sa rozhodnúť?
Samozrejme najlepšie vám poradí srdce. Nie je nad to objaviť symbol, ktorý vám bude niečo hovoriť i o niekoľko rokov. Preto je dosť riskantné nechať si tetovať mená svojich aktuálnych lások či obrázok, ktorý práve letí. V prípade ak vôbec netušíte, pre aký motív sa rozhodnúť, skúste sa poradiť s tatérom, ktorý vás môže nasmerovať.
Vyberte si toho správneho tatéra
V poslednej dobe pribúda medzi profesionálmi z tejto oblasti stále viac ľudí s výtvarným vzdelaním, ktorí majú svoj špecifický štýl. Práve podľa toho by ste sa pri výbere tatéra mali riadiť. Preto si najskôr prehliadnite stránky jednotlivých štúdií a vyberte si to, ktorého štýl je vám najbližšie.
Trendy v tetovaní
Ak chcete byť in, zabudnite na lebky či iné drsné motívy. Tie totiž už majú svoje najlepšie roky za sebou. Rovnako aj tetovanie vykúkajúce z bedrových nohavíc. Súčasný trend je veľmi jednoduchý, často abstraktný a hlavne hlboký. No na druhej strane sa ničomu medze nekladú a dá sa vytetovať skutočne všetko.
Tetovanie a starnutie
Máte obavy, že sa časom tetovanie môže zdeformovať? Pokiaľ je kvalitné, nemalo by sa ani s pribúdajúcimi rokmi meniť. Zle urobená línia sa však môže neskôr rozmazať a je treba ju znovu oživiť. Ak ide o portrét s veľkým množstvom detailov, ide to dosť ťažko. Z farieb najhoršie vydržia veľmi svetlé, pastelové odtiene, obzvlášť vtedy, keď sa často opaľujete.
Bez bolesti to nejde
Tetovanie, či chcete alebo nie, určite ucítite. Ide však o miernu bolesť, ktorá sa podobá poškrabaniu mačkou. Keďže každý z nás má prah bolesti inde, najlepšie sa presvedčíte o tom samy.
Najviac bolestivé sú tetovania na lakťoch, kolenách, rebrách, chrbte, teda na miestach, kde sa koža tesne dotýka kosti. Nepríjemný môže byť aj krk a dlane. Najmenej naopak bolí tetovanie na ramene, či na lýtku.
Ako sa na tetovanie pripraviť?
V prvom rade sa dobre vyspite a najedzte. Pred tetovaním nepite alkohol ani kávu, pretože koža potom môže viac krvácať. Nie je vhodné ani čerstvé opálenie. Farba by potom mohla odísť spolu s ním.
Neodporúča sa ani veľké cvičenie, ktorého výsledkom bude svalovka deň pred tetovaním. Organizmus môže reagovať horúčkou a podobne.
Možné riziká
Ako pri každom zásahu do organizmu, tak aj tu môže hroziť infekcia. Pokiaľ však tetovacie štúdio dodržuje všetky hygienické zásady, nemáte mať prečo strach. K hladkému priebehu hojenia môžete pomôcť aj vy, a to umývaním skrášlenej časti tela antibakteriálnym mydlom.
Ak sa tetovanie prestane páčiť…
Jedným z riešení je tzv. cover-up (pretetovanie) alebo odstránenie laserom, vďaka ktorému tetovanie postupne vybledne. Musíte však absolvovať viac sedení a hrozí, že s tetovaním odíde aj pigment kože.
Prečítajte si aj: Prehrešok z mladosti: Ako odstrániť tetovanie?